پنج شنبه ۰۳ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۵:۲۲ب.ظ
::آخرین مطلب 2 ساعت پیش | افراد آنلاین: 0

مردم و مسوولان، هوشیار باشیم/ لارستان را دریابیم

احتمالا شما نیز در فضای مجازی حضور دارید. توسعه شبکه های اجتماعی محاسن و معایبی دارد. دراین  شرایط کرونایی که همه دنیا  گرفتار یک ویروس منحوس هستند، شاید در ظاهر…

احتمالا شما نیز در فضای مجازی حضور دارید. توسعه شبکه های اجتماعی محاسن و معایبی دارد. دراین  شرایط کرونایی که همه دنیا  گرفتار یک ویروس منحوس هستند، شاید در ظاهر طرح برخی موضوعات درست  نباشد. اما شرایط به گونه ای پیش می رود که باید تصمیم های حیاتی گرفت. در بُعد سیاسی اتفاقات چند ماهه اخیر پیام هایی برای فعالان دارد. نیاز است مردم بیش از پیش در این زمینه مشارکت کنند، مردم باید بدانند اگر چون موارد دیگر میدان را خالی کنند، یقینا اهداف مخالفان توسعه لارستان زودتر رقم خواهد خورد.

تا چند سال پیش که علمای بزرگوار مرحومان حضرات آیت اللهی و موسوی لاری در قید حیات بودند، تکیه گاه معنوی مردم بودند و مطالبات به واسطه نفوذ ایشان انجام می گرفت، اما امروز نبودِ  آن ها را به وضوح در سطح لارستان حس می کنیم به عبارتی پس از  درگذشت آن عالمان نوعی از هم گسیختگی را در سطح مدیریتی شهرستان مشاهده می کنیم. هر یک مسیر خود را می روند و آنچه البته فراموش شده «مردم » هستند. در چند سال پیش که برخی ادارات ارتقا یافتند افرادی از مناطق دیگر که با پیشرفت لارستان میانه ای نداشتند،ساز مخالف زدند. آیا اگر حضرات زنده بودند امکان داشت چنین مصوبه ای لغو شود؟

اگر مردم ما در صحنه بودند، اجازه نمی دادند این مصوبه لغو شود و

باور کنیم آنها وزنه هایی بودند که می توانستند معادلات را بر هم بزنند و عده ای جرات نمی کردند خلاف مصالح منطقه قدم بردارند، اما شد آنچه که نباید می شد و… .

در حوزه لارستان، شرایط بسی حساس تر است به نظر می رسد دست هایی نا پیدا در صدد برهم زدن احساسات مردم هستند، یک روز  بحث زبان لارستانی و اچمی ، یک روز از حلوای مسقطی لاری ، روز دیگر موضوع راه های منطقه و یک روز از تخصیص اعتبار و برنامه های ارتقای سایر شهرستان ها سخن به میان می آید تا افکار عمومی را از نظر روحی تضعیف نمایند و اخیرا بحث قدیمی جدا کردن چند  روستای شهرستان پارسیان و الحاق آن به لامرد مطرح شده است.

هر چند به ظاهر این موضوع هیچ ارتباطی به منطقه لارستان ندارد، اما هدف نهایی این طرح زیرکانه، برخلاف هدف ظاهری اتصال فارس به دریا نیست  و در واقع بهره مندی شهرستان لامرد از امتیازات بندر آزاد می باشد، تا پس از آن پیگیر ارتقای سیاسی منطقه خود باشند.

نکته ای که شاید مسوولان استانی از آن غافل هستند. تیمی که چند سال پیش پیگیر این موضوع بود، مجددا طرح قدیمی را با استفاده از نیروهای خود در مرکز و استان دنبال میکنند. اگر این طرح کارشناسی است آن را اعلام کنند تا کارشناسان و مردم هم اظهار نظر نمایند، چرا جلسات مخفی و پنهان کاری ؟

این طرح در ظاهر حمایت برخی نمایندگان فارس را هم به همراه دارد که شایسته است توسط نماینده مردم پیگیری و در جلسات استانی  بررسی و موارد اعتراضی هم بیان شود .

