پنج شنبه ۰۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۳:۴۴ب.ظ
::آخرین مطلب 10 ساعت پیش | افراد آنلاین: 1
قابل توجه شورای شهر و مجمع خیرین سلامت و مسئولان لار

تحول در ارائه خدمات توریسم سلامت در بیمارستان امام رضا(ع)لار

یادداشت زیر به قلم غلامرضا حامدپور در خصوص تحول در حوزه  پزشکی و اگر و اماهای آن و گردشگری سلامت و خطابی به شهرداری و شورای شهر لار نگاشته شده…

یادداشت زیر به قلم غلامرضا حامدپور در خصوص تحول در حوزه  پزشکی و اگر و اماهای آن و گردشگری سلامت و خطابی به شهرداری و شورای شهر لار نگاشته شده که خواندن آن را پیشنهاد می کنیم:

خبر اول : آقای دکتر عطاا.. لطافتی پزشک لارستانی و متخصص و مسوول بخش قلب یکی از دانشگاه های امریکا در سفر اخیرش به لار و گفتگو با مسوولان درمانی شهرستان و در بازدید از قسمت های مختلف بیمارستان امام رضا(ع) از امکان انجام عمل جراحی قلب به وسیله ویدئو کنفرانس در این بیمارستان خبر داده بود. ایده ای که امید است با همکاری مردم و مسوولان به مرحله اجرایی برسد که بی تردید شاهد تحولی در درمان بیماری های قلبی در کل منطقه خواهیم بود. نگارنده با دکتر لطافتی در این زمینه صحبت کرده و از چگونگی اجرایی شدن این ایده پرسش نمود که مشارالیه گفت این عمل امروزه در بیشتر نقاط دنیا انجام می شود ودر صورت مهیا بودن شرایط در لار نیز امکان پذیر است.

البته نیاز به زیر ساخت هایی چون دستگاه مدرن (MRI) دارد زیرا به گفته ایشان دستگاه فعلی جواب گوی انجام این عمل نیست و نیاز است که دولت یا بخش خصوصی و خیرین این نیاز اولیه را تهیه نموده تا انجام این عمل در لار میسر باشد. وی مشخصا از چند شرکت معتبر خارجی سازنده دستگاه نام برد که انتخاب را برای مسوولان آسان می کند و یکی از شرکت های معتبر زیمنس آلمان، می باشد.

خبر دوم : بنا به گفته ریاست محترم دانشکده علوم پزشکی لارستان سرکارخانم رئوفی مجوز پذیرش بیماران خارجی در بیمارستان امام رضا (ع) لار از سوی مقامات ذیربط صادر شده تا با فراهم آوردن زیر ساخت های لازم ،بهسازی و تجهیز بخش های مورد نظر (از سوی مدیرکل دفتر نظارت و اعتباربخشی امور درمان وزارت) به مدت یکسال این موضوع به این بیمارستان اختصاص یابد.  وی اضافه نمود که در آینده ای نزدیک قسمتی از بخش جراحی این بیمارستان جهت اعمال جراحی به بیماران خارجی اختصاص می یابد و یقیناً از جهات مختلف (جذب توریست ، در آمد زایی ، ورود پزشکان متخصص و…. ) تاثیر بسزایی برآینده لارستان خواهد داشت

 

استفاده از ظرفیت پزشکان لارستانی مقیم سایر شهر ها می تواند مکمل خبرهای فوق الذکر باشد. با توجه به آغاز فعالیت دوره جدید شورای اسلامی شهر نکاتی را به منتخبین مردم و مدیران و دوست داران حوزه سلامت شهرستانیاد آور می شوم و امید است زمینه ای فراهم شود تا فرصت خدمت وحضور پزشکان متخصص لارستانی مقیم در سایر استان ها و شهرهای کشور در زادگاه خود نیز امکان پذیر گردد .

نگارنده آماری از پزشکان مقیم در سایر شهرها ندارد اما با نگاه ساده به پزشکان شناخته شده ای که در شیراز حضور داشته و جزو پزشکان برجسته و ممتاز هستند بهتر می توانیم به ظرفیت های خود پی ببریم. از سوی دیگر در صورتی که اراده ای برای بازگشت آنان فراهم شود یقینا آمار قابل توجهی از پزشکان بدست می آید که علاوه بر تامین نیازمندی های درمانی منطقه ، زمینه مناسبی برای جذب بیماران سایر نقاط کشور و کشورهای حوزه خلیج فارس خواهد بود.

فرودگاه بین المللی لارستان می تواند پل ارتباطی هم برای پزشکان و هم بیماران داخلی و خارجی باشد اینکه چه کسی و یا کدام ارگان شروع کند قابل بحث است اما با توجه به اینکه خدمات مجمع خیرین سلامت لار در سطح کشور ممتاز و برجسته بوده و شورای اسلامی شهرلار (به عنوان نمایندگان مردم) در آغاز راه فعالیت خود هستند زمینه مناسبی برای همکاری بین آنها فراهم می باشد.

