جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۹:۳۳ق.ظ
::آخرین مطلب 11 ساعت پیش | افراد آنلاین: 0

در سایه سار وحدت و همدلی … (بخش اول)

جهاد تبیین چیست ؟ از آنجایی که لارستان بزرگ، بالاخص مرکز آن در طول چهار دهه اخیر به واسطه وجود افراد مغرض سیاسی با قدرت های نفوذ بالا در دولت…

جهاد تبیین چیست ؟

از آنجایی که لارستان بزرگ، بالاخص مرکز آن در طول چهار دهه اخیر به واسطه وجود افراد مغرض سیاسی با قدرت های نفوذ بالا در دولت های مختلف مانع از رسیدن آن به حق و حقوق مغفول ماندهُ خود شده اند و به دنبال خارج نمودن آن از صحنه سیاسی و چرخه توسعه و پیشرفت بوده و هستند ، و هم اکنون نیز با ناملایمات زیادی دست و پنجه نرم می کند،لذا نیاز مبرمی در جهت لزوم هر چه بیشتر وحدت و همدلی در منطقه بین تمامی افراد و گروه های مطالبه گر به دور از هر گونه وابستگی های سیاسی و جناحی احساس می شود.

به همین خاطر مطالبی در چندین قسمت در جهت راهکار های برون رفت از بحران موجود ارائه می گردد. امید که راهگشایی باشد در جهت توسعه و پیشرفت متوازن لارستان بزرگ در سایه سار وحدت و همدلی …

جهاد از ریشه جهد به معنای تلاش و کوشش جدی در عرصه های مختلف اجتماعی است ولی از دید عموم و در اولین نگاه شاید منظور از آن تلاش و کوششی باشد که در جنگ ها و در برابر دشمنان صورت می گیرد اما به معنای عام آن به تلاش و کوشش در عرصه های مختلف فرهنگی ، اجتماعی ، اقتصادی ، تربیتی ، مطالبه گری و غیره اطلاق می شود …

 تبیین به معنی آگاه ساختن و روشن کردن اذهان عمومی مردم جامعه در بیان حقیقت و واقعیت های اتفاقات گذشته ، حال و حتی آینده در جهت تنویر افکار عمومی برای اصلاح ، تحول و مطالبه گری در جامعه بشری است …

به عبارتی جهاد تبیین یعنی تلاش و کوشش جدی در راستای روشنگری و بیان واقعیت های اتفاقات گذشته ، حال و آینده در جهت تحول ، اصلاح ، مطالبه گری و توسعه و پیشرفت جامعه به دور از هرگونه اغراض سیاسی ، فردی و اجتماعی توسط هر فرد یا گروهی که آگاهی و توانایی انجام آن را داشته باشد… .

 جهاد تبیین موضوعی است که بارها در بیانات رهبر معظم انقلاب مورد تأکید و اشاره قرار گرفته است و ابعاد مختلف آن را هم به درستی توصیف نموده‌اند. جهاد تبیین یک فریضه است که هر کس می تواند باید انجام دهد و در جنگ های رسانه ‌ای و غیر رسانه ای دشمن علیه حقایق انقلاب ، جامعه و مردم ایران ایفای نقش نماید اگر چه مسئولین و دست اندرکاران نظام در این زمینه وظایف سنگین ‌تری بر عهده دارند که بایستی به آن عمل نمایند… .

 در حقیقت هر آنچه در جهاد تبیین مد نظر است زدودن غبار بدفهمی، تحریف و بیان غیر واقعیت ها توسط عده ای افراد مغرض و مطرود سیاسی و اجتماعی و همچنین فهماندن تحلیل‌ های نادرست ، غلط و مغرضانه است که بایستی از تحریف واقعیت های جامعه پیشگیری شود.

جهاد تبیین به معنای روشنگری است بدون اینکه جهت ‌گیری خاصی صورت گیرد و یا مطالب غیر واقعی و نادرستی را واقعی جلوه و آن را درست توجیه نماییم.