مگر مردم ما جزئی از این کشور و استان نیستند ؟

دست یاری سخاوتمندان منطقه، محرومیت ها را برطرف نموده است، چرا کسی نیست که به داد این مردم برسد؟

چرا با برخی ارتقاها در سطح وزارت و هیئت دولت مخالفت می شود؟

شاید بهانه تحریم کشور و بیماری مهلک کرونا بهانه ای برای ساکت کردن مردم باشد، اما افتتاح طرح های نیمه تمام در شهرستان همجوار  با صرف هزینه های گزاف را چگونه توجیه می کنید؟

از نماینده محترم مجلس انتظار داریم در این زمینه ها فعال تر باشند، نشستی با فعالان رسانه منطقه برگزار کنند تا بهتر در جریان امور قرار بگیرند. توسعه و پیشرفت همه مناطق شعار برجسته نماینده مردم بود، امیدواریم همچنان در این مسیر گام بردارند. مردم ما مشتاقانه منتظر ورود نماینده به عرصه های تاثیر گذار هستند .

طرح موضوع الحاق در جلسات مجمع نمایندگان فارس، حائز اهمیت است و روشنگری نماینده می تواند طرح را مسکوت بگذارد. باید  جلوی تصمیمات تنش زا گرفته شود.مگر کشور مشکلات دیگری ندارد که بدنبال ایجاد حساسیت در مردم هستند، وقتی نماینده مجلس استان هرمزگان و برخی مسوولان و عموم مردم آن مناطق مخالفت می کنند، طرح این موضوع هیچ توجیهی ندارد. باید مجموعه استانداری و در راس آن استاندار محترم در جریان این طرح غیر کارشناسی قرار گیرند.

با بیان موضوع در مجلس و کمسیون های مربوطه می توان امیدوار بود که با روشنگری بهتر بتوان جلوی این طرح را گرفت، کما اینکه در دوره قبل نیز این طرح ناکام ماند.

منفعل بودن راه چاره نیست، باید در عرصه حضور داشت و با مقاومت، دیدگاه های نو را به جلو برد. همین آقایان در دوره قبل، طرح ارتقای ادارات کل را کنسل نمودند، چرا؟ چون می دانستند اگر ساز مخالف نزنند فرصت پیگیری این طرح را از دست خواهند داد. نبود حضرات آیت اللهی و موسوی به کمک آنها آمد و سستی مردم و بی تحرکی فعالان شهرستان، این فرصت را از مردم گرفت و برای رد این مصوبه سجده شکر به جا آوردند و… .

مردم باید بیش از گذشته در صحنه باشند  امام جمعه محترم، باید صدای این مردم باشد. یک موضع گیری از سوی ایشان می تواند با استقبال مردم منطقه مواجه شود، شبکه های مجازی خبرها را زودتر از خبرگزاری ها منتشر می کنند.

نماینده مجلس و شخص فرماندار، باید از حقوق این مردم دفاع نمایند .

اعضای شورای شهر، به فکر این مردم باشند.  همچنان كه مطالبات این مردم را به گوش نماینده محترم رسانده اید، ضرورت پیگیری آن نیز احساس می شود.

از جنابان حسین زاده نماینده مجلس، فرماندار و امام جمعه تقاضا می شود حضوری فعال تر داشته باشند.

لارستان نیاز به حمایت دارد، مقام معظم رهبری از وحدت مردم مناطق به عنوان الگویی منحصر به فرد یاد کردند .

هر آنچه وظیفه بود بیان کردم، امید که سرانجامي نيك داشته باشد .

