شنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۳:۱۶ب.ظ
::آخرین مطلب 4 ساعت پیش | افراد آنلاین: 0

چگونه سقوط پایه انتقال برق سبب فوت و زخمی شدن3 نفر در لار شد؟؟

چگونه سقوط پایه انتقال برق سبب فوت و زخمی شدن۳ نفر در لار شد؟؟ جواب این سوال را در واژه ای نام آشنا برای عموم مردم، به نام زنگ زدگی…

چگونه سقوط پایه انتقال برق سبب فوت و زخمی شدن۳ نفر در لار شد؟؟ جواب این سوال را در واژه ای نام آشنا برای عموم مردم، به نام زنگ زدگی یا به معنای دقیق و علمی تر خوردگی باید جست وجو کرد. خوردگی به معنای ساده، تخریب فلزات در اثر واکنش با محیط اطراف می باشد که سبب تغییر خواص فلزات می شود. در عمل تمام محیط ها مانند آب، هوا، خاک، آتش و … خورنده هستند و تفاوت تنها در میزان خورندگی آنهاست. به این نکته نیز باید اشاره کرد که خوردگی پدیده ای آهسته می باشد که به مرور زمان می تواند خسارات جبران ناپذیری را ایجاد کند.

خوردگی یک پدیده ی مخرب با هزینه های اقتصادی و اجتماعی بالا می باشد که هر ساله حدود ۶% درآمد ناخالص ملی، هزینه ایجاد می کند، در ایران به دلیل توجه کمتر به این موضوع، خوردگی ممکن است هزینه¬های بیشتری نیز به وجود آورد. طق محاسبات انجام شده در کشور آمریکا کل هزینه  سالانه سیلها، گردبادها، آتش سوزیها و … کمتر از هزینه خوردگی می باشد. برای عینی تر شدن صدمات اقتصادی خوردگی بر کشورها و شرکت ها در زیر به چند مثال بسنده می کنیم:

۱- بر اساس گزارشات فقط در سال ۱۹۹۵ میلادی ضرر و زیان شرکت نفتی مثل شل (Shell) ناشی از مسائل خوردگی چهار میلیون دلار بوده و کمپانی انگلیسی BP نیز خوردگی را مسئول از بین رفتن ۶ درصد کل ارزش دارائی خالص خود معرفی نموده است.

۲- اولین آمار رسمی خوردگی در ایران در سال ۱۳۷۹ بوده که بر اساس آن، از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بخش های اصلی خسارت خوردگی ایران در چهار بخش نفت وگاز، صنایع ومعادن، کشاورزی و خدمات مورد تخمین قرار گرفته است. این خسارات در سال ۱۳۷۹ برابر ۲۷۵۰ میلیارد تومان برآورد شده است که معادل ۱۵/۲۱% بودجه کشور در سال ۱۳۷۹ می باشد. همچنین معادل ۳۷/۳ برابر بودجه تعیین شده از جانب دولت در بخش اقتصادی بوده است. ۴۸ برابر مبلغی که دولت در سال ۱۳۷۹ در بخش صنعت و معدن تحت عنوان اعتبارات عمرانی معین نموده بود، توسط خوردگی از بین رفته است.

یکی از انواع خوردگی خوردگی بتن های مسلح می باشد. بتن مسلح شده با ارماتور فولادی در صنایع مختلفی از جمله ساختمان سازی، پل سازی، بنادر، اسکله ها، تیرهای انتقال برق و … کاربرد زیادی دارد. نقش اصلی فولاد افزایش استحکام کششی بتن می باشد. اما مشکل اساسی حضور فولاد در محیط های مختلف هچون خاک، آب و … خوردگی می باشد و این خوردگی باعث تخریب و زوال بتن می شود. بنابراین با از بین رفتن آرماتور فولادی درون بتن در اثر واکنش با محیط اطراف، سازه هایی همچون پایه های انتقال برق با گذشت زمان استحکام خود را از دست داده و دچار تخریب و وارد آمدن خسارات جانی و مالی می شود.

اگرچه خوردگی اجتناب ناپذیر است، اما امروزه با پیشرفت علم و دانش روش های زیادی برای کاهش خوردگی به کار گرفته می شود که با اعمال آنها میتوان ۱۵ الی ۲۵ درصد هزینه ها و خسارات خوردگی را کاهش داد. در سالیان اخیر وزرات نفت تلاش های زیادی برای کاهش خسارات خوردگی انجام داده است که از جمله آنها می توان به تدوین سند راهبردی مدیریت خوردگی صنعت نفت در سال ۱۳۹۳ اشاره کرد. همچنین در سازمان انرژی اتمی و نیرو دفاعی کشور نیز تلاش هایی صورت گرفته است اما متاسفانه در وزارت نیرو و زیرمجموعه های آن کمتر به پدیده خوردگی در تمام حوزه های تولید، توزیع و انتقال توجه شده است. بنابراین در صورت عدم توجه به این پدیده در سالیان آینده و با خوردگی بیشتر تجهیزاتی همچون پایه های انتقال برق در سطح کشور و شهرستان لار شاهد چنین اتفاقات ناخوشایند بیشتری خواهیم بود.

حبیب الله روانشید
دانشجوی کارشناسی ارشد خوردگی – دانشگاه تهران

 

میلادلارستان: ضمن تشکر از زحمات شبانه روزی پرسنل خدوم مدیریت برق لارستان؛ خواهشمند است در خصوص پایه های برق و سایر تجهیزات مرتبط  که با مشکلاتی از قبلی خوردگی مواجه بوده و امکان ایجاد خطرات جانی و مالی برای مردم به دنبال دارند را با اذعان به مشکلات مالی موجود در کل کشور اما  در یک اولویت بندی مناسب تر ؛ در برنامه ریزی تعمیراتی و تعویض خود قرار داده تا علاوه بر ایمنی بیشتر لااقل کمتر شاهد چنین مشکلات جانسوزی در منطقه باشیم. ضمناً میلاد لارستان آماده هرگونه جواب تکمیلی در این خصوص از سوی مدیریت محترم برق لارستان نیز خواهد بود. 

میلاد لارستان برای آن عزیز از دست رفته از درگاه ایزد منان عافیت، برای بازماندگان صبر و برای مجروحین این حادثه بهبود کامل از خداوند متعال مسالت می نماید.

نوشته شده در تاریخ:پنج شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۷:۲۰ق.ظ

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

3 Responses to “چگونه سقوط پایه انتقال برق سبب فوت و زخمی شدن3 نفر در لار شد؟؟”

 1. ناشناس گفت:

  مسول محترم میلاد لارستان لطفا انتقاد ها را هم ثبت کن
  بله پایه برق افتاد ودر آینده هم دور از انتظار نیست چنین حادثه ای
  چون مسول دلسوز نداریم تمام

 2. ناشناس گفت:

  میلاد نوشته ها را سانسور می کند ومی ترسد

 3. ناشناس گفت:

  مثل سایت افتاب شجاع باش ونترس

نظر سنجی

به نظر شما مهمترین موضوع در راستای توسعه اقتصادی اجتماعی منطقه گدام می باشد؟

Loading ... Loading ...
آخرین اخبار پربازدیدترین