چهارشنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۲ق.ظ
::آخرین مطلب 3 ساعت پیش | افراد آنلاین: 2

درآمدزایی با نور خورشید؛ لارستان ظرفیتی بالقوه در انرژی‌های خورشیدی

به گزارش میلاد لارستان، استفاده از فناوری‌های نو و بهره‌گیری از انرژی‌های تجدید پذیر به‌سرعت در عصر کنونی درحال‌توسعه است. شهرستان لارستان نیز به لحاظ جغرافیایی و همچنین بهره‌مندی از…

به گزارش میلاد لارستان، استفاده از فناوری‌های نو و بهره‌گیری از انرژی‌های تجدید پذیر به‌سرعت در عصر کنونی درحال‌توسعه است. شهرستان لارستان نیز به لحاظ جغرافیایی و همچنین بهره‌مندی از نیروهای جوان متخصص، می‌تواند پیشگام استفاده از علوم جدید و فوائد آن باشد. بهره‌گیری از مزایای انرژی خورشیدی چند سالی که در کشور ایران موردتوجه قرارگرفته است. به همین دلیل با توجه به موقعیت مناسب شهرستان لارستان در توسعه بهره‌مندی از انرژی خورشید، یک شرکت در این زمینه فعالیت دارد. برای اطلاع از چندوچون فعالیت‌های این شرکت، خبرنگار میلاد لارستان مصاحبه‌ای را با علی‌اکبر جسمانی، مدیر شرکت «آرینا سولار» انجام داده که عین مطلب در زیر می‌آید:

میلاد لارستان: لطفاً در خصوص فعالیت‌های شرکت برای ما صحبت کنید:

شرکت «آرینا سولار آرین» با بهره‌گیری از دانش مدیران زبده و مخترع در سطح جهانی و ارائه مطالعات فنی مهندسی ، تأمین تجهیزات خورشیدی ، نصب و راه‌اندازی نیروگاه و تأمین منابع مالی سهمی هرچند کوچک در راستای توسعه و آبادانی کشور عزیزمان مخصوصاً استان پهناور فارس و شهرستان لارستان بردارد.

دفتر مرکزی شرکت شیراز خیابان قصرالدشت با شماره تماس ۳۶۲۶۸۶۵۳ و شعبه لارستان شهرقدیم جنب حوزه علمیه به شماره تماس ۲۷-۵۸۸۰۳۴۲۵ – ۰۷۱ همچنین شماره همراه ۰۹۱۷۰۰۳۴۴۷۰ است.

میلاد لارستان: به‌صورت خلاصه در خصوص انرژی خورشیدی توضیح دهید:

ازدیاد جمعیت و افزایش ساخت‌وساز باعث نیاز بیشتر بشر به انرژی شده است. انرژی خورشید کاملاً پاک و عاری از هرگونه آلایندگی و رایگان و همیشه در دسترس است. دانشمندان به دنبال راهکار تازه‌ای جهت جلوگیری از هدر رفت منابع پیشین و درعین‌حال تأمین انرژی موردنیاز بشر می‌باشند. در این میان انرژی خورشید به‌عنوان بهترین منبع شناخته‌شده است چراکه میزان انرژی تابشی یک ساعت خورشید بر سطح کره زمین بیشتر از نیاز انرژی ساکنین کره زمین  در طول یک سال است.

ایران در بین مدارهای ۲۵ تا ۴۰ درجه عرض شمالی قرارگرفته و در منطقه‌ای واقع‌شده که به لحاظ دریافت انرژی خورشیدی در بین نقاط جهان در بالاترین رده‌ها قرار دارد. در ایران به‌طور متوسط سالانه بیش از ۳۰۰ روز آفتابی گزارش‌شده که بسیار قابل‌توجه است. همچنین به دلیل کاهش بارش در سالهای اخیر و کمبود آب پشت سدها باعث گردیده که دولت طرح ساخت نیروگاه‌های کوچک در منازل و کارخانه‌ها و سایر موارد ازاین‌دست را در دستور کار خود قرارداده و حمایت‌های ویژه‌ای از این طرح به عمل آورد . اولین اقدام خرید برق تولیدشده از متقاضیان با نرخ تضمینی ۸۰۰۰ ریال به ازای هر کیلووات است.