منتخبین مردم یقینا برنامه هایی را برای توسعه و عمران شهر طراحی نموده اند که با اولویت بندی وگام به گام به پیش می برند اما پیگیری این مهم نیز در راستای خدمت به مردم خواهد بود و به این موضوع نیز واقف هستند که ظرفیت های زیادی از لارستانی های متخصص در مرکز استان و سایر شهرها مقیم بوده که اگر بستر مناسب فراهم شود بطور حتم برای درمان همشهریان خود و سایر هموطنان به لار خواهند آمد و مشکلات کمبود پزشک متخصص را برطرف خواهند کرد.

بدیهی است زمانی این ایده ها عملیاتی خواهد شد که زیر ساخت های لازم در منطقه مهیا شود. خوشبختانه مجمع خیرین سلامت لار(با اشرافی که بر موضوع دارند) می توانند با تعامل شورای شهر و دیگر ارگان ها، پیشنهادهای فوق الذکر را در کنار فعالیت های روزمره خود به پیش ببرند .

در این راستا چند نکته حائز اهمیت است :

 • تشکیل ستاد اجرایی برای پیگیری امور : ارتباط با پزشکان لارستانی مقیم در سایر شهرستان ها و مراکز استان ها، اولین گام می باشد بدیهی است برنامه ریزی به نحوی باشد که حداقل ماهی یک بار برای مدت ۲ روز، فرصتی برای حضور آنان در این شهر فراهم گردد. استمرار این حرکت مستلزم مهیا نمودن همه امکانات مورد نیاز و توجه به نظر پزشکان محترمی است که اعلام آمادگی برای همکاری می کنند .

 

 • فراهم کردن زیر ساخت های لازم برای پیگیری پیشنهاد دکتر لطافتی مبنی بر انجام عمل جراحی قلب بوسیله ویدئو کنفرانس ، شایان ذکر است که زیر ساخت ها هم در بعد نرم افزاری و هم سخت افزاری مد نظر است و در صورت موفقیت آمیز بودن آن ، می توان آن را تعمیم داد و برای سایر خدمات پزشکی (بیماری های داخلی ، چشم ، گوش و…) از طریق ویدئو کنفرانس اقدام نمود، خریداری تجهیزات مورد نیاز با همکاری وزارت بهداشت و درمان و همت خیرین امکان پذیر است .

 

 • پیش بینی مکان اقامتی پزشکان : پزشکانی که تمایل خود را اعلام می کنند باید در مکان مناسب و شایسته اقامت نمایند و کلیه امکانات رفاهی در محل مذکور وجود داشته باشد تا با تامین رضایت خاطر آنان ، زمینه همکاری سایر پزشکان نیز فراهم گردد .

 

 • تسهیل ایاب و ذهاب پزشکان : هماهنگی برای ایاب و ذهاب پزشکان از اهمیت ویژه برخوردار است به عنوان نمونه پزشکانی که در تهران یا سایر مراکز استان ها مقیم می باشند، امکان استفاده از پروازهای هواپیمایی در مسیر رفت و برگشت وجود دارد تسهیلات لازم از سوی مدیریت فرودگاه فراهم شود و در حالت دوم خودروهایی مناسب و در خور پزشکان پیش بینی شود تا متقاضیان همکاری از این حیث نیز تشویق و ترغیب شوند.

 

 • پیش بینی امور مالی : این مورد شاید یکی از مهم ترین بخش هایی است که نیاز به رایزنی با مقامات عالی وزارت بهداشت و درمان ، خیرین حوزه سلامت و… دارد که امید است مسوولین مربوطه اقدامات لازم را انجام دهند.

امروزه در بیمارستان های پیشرفته پرونده بیمار در اختیار شخص بیمار قرار نمی گیرد لذا سزاوار است مسوولین مربوطه تصمیمی اتخاذ فرمایند که در مراکز دولتی و خصوصی پرونده ها به صورت الکترونیکی بایگانی شود

نوشته شده در تاریخ:دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۷:۴۴ق.ظ

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

3 Responses to “تحول در ارائه خدمات توریسم سلامت در بیمارستان امام رضا(ع)لار”

 1. ناشناس گفت:

  جناب آقای حامد پور عمل جراحی قلب فقط نیاز به ام آرآی ندارد.نیاز به یک بخش کامل با امکانات جراحی قلب مثل آی سی یو جراحی قلب و آنزیوگرافی -سی تی آنژیو- پرسنل آموزش دیده و متخصصین جراحی قلب وارد دارد. و صرفا با ویدئو کنفرانس فقط می توان نظارت داشت نه عمل کرد.

  • ناشناس گفت:

   سپاس از اظهار نظرتان بله حف با شماست در متن به این موضوع اشاره شده که باید زیر ساخت ها فراهم شود و دستگاه مورد نظر به عنوان یک پیش نیاز اولیه عنوان شده است

 2. لاری کارمند گفت:

  دچار خود بزرگ بینی. غیر. واقعی. شده. ایم. هنوز بسیاری از بیماران منطقه به علت پایین بودن سطح. کیفی خدمات. وامکانات. بهداشت. ودرمان. لارستان. به. جهرم. وشیراز. می روند. تا. چه. رسد به. تورسم. درمانی. خارجی

نظر سنجی

به نظر شما مهمترین موضوع در راستای توسعه اقتصادی اجتماعی منطقه گدام می باشد؟

Loading ... Loading ...
آخرین اخبار پربازدیدترین