چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۹:۰۰ب.ظ
::آخرین مطلب 24 دقیقه پیش | افراد آنلاین: 0

مردم از آب انبار بدون کلرزنی و سایر آبهای با منشا نامشخص استفاده نکنند

کارشناس بهداشت محیط شبکه بهداشت‌ودرمان دانشکده علوم پزشکی لارستان با اذعان به اینکه پوسیدگی دندان به علت میزان فلورايد پایین آب به وجود می‌آید که در لار این میزان در…

کارشناس بهداشت محیط شبکه بهداشت‌ودرمان دانشکده علوم پزشکی لارستان با اذعان به اینکه پوسیدگی دندان به علت میزان فلورايد پایین آب به وجود می‌آید که در لار این میزان در حد استاندارد است، گفت: اکیدا توصیه می‌شود به جهت جلوگیری از ابتلا به بیماری های احتمالی، از آبِ آب انبار و سایر آب های با منشا نامشخص استفاده نشود.

نبی‌الله‌کریمی در گفت‌وگو با خبرنگار میلاد لارستان درباره معیارهای تشخیص آب سالم اظهار داشت: آب سالم باید بدون رنگ، بو، مزه و طعم بوده و آزمایشات فیزیکی و شیمیایی آن مورد تایید بهداشت باشد.

وی با اشاره به اینکه حد مطلوب کلر باقيمانده آل بين ۰٫۲ تا ۰٫۸ و PH آب ۶٫۵ تا ۸٫۶ است، افزود: استاندار EC آب آشامیدنی بين ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ است که EC آب لار در حال حاضر ۱۸۰۰ است.

کارشناس بهداشت محیط شبکه بهداشت‌ودرمان دانشکده علوم پزشکی لارستان با بیان اینکه درحال حاضر آبِ آب شیرین کن، بدلیل کلرزنی و انجام آزمایشات میکروبی و شیمیایی منظم سالم‌ترین آب محسوب می‌شود، تصریح کرد: این تصور که برخی از مردم لارستان علت بروز مشکلات کلیوی یا پوسیدگی دندان‌ها را ناشی از مصرف نوع آب می‌دانند، بین این موارد ارتباط صد درصدی وجود ندارد.

کریمی با اذعان به اینکه پوسیدگی دندان به علت میزان فلورايد پایین آب به وجود می‌آید که در لار این میزان در حد استاندارد است، خاطر نشان کرد: اکیدا توصیه می‌شود به جهت جلوگیری از ابتلا به بیماری های احتمالی، از آبِ آب انبار و سایر آب های با منشا نامشخص استفاده نشود.

وی در پاسخ به سوال که با توجه به خشکسالی ها، در نخستین بارش تابستانی و جاری شدن رودخانه های فصلی تعداد زیادی از آب ‌انبارها آبگیری و مردم از این آبها استفاده می کنند، آیا این آب ها سالم هستند، گفت: خیر، آب آب انبار بدون کلرزنی و همچنین عدم تاییدیه های آزمایشات میکروبی و شیمیایی قابل استفاده نیست.

این کارشناس با اشاره به اینکه تعداد محدودی از آب انبارهایی که بیشترین استفاده را دارند توسط شهروندان کلرزنی شده است، عنوان کرد: حداقل زمان انتظار جهت مصرف آب بعد از انجام کلرزنی، ۳۰ دقیقه است.

کارشناس بهداشت محیط شبکه بهداشت‌ودرمان دانشکده علوم پزشکی لارستان با بیان اینکه وظیفه کلرزنی آب انبارها با متولیان مربوطه بوده و نظارت و آموزش نحوه کلرزنی بر عهده بهداشت است، اضافه کرد: يكي از متوليان آب انبارها در لارستان اداره ميراث فرهنگی، بعضي شخص و تعدادی هم هيات امنايی است.

ف ۱۱۰

نوشته شده در تاریخ:یکشنبه ۰۴ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۰۸ق.ظ

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظر سنجی

مهمترین اولویت سال 1401 نماینده مردم از نگاه شما چه باید باشد؟

Loading ... Loading ...
آخرین اخبار پربازدیدترین