دوشنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۴:۴۷ق.ظ
::آخرین مطلب 7 ساعت پیش | افراد آنلاین: 2
میلاد لارستان گزارش می دهد

سفالگری لارستان؛ هنری فراموش شده در گذر زمان

میلاد لارستان: هنر سفالگری در لارستان از قدمت بالایی برخوردار است اما متأسفانه امروزه به دلیل برخی مشکلات از رونق گذشته برخوردار نیست و برای احیاء آن نیاز به برنامه ریزی است.

هنر سفالگری در لارستان از قدمت بالایی برخوردار است اما متأسفانه امروزه به دلیل برخی مشکلات از رونق گذشته برخوردار نیست و برای احیاء آن نیاز به برنامه ریزی است.

به گزارش میلاد لارستان؛ صنایع دستی دارای زیرشاخه های متنوع و بارارزشی است که می توان با تکیه بر قابلیت های آن به اهداف بزرگی دست یافت.

از جمله مزایای توجه به صنایع دستی، ایجاد اشتغال و رفع بیکاری، ارزآوری برای کشور، حفظ میراث اصیل گذشتگان، مأنوس شدن جوانان با هنر و غیره اشاره کرد.

سفالگری، یکی از دهها هنر از صنایع دستی موجود در لارستان است که از سالیان بسیار دور مورد توجه مردم این منطقه از کشور هنرپرور ایران بوده که در زمان حاضر بدلیل کم توجهی و غفلت مسئولان، هنرمندان، سفالگران و مردم مورد غفلت و در آستانه فراموشی قرار گرفته است.

نعمت الله اسماعیل زاده از فعالان رشته سفالگری در لارستان در گفت و گو با خبرنگار میلاد لارستان با بیان اینکه بیش از ۴۵ سال به این حرفه مشغول است، گفت: این شغل از حدود ۱۵۰ سال پیش، شغل خانوادگی آنها محسوب می شده است.

وی با ابراز نگرانی از به فراموشی سپرده شدن هنر سفالگری در لار، افزود: عمده ترین دلایل کم رونق شدن سفالگری در لارستان، عدم روی آوری فرزندان به این حرفه، عدم توجه مسئولان به آموزش سفالگری، کم توجهی به بُعد اقتصادی و صادراتی آن و گرانی خاک و سوخت اشاره کرد.

این هنرمند لارستانی، سفالگری را از هنرهای قدیمی شهر لار دانست و از مسئولین خواست با برنامه ریزی از انزوای آن جلوگیری کنند، تصریح کرد: می توان با ایجاد کارگاههای آموزشی جهت احیاء صنعت سفالگری در لارستان و همچنین حمایت از صادرکنندگان این محصول، گام های موثری در حفظ این صنعت اصیل بردارند.

سرپرست اداره میراث فرهنگی لارستان نیز در گفت و گو با خبرنگار میلاد لارستان، با بیان اینکه سفالگری یکی رشته های صنایع دستی اصیل و قدیمی این شهرستان است، اظهار داشت: در حال حاضر توسط کمیته امداد، بهزیستی، کانون عدالت آموزش و پرورش کار آموزش این رشته هنری البته به صورت محدود آموزش داده می شود.

سیما علویه با بیان اینکه به دلیل تبلغات منفی و خلاف واقع در بُعد اقتصادی رشته سفالگری افراد کمتری از این هنر اصیل در لارستان استقبال می کنند، افزود: در زمان حاضر ۹ کارگاه سفالگری فعال در شهر لار وجود دارد که برخی از آنها با صادر کردن محصولات تولیدی خود به کشورهای حوزه خلیج فارس دارای درآمد بسیار خوبی هستند.

وی با ابراز امیدواری درخصوص ترغیب جوانان برای فراگیری رشته هنری سفالگری، تصریح کرد: در گذشته اداره میراث فرهنگی لارستان کلاس رایگان سفالگری برگزار می کرد اما در سالهای اخیر بودجه آموزشی صنایع دستی کشور به صفر رسیده و اکنون هیچ بودجه ای برای آموزش صنایع دستی در اختیار اداره میراث فرهنگی لارستان قرار ندارد.

سرپرست اداره میراث فرهنگی لارستان با اشاره به اینکه در کمیته اشتغال این شهرستان پیشنهاد راه اندازی بازارچه صنایع دستی مطرح شده است، ادامه داد: هدف از این کار، آموزش و عرضه رشته های مختلف صنایع دستی است که این امر نیاز به همکاری ارگان های ذیربط دارد.

وی با بیان اینکه تولیدکنندگان ظروف سفالی در لارستان می بایست از سبک تولید سنتی فاصله بگیرند و به سمت تولید اشیاء زینتی سفالی با رنگ و لعاب مناسب بروند، افزود: سفالگران لارستانی می توانند با تهیه محصولات متنوع و زیبا به سود بیشتری دست یابند.

علویه درخصوص اقدامات انجام شده جهت حمایت از سفالگران، گفت: برای فروش محصولات سفالگران، محصولات آنها در غرفه صنایع دستی مستقر در فرودگاه بین المللی لارستان، بازارچه سنتی مشیر شیراز و غیره اقدام شده و از طرفی افرادی که مایل به صادر کردن صنایع دستی خود باشند، می توانند از معافیت مالیاتی برخوردار شوند.

این مسئول با اشاره به اینکه امکان ثبت هنر صنایع دستی سفالگری لارستان وجود دارد، تصریح کرد: در هر زمان هر یک از هنرمندان با تهیه یک گزارش مبسوط در این خصوص با اداره میراث فرهنگی لارستان همکاری کند، ما آماده حمایت هستیم.

سرپرست اداره میراث فرهنگی لارستان عمده ترین مشکلات سفالگران این شهرستان را تأمین سوخت گازوئیل، قیمت بالای خاک سفالگری، قیمت بالای سوخت و غیره اعلام کرد.

 

نوشته شده در تاریخ:پنج شنبه ۰۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۳:۴۰ب.ظ

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظر سنجی

به نظر شما آیا حضور مسئولین کشوری در منظقه می تواند در راستای توسعه مفید باشد؟

Loading ... Loading ...
آخرین اخبار پربازدیدترین