دوشنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۶:۱۱ب.ظ
::آخرین مطلب 33 دقیقه پیش | افراد آنلاین: 1

تنها کشتارگاه شهر لار؛ نیم قرن بدون بهسازی و تجهیزات؛سرمایه گذاران ورود کنند

رئیس اداره دامپزشکی لارستان با ابراز نگرانی از وضعیت نامطلوب کشتارگاه دام سبک و سنگین شهر لار، از سرمایه گذاران بخش خصوصی خواست برای تأسیس یک کشتارگاه مناسب سرمایه گذاری…

رئیس اداره دامپزشکی لارستان با ابراز نگرانی از وضعیت نامطلوب کشتارگاه دام سبک و سنگین شهر لار، از سرمایه گذاران بخش خصوصی خواست برای تأسیس یک کشتارگاه مناسب سرمایه گذاری کنند.

به گزارش میلاد لارستان، گوشت قرمز یکی از فرآورده های مهم است که نقش بسزایی در سفره غذایی انسانها به ویژه مردم ایران دارد و به همین دلیل مسئولان در رده های مختلف برای تأمین آسان و بهداشتی آن برنامه ریزی و اقدام می کنند.

در شهرستان لارستان با گستره جغرافیایی وسیع برای تولید گوشت قرمز فقط یک کشتارگاه دام سبک و سنگین وجود دارد که آن هم از سالیان بسیار دور به شکل سنتی فعالیت دارد و تمام مراحل ذبح، نگهداری و توزیع آن با دخالت مستقیم انسان و بدون بهره گیری از کمترین فناوری مدرن صنعتی انجام می شود.

در لارستان ۱۳ هزار رأس دام سنگین وجود دارد

رئیس اداره دامپزشکی لارستان در گفت و گو با خبرنگار میلاد لارستان با بیان اینکه تعداد ۲۸۵ هزار رأس دام سبک در این شهرستان وجود دارد، اظهار داشت: در لارستان ۱۳ هزار رأس دام سنگین وجود دارد.

سروش اسدی با اشاره به فعالیت ۶۳ واحد مرغداری در سطح لارستان، افزود: در ۶ ماهه نخست امسال ۳۸۰ هزار و ۱۰۰ رأس دام سبک و ۶ هزار و ۴۱۶ رأس دام سنگین شامل گاو، اسب و شتر در برابر انواع بیماری ها مورد واکسینه قرار گرفته اند.

وی از کشف ۱۱۲ رأس انواع دام سبک و سنگین قاچاق خبر داد و عنوان کرد: تعداد ۲ مورد داروخانه دامپزشکی در شهر لار آماده ارائه خدمات به همشهریان هستند.

این مسئول با بیان اینکه تعداد ۲ میلیون و ۲۵۳ هزار و ۸۴۱ قطعه جوجه ریزی در سطح مرغداری های لارستان در ۶ ماهه نخست سال جاری صورت گرفته است، ادامه داد: در مهرماه امسال تعداد ۶۰ هزار دوز واکسن رایگان در برابر بیماری «نیوکاسل» برای طیور بومی روستایی لارستان تزریق شده است.

وی همچنین کشف ۹۳۵ کیلوگرم گوشت قاچاق منجمد برزیلی و توقیف ۲ تُن ماهی فاسد از ابتدای امسال تاکنون اشاره کرد و افزود: طی این مدت ۷۰۰ کیلوگرم تخم مرغ غیربهداشتی و ۴۵۹ کیلوگرم مرغ غیربهداشتی از فروشگاهها کشف و معدوم شده است.

آمادگی صدور مجوز تأسیس بیمارستان دامپزشکی در لارستان را داریم

اسدی در پاسخ به سوال خبرنگار ما درخصوص امکان راه اندازی بیمارستان دام و طیور با توجه به گستردگی منطقه و وجود تعداد زیاد دام و طیور در لارستان، گفت: ما آمادگی صدور مجوز تأسیس بیمارستان دامپزشکی در لارستان را داریم و این مهم در صورتی محقق می شود که جمعی از دامپزشکان شامل جراح، ارتوپد و متخصص طیور و غیره  در قالب بخش خصوصی  به صورت یک مجموعه واحد، متقاضی ورود به این عرصه باشند.

رئیس اداره دامپزشکی لارستان به  ارائه خدمات مناسب در مطب های پزشکان در زمینه های مختلف از جمله جراحی، سزارین، سخت زایی، شکسته بند، تشخیص آبستنی، تلقیه مصنوعی و غیره اشاره کرد و افزود: به دلیل عدم امکان نگهداری دام نمی توان فعالیت آنها را بیمارستانی دانست.