میلاد لارستان: در خصوص نیروگاه خورشیدی مختصراً توضیح دهید:

نیروگاه خورشیدی عبارت است از مجموعه فرآیندی که با استفاده از پنل های خورشیدی انرژی خورشید را به الکتریسیته تبدیل می‌کند تا برای اماکن قابل‌استفاده گردد.

 انرژی خورشید کاملاً پاک و عاری از هرگونه آلایندگی است. درحال‌توسعه حاضر سه کشور صنعتی آلمان، آمریکا و چین بیشترین استفاده از نیروگاه‌های خورشیدی را دارند.

میلاد لارستان: رشد و توسعه سلول‌های خورشیدی در جهان به چه صورت بوده است؟

در سال ۱۹۵۰ میلادی برای اولین بار سلول خورشیدی ساخته شد

در سال ۱۹۶۱ در ایتالیا اولین نیروگاه خورشیدی جهان تأسیس شد

در سال ۱۹۸۷ میلادی در ایران اولین نیروگاه خورشیدی ساخته‌شده و پس‌ازآن توجه به این صنعت کاهش یافت و در سال‌های اخیر دولت توجه ویژه‌ای به این صنعت نموده است.

کشورهای عربی نیز در این زمینه سرمایه‌گذاری‌های فراوانی انجام می‌دهند به‌عنوان نمونه می‌توان به سرمایه‌گذاری ۲۰۰ میلیارد دلاری عربستان اشاره کرد.

میلاد لارستان: چرا استفاده از انرژی خورشیدی در دنیا و ایران موردتوجه قرارگرفته است:

 • کاهش سوخت‌های فسیلی در ۵۰ سال آینده
 • کاهش گازهای گلخانه‌ای و حفاظت از محیط‌زیست
 • در دسترس بودن منابع عظیم نور خورشید بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای
 • تولید پراکنده برق و جلوگیری از هدر رفتن انرژی در مسیر انتقال برق
 • خشک‌سالی و کمبود ذخیره آب در پشت سدها
 • توسعه پدافند غیرعامل و افزایش ۵ برابری امنیت صنعت برق در مقابل حملات نظامی و تروریستی
 • افزایش بازده انرژی
 • ایران با دارا بودن بیش از ۳۰۰ روز آفتابی از پتانسیل خوبی در جهت تولید برق از انرژی خورشید برخورداراست. و شهرستان لارستان از این قاعده مستثنی نیست.

میلاد لارستان: چرا استفاده از نیروگاه‌های خورشیدی در واحدهای صنعتی یا تجاری حتی خانگی توصیه می‌شود؟

 • با توجه به خرید تضمینی و چند برابری برق تولیدشده توسط وزارت نیرو اجرای این طرح از بازده بالایی برخوردار است.
 • با توجه به سیاست دولت در جهت افزایش نرخ انرژی در سال‌های آتی ، تأمین انرژی توسط فعالان اقتصادی از طریق نیروگاه‌های خورشیدی مقرون‌به‌صرفه است.
 • مواد اولیه جهت تولید برق نور خورشید بوده که همیشه در دسترس و رایگان است. دچار نوسان قیمت نمی شود.
 • هزینه‌ای به جزء شستشو دوره‌ای (هر سه ماه یک‌بار) و حراست و نگهبانی ندارد.
 • عمر مفید سلول‌های خورشیدی ۲۵ سال بوده و در پایان دوره نیز قابل بازیافت و فروش است.
 • در تمام فصول سال حتی روزهای تعطیل پروژه به فعالیت خود که همان تولید برق بوده ادامه می‌دهد.
 • امکان اجرای پروژه در فازهای متعدد و کوچک وجود دارد و بهره‌برداری هر فاز نیاز به بهره‌برداری سایر فازها ندارد.
 • جهت اجرای طرح امکان دریافت زمین از منابع ملی وجود دارد.

میلاد لارستان: آیا شرکت آرینا سولار آرین خدماتی جهت متقاضیان این طرح دارد؟

 • پیگیری تشریفات واگذاری زمین از اراضی ملی (بنا به درخواست متقاضی)
 • تأمین تسهیلات ارزی با ارائه BG   یا   LC از سوی متقاضی
 • پرداخت تسهیلات ریالی تا ۱۰۰% ارزش پروژه (بنا به ظرفیت پروژه دوره بازپرداخت تعیین می‌شود)
 • تضمین نیروگاه به مدت ۵ سال
 • خدمات پس از فروش نیروگاه به مدت ۲۵ سال
 • بیمه آتش‌سوزی طرح به مدت ۵ سال
 • تمام مراحل تأمین تجهیزات، مطالعات امکان‌سنجی، طراحی،محاسبه ، نظارت و اجرای نیروگاه ، همچنین نگهداری نیروگاه توسط این شرکت انجام می‌پذیرد.

