دوشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۸:۳۰ق.ظ
::آخرین مطلب 8 ساعت پیش | افراد آنلاین: 4

حکایت کشاورزان لارستانی از خرید کودهای شیمیایی/ عرضه اجباری اوره با پتاسه

برخی کشاورزان و بهره برداران کشاورزی در لارستان می گویند  هنگام خرید یک کیسه کود اوره برای محصولات زراعی و یا صیفی جات خود به اجبار باید ۲ کیسه کود…

برخی کشاورزان و بهره برداران کشاورزی در لارستان می گویند  هنگام خرید یک کیسه کود اوره برای محصولات زراعی و یا صیفی جات خود به اجبار باید ۲ کیسه کود پتاسه و فسفات هم خریداری کنند.

به گزارش میلادلارستان به نقل از ایرنا، یکی از بهره برداران در روستای چاه نهر لارستان، گفت: فروش کودهای عرضه اجباری و اینکه باید به همراه خرید کود اوره کیسه های پتاس و فسفات را هم بر دوش بگیریم و به مزارع ببریم، چالش اساسی برای کشاورزان است.

وی گفت: هم اینک فصل کشت محصولات زراعی و فصل استمرار تولید سیب زمینی در روستای چاه نهر است و ما نیازمند خرید کود اوره هستیم، اما همین خریدهای تحمیلی پتاسه و فسفات، سبب بی انگیزگی کشاورزان شده است.

این کشاورز بیان کرد: کشاورز حاضر است که مزرعه اش به امان خدا رها شود و هیچ کودی در طول سال به او ندهند اما این شیوه  تحمیل خرید کودهای پتاسه برداشته شود.

وی البته مدعی بود که این کودهای پتاسه و فسفات در لارستان کیفیت لازم را ندارند و مزایای چندانی هم برای مزرعه شان ندارد.

این کشاورز اظهار داشت: البته کشاورزان منطقه چاه نهر لارستان مشکلات دیگری هم دارند که نبود جاده دسترسی و افزایش میزان کرایه حمل و نقل از جمله این مشکلات است. احداث یک جاده دسترسی که هم می تواند روستای چاه نهر را به منطقه عشایری چغدویه وصل کند و هم در حقیقت یک جاده  بین مزاع برای کشاورزان ایجاد می شود که مشکل عدم رونق و فروش محصولات زراعی و صیفی در این روستا را برای همیشه حل کند.

وی گفت: با رفع این مشکل ما هم می توانیم محصولات خود از جمله سیب زمینی طرح استمرار را به مناطق مختلف کشور و حتی کشورهای حوزه خلیج فارس صادر کنیم.

یک کشاورز هم در شهرستان جویم به شدت از فروش تحمیلی کودهای پتاسه و فسفات به همراه کود اوره گلایه داشت و گفت: این شیوه، انگیزه کشاورزان برای خرید کود اوره را هم گرفته است.

وی معتقد است که کود اوره نیاز مزرعه و زمین های کشاورزی است و ما می توانیم به جای کودهای پتاس و یا سولفات از کودهای حیوانی برای تقویت و بالا بردن راندمان و عملکرد زمین های کشاورزی استفاده کنیم.

خرید کودهای پتاسه به نفع کشاورز است؛ باید توجیه شوند

مسئول زراعت جهاد کشاورزی لارستان هم این اظهارنظر کشاورزان لارستانی مبنی بر خریدهای تحمیلی کودهای پتاسه و فسفات را تایید کرد و معتقد است که این کودها به نفع کشاورز و مزارع است.

اسما جوکار ادامه داد: کشاورزان باید توجیه شوند و بپذیرند که وزارت متبوع و متولیان امر کشاورزی هیچگاه ضرر کشاورز و بهره بردار را نمی خواهند و به طور حتم توزیع این کودها که با نصف قیمت هم به دست کشاورزان  می رسد می تواند برای تقویت و بالا رفتن راندمان و عملکرد مزرعه آنها مفید باشد.

مسئول زراعت جهاد کشاورزی لارستان، تصریح کرد: البته این یک موضوع کشوری است و  تنها ربطی به این شهرستان  ندارد.

جوکار گفت: من همچنان پیشنهاد می کنم که کشاورزان لارستانی نسبت به خرید کودهای پتاسه و فسفات بهمراه کود اوره اقدام کنند چون به نفع زمین های کشاورزی منطقه است.

وی گفت: کشت های پی در پی در برخی اراضی کشاورزی شهرستان قدرت و بنیه زمین ها را برای افزایش راندمان تولید محصولات کاهش داده و توزیع این کودها بدون شک در بهبود کیفیت این مزارع بسیار کارساز است.

او گفت: قیمت هر کیسه کود پتاسه و سوپر فسفات تریپل (کود سیاه) حدود ۲۰۰ هزار تومان و با قیمت مصوب است که برای کشاورز به نسبت میزان تولیدات و درآمدهای حاصل از محصولات زراعی و یا صیفی جات نمی تواند رقم زیادی باشد.

وی بیان کرد: این در حالی است که قیمت هر کیسه کود سوپر فسفات تریپل سال گذشته تا مبلغ ۵۰۰ هزار تومان هم به فروش می رسید.

شهرستان لارستان دارای ۵۵ هزار هکتار اراضی کشاورزی است که از این میزان ۳۲ هزار هکتار دیم و ۲۳ هزار هکتار نیز آبی است.

ن۲۲۰

نوشته شده در تاریخ:سه شنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۹:۴۵ق.ظ

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظر سنجی

مهمترین اولویت سال 1401 نماینده مردم از نگاه شما چه باید باشد؟

Loading ... Loading ...
آخرین اخبار پربازدیدترین