جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۸:۴۲ق.ظ
::آخرین مطلب 10 ساعت پیش | افراد آنلاین: 0

شهر لار به مکان تفریحی نیاز دارد؛”از بهسازی محله پاقلعه تا لزوم توجه به پارک جنگلی”

فضاهای تفریحی شهری بخشی از فضاهای باز و عمومی شهرها هستند که به نوعی تبلور ماهیت زندگی جمعی می باشند ،یعنی جایی که شهروندان در آن حضور دارند و بر…

فضاهای تفریحی شهری بخشی از فضاهای باز و عمومی شهرها هستند که به نوعی تبلور ماهیت زندگی جمعی می باشند ،یعنی جایی که شهروندان در آن حضور دارند و بر این اساس فضاهای شهری صحنه ای اند که داستان زندگی جمعی در آن گشوده می شود.  از سوی دیگر اگر نگرش را به سمت شهروند مداری تغییر دهیم ،عرصه عمومی عرصه ای خواهد بود که شهروند در آن حضور داشته و به علاوه و حق و تکلیف هم دارد .در چنین نگرشی شهروندان بزرگترین منبع درامد و مهمترین تصمیم گیر و ناظر هستند .

شهروندان در هر موقعیت و جایگاهی که باشند به عنوان یک حق از نهادهای مدنی خود توقع دارند که اقدامی نو در راستای توسعه شهری انجام دهند. این موضوع که طی سالهای اخیر مطالبه گری عمومی نام گرفته در شهرلار نیز غریب نبوده و مردم در این اواخر مطالبات خود را با صراحت بیشتری به سمع و نظر مسئولین می رسانند. یکی از مواردی که همواره به عنوان مطالبه عمومی مدنظر بوده مقوله وجود فضای سبز و امکانات تفریحی و کمبود آن در شهرلار می باشد.

این امر طی دوره اخیر شورای شهر و شهرداری را واداشته تا اقداماتی عمل را مدنظر قرار دهند که در راستای ایجاد فضای مطلوب شهری، کنترل و نظارت ومشارکت شهروندی و ساماندهی و افزایش بهره وری مکان های تفریحی برای تمامی سنین می توان به آنها اشاره نمود.

یا نگاهی دقیق تر به موضوع مکانهای تفریحی لارستان شاید بتوان چند راهکار را در این خصوص بهتر مدنظر قرار داد که از آن جمله می توان به  احیای پارک جنگلی لار و نیز احیای محله پاقلعه( فضای روبروی امامزاده )،  توسعه فضاهای باز شهری و نیز استفاده از عوامل طبیعی تاثیر گذار اشاره نمود.

اساسا عناصر طبیعی موثر در بافت شهر قدیم لار نقش قابل توجهی در امکان سنجی مکان های تفریحی در لار  دارند چرا که مردم به  فضاهای هویت دار نیاز دارند تا به انها تعلق داشته باشند و به عنوان مثال فضای محله پاقلعه (جداره رو به روی امامزاده ) را می توان ساماندهی کرد و بصورت یک مکان تفریحی مانند دروازه قران شیراز به اجرا دراورد. خوشبختانه پی ریزی بهسازی این مکان قدیمی شهر لار طی چند روز اخیر آغاز شده و امید است که طرح نهایی آن پس از تایید اجرایی گردد.

از سوی دیگر تفرجگاهای شهری به عنوان بخشی از فضاهای عمومی شهر با غلبه عنصر فضای سبز ،جاذب جمعیت بوده و زمینه را برای تعامل اجتماعی و گذران اوقات فراغت از نظر تفریح ،سرگرمی ،ورزش ،مطالعه و استراحت و تفریحات طبیعت محور فراهم می کند. در این راستا ،مجموعه تفریحی (پارک جنگلی لار )در موقعیت ورودی شهر لار با حوزه عملکردی ۸۰هکتار و پیشینه تاریخی غنی در خاطرات جمعی شهروندان ،به دلیل بی توجهی کارکرد اجتماعی آن در رفع نیازهای فراغتی ساکنان کمرنگ شده است .که می توان به عنوان یک فضای فراغتی برجسته با کاربری های فراغتی و خواسته های مردمی به فضایی دلخواه و دلنشین بودن فضای شهروندی تبدیل کرد.

در این میان اما عدم توافق بین شهرداری و منابع طبیعی در خصوص پارک جنگلی و مدیریت آن  موضوعی است که دود آن به چشم مردم خواهد رفت. امید است که با درایت این موضوع نیز مرتفع شده و در راستای توسعه فضاهای تفریحی شهری گام مفیدی برداشته شود.

سحر یادگارفرد

نوشته شده در تاریخ:جمعه ۳۰ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۹:۲۲ق.ظ

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

One Response to “شهر لار به مکان تفریحی نیاز دارد؛”از بهسازی محله پاقلعه تا لزوم توجه به پارک جنگلی””

  1. ناشناس گفت:

    لار امکانات بالقوه ای دارد که اگر به مرحله عمل برسد پیشرفت چشمگیری در شهر اتفاق می افتد.ولی ان اراده ای که باید وجود داشته باشد،متاسفانه در مسئولین شهر دیده نمی شود و این مهمترین علت در عدم پیشرفت بهتر شهر لار می باشد.مثلا همین پارک شهر،با وجود اینکه مهمترین پارک لار می باشد،متاسفانه به حال خود رها شده و هیچگونه پیشرفتی بجز در جاده دسترسی،در ان دیده نمیشود.هنوز محوطه ان خاکی و ریگ زار است و وسایل بازی به شکلی نا منظم در کنار هم قرار گرفته اند.پارکی که به دلیل واقع شدن در کنار کوه،براحتی میتواند همانند پارک کوهسنگی مشهد گردد و به یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری و مکان های تفریحی لار تبدیل شود.

نظر سنجی

مهمترین اولویت سال 1401 نماینده مردم از نگاه شما چه باید باشد؟

Loading ... Loading ...
آخرین اخبار پربازدیدترین