دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۴:۳۸ق.ظ
::آخرین مطلب 5 ساعت پیش | افراد آنلاین: 1

بیش از 1300 کارگر در لارستان فاقد مسکن هستند

نایب رئیس خانه کارگر لارستان خواستار تعیین تکلیف وضعیت مجتمع ورزشی کارگران که عملیات اجرایی آن از سال ۸۶ آغاز و در زمینی به مساحت ۴۰ هزار متر مربع در…

نایب رئیس خانه کارگر لارستان خواستار تعیین تکلیف وضعیت مجتمع ورزشی کارگران که عملیات اجرایی آن از سال ۸۶ آغاز و در زمینی به مساحت ۴۰ هزار متر مربع در حال احداث است، شد و گفت: همچنین رفع مشکل مسکن بیش از هزار و ۳۰۰ کارگر فاقد مسکن که از چهار سال پیش مراحل نام نویسی و اقدامات اولیه برای خانه دار شدن را انجام داده اند ونیز موضوع بیمه کارگران فصلی و ساختمانی را از دیگر دغدغه های جدی کارگران این منطقه عنوان کرد.

به گزارش میلاد لارستان به نقل از ایرنا، ساماندهی کارگران اتباع بیگانه که به صورت غیرمجاز بر فضای ساخت و ساز و فعالیت های عمرانی و ساختمانی در شهرستان لارستان و شهر لار چیره شده اند و مجال کار و فعالیت از کارگران ایرانی و لارستانی را گرفته اند، دغدغه جدی و درخواست کارگران در نشست آنها با فرماندار ویژه لارستان بود.

برخی از کارگران و نمایندگان تشکل های کارگری چهارشنبه هفتم اردیبهشت ۱۴۰۱ همزمان با هفته کار و کارگر با داریوش دهقان فرماندار ویژه لارستان نشست داشتند که مهمترین تاکید و دغدغه آنها ساماندهی وضعیت کارگران ساختمانی و فصلی به ویژه موضوع کارگران اتباع غیرمجاز بود.

نایب رئیس خانه کارگر لارستان در این نشست با اشاره به برخی مشکلات زیرساختی فراروی کارگران این شهرستان گفت: آمادگی داریم با همکاری فرمانداری و سایر متولیان امر کارگران اتباع و افغانی را در کنار کارگران بومی و لارستانی ساماندهی کنیم.

محسن قوامی تصریح کرد: مشکل اساسی در این زمینه هجوم کارگران اتباع خارجی غیرمجاز است که به راحتی در پروژه های مختلف عمرانی و ساختمانی نفوذ کرده اند و ابتکار عمل را هم در دست گرفته اند.

وی همچنین تعیین تکلیف وضعیت مجتمع ورزشی کارگران که عملیات اجرایی آن از سال ۸۶ و در زمینی به مساحت ۴۰ هزار متر مربع آغاز شده و همچنین رفع مشکل مسکن بیش از هزار و ۳۰۰ کارگر فاقد مسکن که از چهار سال پیش مراحل نام نویسی و اقدامات اولیه برای خانه دار شدن را انجام داده اند ونیز موضوع بیمه کارگران فصلی و ساختمانی را از دیگر دغدغه های جدی کارگران این منطقه عنوان کرد.

یکی دیگر از کارگران حاضر در این نشست هم گفت: کارگران اتباع بیگانه امکان کار و فعالیت از نیروهای بومی لارستان را گرفته اند و خودشان حتی در بسیاری از امور مربوط به این حوزه تصمیم می گیرند.

این کارگر تصریح کرد: در حالی است که کارگران لارستانی حتی مهارت ها و آموزش های فنی و حرفه ای در رشته های مختلف را گرفته اند اما بیکار هستند.

 

ساماندهی کارگران باید دغدغه جدی اداره کار لارستان شود

معاون استاندار فارس و فرماندار ویژه لارستان هم در این نشست بر ضرورت ساماندهی کارگران اتباع بیگانه و دفاع از حقوق کارگران ایرانی به ویژه اهالی شهرستان لارستان تاکید کرد و گفت: این موضوع باید در اولویت نخست و دغدغه جدی متولیان امر به ویژه اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی باشد.

داریوش دهقان تاکید کرد: در تمامی پروژه های عمرانی و فعالیت های ساختمانی به ویژه در سطح شهر لار اولویت باید با کارگران لارستانی باشد .

وی بیان کرد: باید رویکرد و نگاهمان به کارگر تغییر کند؛ چون تا زمانی که به کارگر به عنوان یک شخص دون پایه نگاه می کنیم مشکلات این قشر قابل حل شدن نیست.

وی تصریح کرد: همچنین رابطه کارگر با کارفرما هم باید تغییر کند و آن مهندس و معمار هم باید همچون یک کارگر ساختمانی در صحنه کار و فعالیت باشد.

 

افزایش بهره وری به جای تعدیل نیروی کارگری

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان لارستان هم در این نشست گفت: هم اینک حدود ۳۰ هزار کارگر ساماندهی شده در لارستان وجود دارد که بسیاری از آنها هم اینک در قامت کارآفرین و خیر و نیک اندیش در امورات مختلف شهرستان سهم و نقش دارند.

عبدالمهدی قاسمی با اشاره به اهمیت تعیین حقوق و دستمزد کارگران متناسب با واقعیت‌های روز جامعه، بیان کرد: مطرح کردن طرح تعدیل نیروها در سطح جامعه کارگری اجحاف در حق کارگر است و باید به جای آن میزان بهره وری و زمینه توانمند سازی کارگران را افزایش داد.

وی گفت: رابطه کارگر و کارفرما نیازمند تغییر است، کارگر را تحریم نکنیم و متناسب سازی حقوق کارگر با میزان نرخ تورم می تواند مشکلات این قشر را مرتفع کند و با توانمند کردن انها زمینه اشتغال وتولیدرا نیز بیش از پیش فراهم کنیم.

وی افزود: ساماندهی کارگران تباع بیگانه نیز از اولویت های مهم اداره تعاون، کار و رفاه اجتاعی شهرستان است.

اولویت با کارگر بومی است

شهردار لار هم در این نشست گفت: آماده واگذاری طرح های مختلف عمرانی و ساختمانی به کارگران بومی و شهرستان هستیم.

نواز شریفی لاری با اشاره به گلایه برخی کارگران مبنی بر حضور پر رنگ کارگران اتباع غیرمجاز در پروژه های مختلف عمرانی و ساختمانی نیز گفت: مشارکت و حضور کمرنگ کارگران ایرانی و لارستانی در منطقه زمینه حضور و افزایش کارگران اتباع را فراهم کرده است.

وی بیان کرد: زمینه و شرایط برای فعالیت و کار کارگران لارستان در شهرهای قدیم و جدید لار با وجود پروژه های مختلف عمرانی و ساختمانی وجود دارد و اولویت شهرداری و شورای اسلامی هم در این زمینه با کارگران ایرانی است.

ف ۱۱۰

 

نوشته شده در تاریخ:پنج شنبه ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۳:۵۴ب.ظ

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظر سنجی

مهمترین اولویت سال 1401 نماینده مردم از نگاه شما چه باید باشد؟

Loading ... Loading ...
آخرین اخبار پربازدیدترین