جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۱۸ب.ظ
::آخرین مطلب 2 ساعت پیش | افراد آنلاین: 1

پیام وحدت و همدلی که برخی برنمی تابند

امسال روز «لارستان» که تقارن با سفر پر خیر و برکت مقام معظم رهبری به لارداشت با برنامه های متنوعی همراه بود.

امسال روز «لارستان» که تقارن با سفر پر خیر و برکت مقام معظم رهبری به لارداشت با برنامه های متنوعی همراه بود.
روز لارستان از مصوبات شورای شهر لار است و امسال با ابتکار معاون استاندار و فرماندارویژه لارستان و با همکاری نهادهای ذیربط و همراهی فرمانداران گراش، اوز ، خنج برنامه های مختلفی برگزارشد.
مسابقات فرهنگی هنری، ورزشی، شب شعر ، نمایشگاه صنایع دستی و تقدیر از نویسندگان منطقه با حضور مهمانانی از مرکز استان (حضور امام جمعه شیراز) در گراش و از تهران (معاون وزیر راه در لار) در شهرهای مختلف برگزار گردید.


همایش «تجلی همدلی» عنوانی برای این برنامه ها بود که جای تقدیر و تشکر از بانیان آن دارد، چرا که وحدت این منطقه حاصل تلاش و مجاهدت سالیان دراز علمای بزرگ شیعه و سنی منطقه است که در جهت وحدت و اتحاد مردم گام های بزرگی برداشتند و این نکته (وحدت شیعه و سنی ) مورد توجه مقام معظم رهبری واقع شد و از آن به عنوان الگویی برای کل کشور نام بردند.


حفظ و نگهداری این اتحاد بسیار ضروری است، اما در میان برگزاری این برنامه وحدت آفرین دو نویسنده با رویکردی متفاوت ساز ناکوک تفرقه سر دادند و حتی در موردی کار به تهدید نماینده عالی دولت (معاون استاندار و فرماندار ویژه لارستان) رسید .
یادداشت یکی ازنویسنده های محترم گراش (آقای مهرابی) با پیش کشیدن موضوعاتی که با وحدت هیچ ارتباطی نداشت تعصب خود را نمایان کرد و دیگر یکی از رسانه های لامرد (انتخاب نیوز) (نام نویسنده مشخص نیست) که روزگاری بخشی از لارستان بزرگ بود همه تلاش های فرمانداران و متولیان امور برگزاری را زیر سوال بردند و حتی با تهدید فرماندار لارستان وبا ادبیاتی متفاوت و دور از اخلاق رسانه ای، شان خود را بسیار پایین آوردند. نگارنده با این ۲ نفر کاری ندارد. اختیار با خودشان هست که در چه مسیری گام بردارند اما چند جمله را می نویسم تا در ذهن این دوستان بماند.

-نویسنده محترم جناب دکتر مهرابی احتمالا فراموش کرده اند که ۱۹ اردیبهشت که به نام روز لارستان نامگذاری شده، از مصوبات شورای شهر لار است.
اینکه ایشان بر آشفته شده جای سوال دارد همه ساله این روز گرامی داشته می شد امسال با تشخیص فرماندار محترم از این روز برای تحکیم میراث گذشتگان(اتحاد شیعه و سنی) استفاده کردند که به جای یک روز یک هفته مراسم مختلفی برگزارشد.
حال جناب مهرابی بفرمایند کجای این کار یک تفسیر شخصی از سفر رهبری نظام به لارستان است؟ که مدعی شده اند می خواهند برتری خود را به رخ سایر شهرستان ها بکشند؟
– از طرفی نویسنده محترم در یادداشت خود متذکر شده است که لارستان بزرگ یک تفسیرشخصی از فرمایشات رهبری است و… اما نمی گوید چرا رهبری نظام از هیچکدام از شهرستان های دیگر سخنی نگفت و با استناد به وقایع تاریخی از وحدت مردم این مناطق سخن گفت که الگویی برای کل کشورنامیدند، کدام تفسیر شخصی است؟
یک نکته که امیدوارم پاسخی داشته باشد رهبری در یک جمع عمومی صحبت کردند و مخاطب گفته های ایشان عموم مردم مناطق بودند و فقط افراد خاص نبودند و همه با گوش و چشم خودشان دیدند و شنیدند. نکته پنهانی نبود که بخواهند تفسیر متفاوتی از سفر معظم له بشود و مثلا از واژه لارستان بزرگ تفسیر معنوی به عمل آید به تعبیر دیگر مخاطبین عامه مردم بودند نه عده ای خاص. آیا از لارستان بزرگ، عامه مردم برداشتی کرده اند که شما کشف فرموده اید؟
امید که با انصاف و واقع بینی در تحریف حقایق گام نزنیم.
اگر تفسیر شخصی است، این شما هستید که باید پاسخگو باشید نه برگزار کنندگان همایش تجلی همدلی.
واقع بین باشیم شما در جای جای یادداشت تان نوعی از خود تحقیری را دنبال می کنید و برای نگارنده این سطور مخفی نیست که شما و اقلیتی از همشهریانتان نه تنها به دنبال وحدت نیستید، بلکه از هر کاهی کوهی می سازید، تا آتش اختلاف همیشه شعله ورتر باشد.
جناب دکتر مهرابی بهتر است در این زمینه شهید والا مقام سردار سلیمانی را الگو قرار دهید که در مورد دختران و زنان بد حجاب می گفت اینها خواهران ما هستند و دیدیم و دیدید که در روز تشییع پیکرش همه به میدان آمدند.
همان زنان بدحجاب که برایش اشک می ریختند و در دل ها نفوذ کرده بود. او مدرک دکتری نداشت و یک دیپلم مدرک تحصیلی او بود اما دریایی از علم و بصیرت بود، پس بهتر است در جهتی قلم بزنید که به اتحاد مردم دو شهرستان و سایر شهرستان ها بیانجامد ودر سال های آتی شاهد مراسم پر بارتری باشیم و از بزرگان منطقه نیز یادی کنیم که باعث و بانی اتحاد سالیان دراز در منطقه بوده اند .
من مردم فهیم و خیر اندیش گراش را که اکثریت هستند از اقلیتی که در راه وحدت گام بر نمی دارند جدا می دانم و دیدیم که همان اقلیت که صحنه گردان بودند در شب برگزاری این مراسم در گراش بر روی بنر مراسم عبارت «جنوب فارس» نوشته بودند که باید سوال کرد آیا رهبری به لار آمدند یا جنوب فارس ؟
واقعا در این زمینه چه پاسخی برای افکار عمومی دارید؟
آیا اگر هدف مقام معظم رهبری جنوب فارس بود، باعث گله شمال فارس نمی شد؟
برای اینکه به مفهوم لارستان بزرگ برسید باید یک فهم ادراکی داشته باشید، لارستان بزرگ یک گستره فرهنگی و اجتماعی غنی است که شامل همه مردم مناطق همجوار است. لاری، گراشی، اوزی، جویمی، بنارویه، خنجی، لامردی، مهری،و … همه اطرافیانی که فرهنگ و زبان مشترک دارند را شامل می شود.
-رسانه انتخاب نیوز لامرد(بدون معرفی نویسنده) هم با ادبیاتی متفاوت در برابر تلاش های وحدت گرایانه موضع گرفت و با عنوان پایی دراز تر از گلیم و با تهدید فرماندار لارستان او را … نامید و در ادامه استاندار فارس و معاونش را مخاطب قرار داده و گفته است که او را … . این نویسنده ناشناس نیز برگزاری این همایش را نوعی سلطه طلبی می داند که نباید فرماندار لارستان به دیگر شهرستان ها گسترش می داد.