غلامرضا حامدپور

س – ۲۱۰

نوشته شده در تاریخ:پنج شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۴ق.ظ

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

7 Responses to “مردم و مسوولان، هوشیار باشیم/ لارستان را دریابیم”

 1. خدمت خبرنگاران لاری و..... گفت:

  ما مردم ونخبگان لارستانی باید ارتباط وروابط خودمان را با شهرستانهای اطراف بسط وگسترش دهیم هرگونه پیشرفت ومرکزیت اینده لار در گرو رضایت انهاست چنانچه مسولان ومردم این شهرستانها راضی به جدایی از استان فارس نباشند ارتقای ادارات کل واینده استان شدن لار با مشکلات زیادی مواجه میشود مخصوصا که شهرستانهای رقیب لار در فارس ازین موضوع سو استفاده خواهند کرد بنابربن نویسندگان ونخبگان لاری مطالبی ننویسند که باعث دلخوری شهرستانهای مجاور ما بشود خیلی بر طبل لارستان بزرگ وکهن وایراهستان نکوبیم که چندان خوشایند انها نیست الان شهرستانهای گراش اوز خنج و….کاملا مستقل هستند واز نظر دولت دارای هویتی مستقل وبودجه واعتبار جدا دارند

  • امین صمصامی گفت:

   چرا آیا شفاف سازی باعث دلخوری میشود یا مرغ همسایه غاز است که برطبل لارستان بزرگ وکهن نکوبیم تمام شهرستان های مستقل شده با هم متحد هستند و نمی‌گذارند اختلاف نظر به سود دیگری تمام شود نماینده محترم هم بر اتحاد و وحدت تاکید دارد و آن را عملی نموده چرا بقیه سو استفاده کنند ولی خبرنگاران واقعیت را بیان نکنند

 2. ناشناس گفت:

  کشور گوشت قربانی نیست که هر کس قطعه ای از آن صاحب شود و مردم را از حکومت نا راضی سازد و تنش ایجاد نمود مردم هرمزگان بارها مخالفت خود را بشدت اعلام نموده اند ونمایندگان آنها در مجلس مخالفت خود را بیان نموده و همچنان از حقوق مردم در برابر زور گویی و بی قانونی و بی عدالتی دفاع نموده و می نمایند

 3. لارستان کهن.ا.ص گفت:

  خدا کند علاجه واقعه قبل از وقوع بشود …..

 4. امین صمصامی گفت:

  مردم لارستان بزرگ روز به روز نا امید تر از دیروز میشود و لامرد که روزی یکی از روستاهای بخش پارسیان بوده است میخواهد پارسیان را به زیر سلطه خود در آورد .درود بر مسئولین شهرستان لامرد که نه تنها حق خواهی میکنند بلکه زیاده خواهی هم میکنند کاش مسئولین لارستان بزرگ لا اقل بتوانند حق خواهی کنند چون فقط مسئولین می‌توانند پیگیر باشند و از بقیه مردم کاری ساخته نیست .مسئولین غفلت شما سرافکندگی مردم را به دنبال دارد.

 5. لاری کارمند به اقای صمصامی گفت:

  دورانی که لامزد روستایی از پارسیان بوده دیگر گذشته درحال زندگی به نماییم به گذشته فکر نکنیم جویم هم سابقه بخشداری ان ۶۰ سال قبل از گراش وخنچ بوده است اما حالا گراش وخنج کجا وبخش جویم کجا ویا سابقه سریلانکا واردن هم از امریکا بیشترست اما امریکا کجا و……..خلاصه برای شهرستانهای جدید درمنطقه صحبت از لارستان کهن وبزرگ و…..چندان اهمیتی ندارد امروزه شهرهای مترقی وپیشرو در فارس مانند جهرم ولامرد ومرودشت وکازرون دنبال پسوند بزرگ وکهن و….. نیستند اینها برای کسی نان واب نمیشود

  • امین صمصامی گفت:

   بله همینطور است اگر پی گیری نشود کوتاه بیاییم این چنین میشودبه قول شما جویم هنوز بخش است چون مسئول پیگیر نداشته و مردمش مثل شما فکر میکردندولی لامرد ادعا دارد جهت گرفتن پارسیان چون مسئولین دلسوز دارد و مردم حمایت کننده .
   کاری به گذشته هم اگر نداشته باشیم لارستان بزرگ از فرمایشات مقام رهبری می باشد مردم هم اهل کوفه نیستند که علی تنها بماند پس یا علی

نظر سنجی

به نظر شما مهمترین موضوع در راستای توسعه اقتصادی اجتماعی منطقه گدام می باشد؟

Loading ... Loading ...
آخرین اخبار پربازدیدترین