بنابراین هر اصلاح ، تحول و مطالبه گری که در جامعه بشری صورت می گیرد نتیجه تبیین درست و عمومی در بین مردم آن است و از نمونه های واقعی و بارز آن انقلاب اسلامی ایران است که با جهاد تبیین توسط امام خمینی به پیروزی رسید و هم اکنون نیز با جهاد تبیین توسط رهبر معظم انقلاب امام خامنه ای توطئه های دشمنان را یکی پس از دیگری خنثی و با قدرت به پیش می تازد.

حال اگر ما نیز بخواهیم در این موقعیت حساس کنونی ، جامعه طوفان زده لارستان بزرگ را در مسیر پیشرفت و تعالی که حق مسلم آن است قرار دهیم بدون جهاد تبیین و حضور حداکثری مردم غیر ممکن و دست نیافتنی است.

ضمناً اگر خواستار توسعه و پیشرفت متوازن و همه جانبه لارستان بزرگ هستیم باید این امر در کل منطقه همگانی و فراگیر شود ، همچنین برای در امان ماندن از توطئه های رقبایی که هر روز تحت عناوین عوام فریبانه افراد و گروه های نا آگاه را در جهت ضربه به مناطق مختلف لارستان بزرگ جذب خود می کنند احتیاج مبرم به یک محور و راهبر مورد وثوق اکثریت جامعه و گروه های مطالبه گر است تا با کار های فرهنگی و گفتمان ‌سازی ، نقد منصفانه ، مطالبه گری و با احقاق حقوق حقهُ خود در جامعه تحول ، توسعه و پیشرفت ایجاد نمایند. که در این صورت تبیین مقدمه‌ای خواهد بود برای اصلاح، تحول و توسعه و ترقی ، از سوی دیگر تبیین یکی از راهکار های جذب حداکثری در برابر طرد و راندن کسانی است که در اثر تبلیغات سوء و غیر واقعی افراد مغرض و سود جو جذب آنها شده و هیچ برداشت صحیحی از حقایق جامعه نداشته و ندارند بلکه ناآگاهانه با آنها هم سو و هم نظر می شوند.

بنابراین تبیین به این معناست که در برابر افرادی که دریافت درستی از پیشرفت ‌ها و پسرفت‌ های مختلف جامعه ندارند روشنگری صورت گیرد و به ‌عنوان یک راهکار برای انقلاب، نظام و جامعه واقعیت ها را تبیین کنند.البته در این راه احتیاج به یک راهبری است که ممکن است دچار خسارات مادی ، معنوی و حتی حیثیتی هم بشود چرا که بیان واقعیت ها شجاعت و صراحت کلام می خواهد که بسیار هزینه بر است.

لذا بایستی با شجاعت، منطق و استدلال وارد میدان شد و با حرکت انقلابی جهاد تبیین به بیان واقعیت ها و نقد منصفانه پرداخت چرا که هیچ مغایرتی با هم ندارند هر چند ممکن است مورد خشم و غضب عده ای افراد نا آگاه و بعضاً مغرض نیز واقع شود.

نکته مهم دیگر این که به یک راهبر اثر بخش نیاز داریم تا به دور از رانت و لابی، با برنامه و حساب گرایانه وارد قضایا شود و تمامی جوانب امر را نیز در نظر گیرد همچنان که در جنگ نظامی باید با برنامه و با در نظر گرفتن جمیع جوانب وارد جهاد شد و عقلانیت نیز بایستی در تمامی تحرکات جامعه سرلوحه و مد نظر قرار گیرد چرا که تحرکات و مفاهیمی قابل طرح و گفتگو هستند که ریشه در عقلانیت داشته باشند.

ادامه دارد …

حبیب سمیعی

ن۲۲۰

نوشته شده در تاریخ:یکشنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲:۳۲ب.ظ

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظر سنجی

مهمترین اولویت سال 1401 نماینده مردم از نگاه شما چه باید باشد؟

Loading ... Loading ...
آخرین اخبار پربازدیدترین