این تهدید به واقع فرار از واقعیت های میدانی است، موقعیت لارستان نه تنها در استان فارس بلکه در سطح کشور هم زبانزد است.
همه مسوولان و متولیان امر در کشور دراین موضوع اتفاق نظر دارند که لار در بین شهرستان های همجوار همچون نگینی است که می درخشد. چند سالی است که امر بر دوستان لامردی مشتبه شده و فکر می کنند چون در زمینه صنعتی گامی به جلو برداشته اند (که باعث خوشحالی ما نیز هست) نسبت به لار جلوتر هستند، اما غافل هستند که آبادان شریان حیاتی کشور ماست اما مرکز استان خوزستان(اهواز) می باشد که این موفقیت های لامرد هم به دلیل نفوذ بعضی افراد (آقای علوی وزیر سابق اطلاعات) که نمک خورد و نمکدان شکست در بدنه دولت رقم خورد که او با حمایت مردم و مسوولان وقت لار به مجلس رفت، اما متاسفانه تخم نفاق کاشته شد تا امروزاین صداهای تفرقه افکن به خود اجازه دهند در برابر یک اقدام فرهنگی و با لحنی تهدید آمیز و تمسخر، نماینده عالی دولت را مخاطب نوشته های خود قرار دهند.
دیر نخواهد بود که سنگ اندازی هایی که برای پیشرفت لارستان ( توسط چند نماینده آن دیار) انجام دادند با درایت مسوولان کشور به سامان برسد و همه مناطق چون گذشته در کنار هم باشند و تعبیر مقام معظم رهبری مبنی بر (لارستان بزرگ) محقق شود. ان شاا… .

غلامرضا حامدپور    

ن۲۲۰

نوشته شده در تاریخ:چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۹:۰۹ق.ظ

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

4 Responses to “پیام وحدت و همدلی که برخی برنمی تابند”

 1. خدمت نویسنده عزیز گفت:

  به قرار اطلاع موثق. بخش بیرم وبخش صحرای باغ به مرکزیت بیرم درحال شهرستان شدن است. برقرار باد لارستان بزرگ. البته با کمک آیت‌الله علوی

 2. لاری. از تهران گفت:

  پیشرفت جامعه مدنی در ایران وحس مطالبه گری در نسل جوان ایران وهم چنین در منطقه مانع از تسلط سنتی جوامع وشهرها برهمدیگر میشود و کسانی که خواب خود بزرگ بینی اجتماعی و سیاسی می‌بینند. دیگر. دیر شده است

 3. اوزی فرهنگی گفت:

  در قرن ۲۱ دیگر مناسبات و تقسیم بندی ها کشوری و سیاسی فعلی جواب نخواهد داد ومرکزیت به آن صورت که در ذهن نویسنده محترم است عملی نخواهد بودجه وامکانات باید کاملا متوازن تقسیم شوند ونام ها و عناوین قدیمی و تاریخی هم دیگر مورد توافق نسل جدید نیست بنابراین در جنوب فارس هم وفاق و همزیستی برمبنای جدیدی پایه گذاری میشود آری برادر

 4. محمدی.گراش گفت:

  معلومه شما اصلا مقاله دکتر مهرابی را نخوانده اید یا خودت را به نفهمی زده ای . یکبار دیگه بخون بلکه متوجه شدی

نظر سنجی

مهمترین اولویت سال 1401 نماینده مردم از نگاه شما چه باید باشد؟

Loading ... Loading ...
آخرین اخبار پربازدیدترین