چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۸:۵۸ب.ظ
::آخرین مطلب 22 دقیقه پیش | افراد آنلاین: 0
آیت‌الله‌العظمی سید عبدالحسین نجفی لاری (ره)

بازنشر/مردی برای امروز؛ راهی برای مقصد

شخصیت مرحوم آیت الله سید عبدالحسین نجفی لاری(ره) که پایه ریز اولین حکومت اسلامی بر مبنای نظریه فکری و عملی ولایت فقیه است نشانی برای امروز ما، و منش و…

شخصیت مرحوم آیت الله سید عبدالحسین نجفی لاری(ره) که پایه ریز اولین حکومت اسلامی بر مبنای نظریه فکری و عملی ولایت فقیه است نشانی برای امروز ما، و منش و بینش آن بزرگوار نیز که مبتنی بر اجتهاد و فقهِ نظام‌ساز است نشان دهنده راه رسیدن به مقصد می‌باشد.

 ۱۹ اردیبهشت‌ماه ۱۳۰۳ سالروز وفات آیت الله مجاهد سید عبدالحسین نجفی لاری(ره) و ۲۱ اردیبهشت‌ماه ۱۲۹۷ سالروز اعلام حکم جهاد آن بزرگوار، علیه استکبار و استعمار انگلیس است.

 برای این روزهای سه‌گانه (۱۹ تا ۲۱ اردیبهشت) و مقارنت تاریخی ایامِ عبرتِ تاریخ، سخن‌های ناگفته بسیار است.

روزهایی که مردم ایران و دیگر ملت‌های مسلمان، از یک سو؛ گرفتار استکبار و استعمار انگلیس بودند که با پنجه‌های خونین و مرگبار خود چه تجاوزها به حقوق و ناموس مردم مستضعف نمودند و چه بلاهایی که بر این ملت روا نداشتند. و از سوی دیگر؛ رقابت روس و انگلیس بر سر تقسیم و پاره‌پاره کردن کشور بود که متأسفانه با نفوذ در دستگاه سلطنتی قاجار، ساده‌لوحانه با اجانب هم‌دست شده و هر روز شاهد امضای قراردادهای شرم‌آور مدت‌دار و غیر مدت‌دار بودیم که هر کدام، قسمت بیشتری از اختیارات کشور و زندگی و نوامیس ملت را به دست قدرت و اراده دشمن می سپرد.

 اما بینش قرآنی آیت الله سید عبدالحسین نجفی لاری(ره) خط پایانی بر ذلّت و حقارت است. آن زمان که سیاست‌ استعماری انگلیس،‌ عده‌ای را‌ به نام‌ مبلّغین به منطقه می‌فرستد تا با نفوذ پشت نقاب دیـن، زیربنای‌ سیاست‌ استعماری‌ انگلیس را مستحکم کنند و با انحراف افـکار، بـه مـقاصد پلید خود‌ دست‌ یابند؛ با بسیج مردم، به یکباره موجی خروشان برمی‌اندازد و  بر‌ آن گروه استعماری می‌تازد. کتابهایشان را می‌سوزاند. تمامی آنها را از‌ شهر اخراج و دستور می‌دهد که در هیچ شهر دیگری نیز آنها را به‌ هیچ‌ عنوان راه ندهند.

 ایشان هرگونه تحقیر و سلطه و نفی عزت مسلمانان را حرام می داند و جهاد در برابر «کفار حربی ابالیس انگلیس» را بر همه مسلمانان از فرقه‌های مختلف، «حتی بر نسوان و صِبیان و سلطان و فرمان‌فرما و قوام و اعراب و هرکس لاف مسلمانی می‌زند واجب فوری عینی» می‌داند و اعلام می‌کند که هرکس از این کار تخلف کند تخلف از «جیش اسامه و امام عصر(ع) کرده و اعم از این که ملحق به جیش کفار بشود یا نشود مرتد و خارج از اسلام است و مال و جان او، مال مسلمانان است ولو قوام باشد.» و بدین ترتیب به نبرد با استکبار و استعمار می‌پردازد.

 محققا این بصیرت و بینش، لارستان را اولین خاستگاه حکومت اسلامی قرار داد و آن ایستادگی و مقاومت بر محور ولایت فقیه بود که منطقه لارستان بزرگ را از یوغ سلطه استبداد بیرون کشید.

لذا شناخت بصیرت‌گونه پَسْ‌توهای تاریخ معاصر و نوع دوستی و دشمنی و رابطه‌های آن و حتی تصمیم‌گیری‌ها و اجرائیات مسؤولین، برای حرکت امروز ما، امری لازم و ضروری است که غفلت از مکاید و کینه‌توزی‌های دشمنان، مقدمه پشیمانی و ضررهای سنگین و غیر قابل جبران خواهد بود. چنانچه امیرالمؤمنین حضرت امام علی(ع) فرمودند: «مَن نامَ عَن عَدُوِّه إنبَهتهُ المَکائِد؛ کسی که از دشمن غفلت کند، حیله‌ها و کیدهای دشمن، او را بیدار و تنبیه خواهد کرد.»

نگارنده: محمد صابری‌زاد

saberi

نوشته شده در تاریخ:پنج شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۶:۰۴ق.ظ

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

3 Responses to “بازنشر/مردی برای امروز؛ راهی برای مقصد”

 1. لارستانی گفت:

  آفرین بر آقای صابری زاد
  مانند نوشته‌جات قبل بسیار عالی، متین و استوار
  تنها بوسیله این جوانان میتوان لارستان اصیل را شناساند. به امید پیروزی و بهروزی‌تان

 2. روح اله گفت:

  آری؛ مردان بزرگ، همیشه از زمان خود سالها جلوتر زندگی میگنند و این مزیت جهادی است که با پشتوانه محکم فقاهت و اصالت و دیانت بروز یابد.
  یادش گرامی و راهش پررهرو باد…

 3. روح اله گفت:

  آري؛ مردان بزرگ، هميشه از زمان خود سالها جلوتر زندگي ميگنند و اين مزيت جهادي است که با پشتوانه محکم فقاهت و اصالت و ديانت بروز يابد.
  يادش گرامي و راهش پررهرو باد…

نظر سنجی

مهمترین اولویت سال 1401 نماینده مردم از نگاه شما چه باید باشد؟

Loading ... Loading ...
آخرین اخبار پربازدیدترین