چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۵:۵۹ب.ظ
::آخرین مطلب 59 دقیقه پیش | افراد آنلاین: 1

کمبود صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی در لارستان مشهود است

مدیر جهاد کشاورزی لارستان استان فارس ،مجموع ظرفیت موجود کارخانه ها و کارگاه های صنایع تبدیلی و تکمیلی در این شهرستان را حدود ۶۳ هزار تن در قالب ۱۱ کارخانه…

مدیر جهاد کشاورزی لارستان استان فارس ،مجموع ظرفیت موجود کارخانه ها و کارگاه های صنایع تبدیلی و تکمیلی در این شهرستان را حدود ۶۳ هزار تن در قالب ۱۱ کارخانه فعال اعلام کرد که با توجه به قطب تولید برخی محصولات زراعی و باغی در این منطقه، این تعداد کارگاه به هیچ وجه جوابگوی نیاز فرآوری و نگهداری از انواع محصولات متنوع این شهرستان نیست.

به گزارش میلاد لارستان، محمد جواد مظفری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بر اساس برآورد و با توجه به قطب بسیاری از محصولات کشاورزی با کیفیت، بیش از ۹۰ هزار تن ظرفیت مورد نیاز در زمینه ایجاد صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی در لارستان است.

وی بیان کرد: با وجود آنکه شهرستان لارستان در زمینه تولید و سطح زیر کشت برخی محصولات زراعی و باغی از جمله دانه های روغنی کلزا و تولید کنجد، گوجه، سیب زمینی، خرما، انواع محصولات باغی به ویژه لیموترش و حتی پنبه وضعیت مطلوبی دارد و از نظر تولید در رتبه های اول تا سوم استان فارس قرار دارد، اما به همان میزان نیز این محصولات در زمینه فرآوری، نگهداری و صنایع تبدیلی و تکمیلی با کمبود محسوس مواجه است.

مظفری ادامه داد: البته ظرف سال های گذشته اقداماتی در زمینه ایجاد صنایع تبدیلی و فرآوری محصولات کشاورزی در سطح شهرستان لارستان انجام شده اما با وجود صدور مجوزها و موافقت های اولیه، استقبال چندانی از سرمایه گذاران در این حوزه مشاهده نشده است.

وی با بیان اینکه ظرف دو سال گذشته بیش از ۸۰ مجوز و جواز تاسیس کارخانه و صنایع تبدیلی در حوزه های مختلف صادر شده و موافقت نامه اولیه نیز توسط سرمایه گذاران و متقاضیان گرفته شده است، گفت: به رغم استقبال و تاکید جهاد کشاورزی مبنی بر حمایت و پشتیبانی از سرمایه گذاران و ایجاد شرایط و مشوق های لازم و همچنین تهیه زمین اما به نظر می رسد هنوز عزمی از سوی سرمایه گذاران در این زمینه وجود ندارد.

وی اضافه کرد: حتی برخی از سرمایه گذاران با وجود دریافت همه مجوزهای لازم اما تمایلی به سرمایه گذاری و ایجاد سرمایه گذاری در این حوزه را ندارند.

مظفری برخی نوسانات بازار و همچنین عدم تناسب بین هزینه ها و سرمایه موجود سرمایه گذاران را دلیل اصلی در فرار سرمایه گذاران و استقبال کم آنها از سرمایه گذاری در ایجاد کارخانه ها و صنایع تبدیلی می داند.

وی با اشاره به ضرورت توجه به زنجیره تولید محصولات کشاورزی، گفت: ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی به دلیل ایجاد ارزش افزوده بخش کشاورزی همواره به عنوان یکی از استراتژی های اساسی وزارت جهاد کشاورزی برای فرآوری محصولات مختلف کشاورزی مورد تاکید بوده است.

مدیر جهاد کشاورزی لارستان همچنین گفت: هم اینک ۱۱ کارخانه و کارگاه صنایع تبدیلی و تکمیلی محصولات باغی و کشاورزی در این شهرستان فعال است که ظرفیت نگهداری این تعداد کارخانه فعال صنایع تبدیلی افزون بر ۶۳ هزار و ۷۵۰ تن است.

وی میزان اشتغالزایی این تعداد کارخانه فعال وصنایع تبدیلی در لارستان را نیز ۴۰۹ نفر عنوان کرد.

مظفری گفت: این کارخانه ها و صنایع تبدیلی در زمینه انبار نگهداری از محصولات زراعی و باغی، بسته بندی حبوبات، خشکبار یا ادویه جات، تولید کود کمپست و انبار نگهداری و فرآوری برنج، انواع صنایع لبنی و رب گوجه است.

وی یادآور شد: همچنین ۲ واحد سردخانه و صنایع بسته بندی میوه از جمله پرتغال، لیمو ترش، انار و سایر محصولات باغی هر کدام به ظرفیت نگهداری پنج هزار تن از سال های قبل راه اندازی شده و مشغول فعالیت هستند.

مظفری تاکید کرد : هم اینک نیز چهار مورد کارخانه و کارگاه صنایع تبدیلی و تکمیلی برای نگهداری و فرآوری محصولات کشاورزی در این شهرستان در حال اجراست.

وی کارخانه صنایع تبدیلی محصولات کنجدی و تولید ارده و روغن کشی را با پیشرفت فیزیکی بالای ۲۰ درصد وبا ظرفیت بیش از ۲۰۰ تن یکی از مهمترین این کارخانه های در حال اجرا در لارستان عنوان کرد.

مظفری تصریح کرد: این کارخانه هم اینک در زمینی به مساحت چهار هزار متر مربع در شهرک صنعتی لار در حال اجراست.

مدیر جهاد کشاورزی لارستان گفت: هم اینک فرآوری کنجد در این شهرستان به صورت سنتی و در قالب حدود هفت کارگاه سنتی انجام می شود.

مظفری همچنین سردخانه یک هزار و ۷۰۰ تنی محصولات کشاورزی و باغی در زمینی به مساحت چهار هزار و ۲۰۰ مترمربع و با میانگین پیشرفت فیزیکی بالای ۵۰ درصد را نیز از دیگر کارخانه های مهم صنایع تبدیلی و فرآوری در شهرستان لارستان ذکر کرد.

وی ، کارخانه پنبه پاک کنی در زمینی به مساحت ۲۰ هزار متر مربع و با سرمایه گذاری افزون با ۱۶۰ میلیارد ریال در بخش بنارویه را از دیگر کارخانه های مهم در زمینه فروری محصولات کشورزی در این شهرستان ذکر کرد .

مظفری ادامه داد: ظرفیت این کارخانه حدود ۶ هزار و ۵۰۰ تن ماده خام (وش پنبه) و بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ تن نیز برای تولید پنبه محلوج (حلاجی) شده پیش بینی شده است.

شهرستان لارستان دارای ۵۵ هزار هکتار اراضی کشاورزی است که از این میزان ۳۲ هزار هکتار دیم و ۲۳ هزار هکتار نیز آبی است.

ف ۱۱۰

نوشته شده در تاریخ:چهارشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۳:۲۰ب.ظ

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظر سنجی

مهمترین اولویت سال 1400 نماینده مردم از نگاه شما چه باید باشد؟

Loading ... Loading ...
آخرین اخبار پربازدیدترین