چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۸:۴۱ب.ظ
::آخرین مطلب 5 دقیقه پیش | افراد آنلاین: 1
برگی از دفتر تاریخ لارستان

جواد آزادي نماينده دوره دهم لارستان در مجلس شورای ملی

پس از نمایندگی علی اکبرخان داور در دوره ششم مجلس شورای ملی، در دوره های هفتم و هشتم مجلس بنا به دلایل نامعلوم  شاید اوضاع متشنج منطقه فارس و لارستان…

پس از نمایندگی علی اکبرخان داور در دوره ششم مجلس شورای ملی، در دوره های هفتم و هشتم مجلس بنا به دلایل نامعلوم  شاید اوضاع متشنج منطقه فارس و لارستان و شورش عشایری فارس،  نماینده ای از لارستان انتخاب نگردید.  اما در دوره دهم  جواد آزادی به نمایندگی لارستان منصوب گردید.

جواد آزادی فرزند شیخ محمدحسین حیات  در سال ۱۲۷۵ در شیراز دیده به جهان گشود.

از دوران کودکی، نوجوانی و تحصیلات و همچنین چگونگی کاندیدا شدنش از حوزه لارستان  هیچ گونه اطلاعی در دسترس نیست . آزادی قبل از کاندیدا شدنش مدیر مدرسه صنعتی شیراز بود.

 آزادی در دوره دهم با ۷۰۷۷ رای از ۱۲۰۵۵  رأي مأخوذه و در دوره یازدهم با ۹۰۳۷رای از ۱۲۹۴۳ رای  و  دوره دوازدهم نماینده لار در مجلس شورای ملی گردید.

  مشهور است که آزادی  در دوره سیزدهم با توصیه رضاشاه  نماینده لارستان شد.  با خلع رضاشاه از قدرت و آزادی نسبی به وجود آمده انتخابات مجلس چهاردهم که از آن به عنوان آزادترین مجلس شورای ملی یاد می­شود اشخاص از طیف های مختلف کاندیداي نمایندگی از حوزه لارستان گردیدند که مشهورترین آنها عبدالرحمان فرامرزی کاندیداي حزب عدالت و جواد آزادی  نماینده ۴ دوره قبلی لارستان بودند.

در حالی که اکثریت آراء متعلق به فرامرزی بود ، با دخالت خانی (فرماندار لارستان) ، آزادی نفر اول انتخابات  لارستان گردید . آزادی پس از چهار دوره نمایندگی در شهریور ۱۳۲۲ فوت نمود.

 سیدمحمد صادق طباطبایی  در  جلسه پنجاه و هشتم مجلس چهاردهم شورای ملی درباره جواد آزادی گفت: « ایشان از بدو دخالتشان در امور عمومی با کمال صداقت وظایف یک نفر ایرانی وطن پرست را انجام داده اند.

 اول از روزنامه نگاری شروع کردند و بالاخره ۵ دوره به خدمت نمایندگی ملت انتخاب شد و از نمایندگانی بودند که همیشه محبوبیت نزد موکلین خودشان داشتند و این یک مقام شامخی است.»

به احترام درگذشت جواد آزادی، سیدمحمد صادق طباطبایی در ساعت ۱۱:۳۵ ختم جلسه مجلس را در آن روز خاص پس از مرگ آزادی اعلام و قرار شد و قرار شد مجلس فاتحه ای نیز از ساعت ۱۶ الی ۱۸: ۳۰ با حضور نمایندگان  در مسجد مجد برگزار نمايد.

گردآوری: رسول احمدلو

 

 

 

نوشته شده در تاریخ:پنج شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۸:۲۶ق.ظ

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

One Response to “جواد آزادي نماينده دوره دهم لارستان در مجلس شورای ملی”

  1. صدا تا صدا گفت:

    حقوق مردم اوز و دیگر اهالی منطقه همواره ایگونه پایمال شده است.

نظر سنجی

مهمترین اولویت سال 1401 نماینده مردم از نگاه شما چه باید باشد؟

Loading ... Loading ...
آخرین اخبار پربازدیدترین