کشتارگاه دام شهر لار بشدت وضعیت اسفناکی به بهداشتی، ساختاری و آلایندگی زیست محیطی دارد

وی بیشترین دغدغه خود را ساماندهی کشتارگاه دام سبک و سنگین شهر لار برشمرد و یادآور شد: کشتارگاه دام شهر لار بشدت وضعیت اسفناکی به بهداشتی، ساختاری و آلایندگی زیست محیطی دارد و نیاز جدی به رسیدگی فوری است.

اسدی با اشاره به ۵ نامه نگاری با شهرداری لار، ۲ بار اقدام از طریق مراجع قضایی و رایزنی با فرمانداری لارستان طی یکسال گذشته برای بهبود وضعیت کنونی کشتارگاه دام های سبک و سنگین شهر لار، خاطر نشان کرد: تأمین گوشت یک شهر براساس قانون برعهده شهرداری هاست.

این کارشناس دامپزشکی با بیان اینکه از سال ۱۳۴۲ که کشتارگاه شهر لار تأسیس شده تا به امروز هیچگونه تغییر و بهسازی در ان انجام نشده است، تصریح کرد: این کشتارگاه از کمترین امکانات همچون جرثقیل بی بهره است و پوست گاو برروی زمین جدا می شود و این کار می تواند باعث آلودگی ثانویه گوشت شود.

وی با تأکید بر ایجاد سالن «پیش سرد» در کشتارگاه دام شهر لار به منظور نگهداری لاشه گوشت پیش از توزیع، افزود: در حال حاضر گوشت حیوان ذبح شده بدون طی کردن دوره پیش سرد در بین مردم توزیع می شود که این مهم می تواند خطر ابتلا به «تب کریمه کنگو» را بسیار بالا ببرد.

رئیس اداره دامپزشکی لارستان با ابراز تأسف از عدم وجود سردخانه صفر تا ۴ درجه در کشتارگاه دام شهر لار، عنوان کرد: متأسفانه شهرداری لار زیربار مسئولیت بهسازی کشتارگاه شهر نمی روند.

وی با ابراز نارضایتی از وضعیت نامناسب خودروی حمل گوشت کشتارگاه شهر لار، گفت: در صورت تعطیلی کشتارگاه موجود، امکان بازرسی اولیه توسط کارشناسان دامپزشکی مستقر در کشتارگاه از لاشه گوشت ها از بین می رود و کشتار غیرمجاز دام توسط مردم در خانه ها افزایش می یابد که می تواند وضعیت را بدتر کند.

سرمایه گذاران بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در ساخت کشتارگاه در شهر لار اقدام کنند

اسدی با بیان اینکه ۸۰۰ نوع بیماری مشترک بین انسان و دام وجود دارد، تصریح کرد: اغلب این بیماری ها از قبیل بیماریهای انگلی، یرقان، انواع تب و غیره در محیط کشتارگاه قابل شناسایی و کنترل است.

این مسئول با درخواست از سرمایه گذاران بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در ساخت کشتارگاه در شهر لار، ادامه داد: اداره دامپزشکی لارستان آمادگی ۱۰۰ درصدی برای مشاوره و همکاری برای صدور مجوز را دارد.

رئیس اداره دامپزشکی لارستان با اطمینان دادن به سرمایه گذار برای بازگشت سرمایه، تأکید کرد: در کنار کشتارگاه می توان صنایع جانبی و وابسته همچون دباغی پوست، چرم سازی، تولید کفش، تولید پودر گوشت برای خوراک دام، فروش دمبلان و غیره را ایجاد کرد که می تواند توجیه اقتصادی داشته باشد.

وی با ابراز تأسف از عدم استفاده مناسب از ظرفیت واحداهای پرواربندی گاو یا گوسفند در لارستان و همچنین تبدیل شدن اغلب مجتمع های دامداری و گاوداری به باغ شهری، اضافه کرد: انجام کارهای غیرکارشناسی منجر به هدررفت سرمایه ها و از طرفی بالارفتن قاچاق دام شده است.

به گزارش میلاد لارستان؛ انتظار می رود با حمایت مسئولان در جلب مشارکت سرمایه گذاران و هدایت سرمایه های انباشته شده مردم در بانک ها، زمینه احداث کشتارگاه صنعتی پیشرفته در لارستان فراهم شود تا گوشت سالم به دست مردم برسد.

ف ۱۱۰

نوشته شده در تاریخ:پنج شنبه ۰۷ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۳:۳۱ب.ظ

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظر سنجی

به نظر شما مهمترین موضوع در راستای توسعه اقتصادی اجتماعی منطقه گدام می باشد؟

Loading ... Loading ...
آخرین اخبار پربازدیدترین