میلاد لارستان: پیش‌بینی شما از درآمد نیروگاه به چه صورت است؟

در ایران ساعت مفید استفاده ازنورخورشید جهت تولید برق بین ۵ الی ۷ ساعت است. استان فارس ازجمله مناطق عالی و با بالاترین بازده است. بااین‌وجود درآمد نیروگاه با حداقل تولید روزانه یعنی ۵/۵ ساعت محاسبه می‌شود. درآمد هریک کیلووات در هرماه حدود یک‌میلیون و ۳۰۰ هزار ریال است.

میلاد لارستان هزینه ساخت نیروگاه به چه میزان است؟

هزینه ساخت نیروگاه بنا به ظرفیت و نوع تجهیزات به ازای هریک کیلووات حداقل ۵ و حداکثر ۹ میلیون تومان است. انتخاب نوع تجهیزات به عهده متقاضی است.

میلاد لارستان: بازگشت  سرمایه در این طرح به چه میزان است؟

بازگشت سرمایه در این طرح ۳ سال است. البته در قالب طرح شرکت آرینا سولار آرین از ماه دوم پس از بهره‌برداری امکان دریافت بخشی از درآمد نیروگاه برای صاحب آن به وجود می‌آید.

میلاد لارستان: در خصوص کاربرد استفاده از پنلهای خورشیدی مختصراً توضیح دهید:

پنلهای خورشیدی در نمای ساختمان، نماهای نیمه شفاف مثل پنجره‌ها، سایبان‌ها، در بام ساختمان و سطح زمین قابل‌نصب است.

امکان استفاده از نیروگاه‌های خورشیدی در تمام اماکن تجاری، خانگی، صنعتی و کشاورزی وجود دارد ومی تواند به‌عنوان یک درآمد پایدار و جبران هزینه‌های مصرف انرژی به آن نگاه کرد.

میلاد لارستان: بر اساس علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در این طرح چه پیشنهادی دارید:

اگر بخواهیم سرمایه‌گذاری در این طرح با سپرده‌گذاری در بانک مقایسه کنیم،  در موقعیت سپرده‌گذاری سودی که عاید سرمایه‌گذار می‌شود ۱۵% سود به‌صورت سالیانه است. با احتساب اینکه با گذر زمان و افزایش تورم ارزش مبلغ سپرده‌گذاری شده کاهش می‌یابد. این در حالی است که در قالب طرح شرکت آرینا سولار آرین  سود سرمایه‌گذاری به‌صورت تضمین‌شده معادل ۶۰% سالیانه است و با گذر زمان نه‌تنها از ارزش سرمایه کاسته نمی‌شود بلکه علی‌رغم مستهلک شدن بازهم ارزش تأسیسات موجود بیشتر می‌شود.

 

نوشته شده در تاریخ:یکشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۸:۳۹ق.ظ

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

2 Responses to “درآمدزایی با نور خورشید؛ لارستان ظرفیتی بالقوه در انرژی‌های خورشیدی”

 1. تیزهوشانی سابق گفت:

  به زبان بسیار ساده بفرمایید برق تولید شده از تجهیزات مستقرشده در ۲۰۰ مترمربع ، قادر با تامین برق اسپیلت و یخچال و تلویزیون همان منزل میباشد ؟ در ضمن ان درامدزایی هم صورت میگرد ؟

 2. ناشناس گفت:

  با سلام
  پیشنهاد میکنم خود شرکت برق لارستان برای جلب اعتماد عمومی ایتدا از ساختمانهای اداره برق در سطح شهر لار نصب پنل خورشیدی را شروع کند سپس به بقیه اهالی لارستان و ادارات این پیشنهاد را بدهد .

نظر سنجی

به نظر شما مهمترین موضوع در راستای توسعه اقتصادی اجتماعی منطقه گدام می باشد؟

Loading ... Loading ...
آخرین اخبار پربازدیدترین