سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۴۴ق.ظ
::آخرین مطلب 2 ساعت پیش | افراد آنلاین: 1

به یاد شهید حاج مهدی نصیری لاری نماینده با افتخار لارستان+چند خاطره

عبدالرضا علیزاده از فعالان اجتماعی لارستان با ارسال مقاله ای در آستانه ۷ تیرماه سالروز شهادت حاج مهدی نصیری لاری نماینده فقید مردم لارستان در مجلس شورای اسلامی، از آن…

عبدالرضا علیزاده از فعالان اجتماعی لارستان با ارسال مقاله ای در آستانه ۷ تیرماه سالروز شهادت حاج مهدی نصیری لاری نماینده فقید مردم لارستان در مجلس شورای اسلامی، از آن مردم بزرگ یاد کرده است که عین مطلب در زیر می آید:

بیشتر سخنرانی هایش را پس از حمد و ستایش خدای بزرگ با این آیه مبارکه از قرآن مجید رب اشرح لی صدری و یسر لی امری واحلل عقده من لسانی یفقهوا قولی و یا با این آیه و نرید ان نمن علی الذین استضعفوا فی الارض و نجعلهم ائمه و نجعلهم الوارثین شروع می کرد. مقدمه سخنانش را بیشتر از آیه های سوره بنی اسرائیل، قصص، زمر، مؤمن که مجادله قوم موسی و فرعون بود انتخاب و استفاده می نمود و بعد این شعرهای زیبا را در خلال سخنانش به شیوایی هر چه تمامتر بیان می نمود.

هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق       ثبـت اسـت در جریده عالم دوام ما

در مـسـلخ عـشق جـز نـکـو را نـکشند         روبـه صـفـتـان زشت خو را نکشند

گـر عاشـق صـادقی ز مـردن مـهـراس         مـردار بـود هـر آنـکـه او را نـکشند

از قرآن و پیامبران الهی و ائمه اطهار سخن می گفت. سبک و ریتم سخنرانیش بسیار شیوا، فصیح و دلنشین و جذاب و هم سبک سخنرانی های مرحوم دکتر علی شریعتی بود. با این تفاوت که سخنرانی مرحوم شهید نصیری با ترکیبی از آیات الهی و احادیث و اشعار بسیار زیبا توأم بود. از طاغوت و طاغوتیان و فرعون و هامان و قارون و بلعم باعورا و زر و زور و تزویر و مقایسه با فرعون زمان یعنی شاه پلید و ظلم و ستمی که پادشاهان در طول تاریخ بر مردم روا داشتند پرده فکنی و روشنگری می نمود.

از علی و اولادش سخن می گفت و زندگی مولای متقیان را با بیان بسیار زیبا جهت حاضرین به تصویر می کشید. از اخلاق علی، شجاعت علی، مظلومیت علی، کمال علی و زمامداری علی و تمام زیبایی های علی سخن می گفت و از فرزند علی حضرت سید الشهداء قهرمان قهرمانان و سرور آزادگان و نقش وی در زنده نگه داشتن اسلام و پاسداشت ارزش های الهی سخن می گفت و همچنین در باب رسالت حضرت زینب بعد از شهادت حضرت سید الشهداء آیه و لقد کرّمنا بنی آدم… از سوره بنی اسرائیل قرائت می کرد و از سرگذشت نهایی قوم نوح و عاد و ثمود و زندگانی فانی دنیا و متاع ناچیز آن سخنها می گفت.

شهید نصیری لاری از بصیرت بالایی برخوردار بود و امام روح الله را می ستود. فردی خود ساخته، بسیار با ثبات به خصوص در مسائل دینی فردی بود که خود را به زیور تقوا آراسته و نفس اماره خویش را در طول حیاتش به زنجیر و حبس کشیده بود. بسیار ساده زیست با روحی لطیف و متواضع و مردمی و با ایمان و با صداقت بود. اهل دنیا نبود و دلبستگی چندانی به این دنیا نداشت. سعی می کرد با افراد مؤمن و اهل فضل و علم و با افراد با تقوا بیشتر حشر و نشر داشته باشد و با هر کسی نشست و برخاست نداشت.

شهید نصیری لاری دبیر دبیرستان های پسرانه شهرستان سیرجان بود. هر سال سه ماه تعطیلی تابستان و دهه اول ماه محرم به لار می آمد. در و دیوار حسینیه حاج تقی و مسجد جامع لار به خوبی شاهدند که وقتی شهید نصیری سخنرانی داشتند تمام سالنها و محوطه و روی دیوارها مملو از جمعیت می شد. جوانان پرشور انقلابی از تمام نقاط لارستان، شهرها و بخش ها شب ها در این محفل بزرگ انقلابی شرکت می کردند و درس انقلاب را توشه راه خود می ساختند.

در شبهای ماه محرم آن زمان یعنی سال های ۵۴ تا ۵۷ که مصادف با فصل زمستان بود یک شب در میان شهید نصیری و روحانی مبارز جناب آقای نسابه در حسینیه و مسجد جامع با سخنرانی خود به روشنگری می پرداختند و جنایات رژیم منحوس پهلوی را افشا می نمودند. ماه مبارک رمضان در تابستان بود و مسجد جامع شهر لار که محوطه بزرگتری داشت مکان مناسب تری جهت سخنرانی آتشین این دو عزیز انقلابی بود و بیشتر استقبال می شد. همچنین برنامه هایی هم توسط هنرمندان شهر از جمله شهید بزرگوار محمد جعفر زرگری و محمد جواد وفائی فرد اجرا می گردید.

صبح های روز جمعه مجلس بسیار معنوی و روحانی توسط مؤمنین و اهالی محترم در مسجد امام جعفر صادق (ع) برگزار و دعای ندبه قرائت می شد. وقتی که مرحوم شهید نصیری حضور داشت هیچ کس به خود اجازه نمی داد قرائت را شروع کند. چون شهید هم از صدای خوش بهره ای داشت و هم صحیح و با معنی دعا را قرائت می نمودند. پس از قرائت دعای ندبه تقریباً حدود نیم ساعت یکی از سخنرانان شهر همچون جناب آقای حاج شیخ محمد باقر نخبه الفقهایی، جناب آقای سید علی آقا واعظ و جناب آقای شهید نصیری سخنرانی می کردند.

به خوبی به یاد دارم در یکی از روزها ضمن سخنرانی شهید نصیری ۳ مأمور اداره آگاهی مشغول ضبط کردن صدای شهید بودند و بعد از سخنرانی پس از اینکه همه از مسجد بیرون رفتند و تعداد اندکی حضور داشتند این ۳ مزدور یعنی حسینی، اژدری و کامجو دست شهید نصیری را گرفتند و با جیپ شهربانی جهت بازجویی همراه خود بردند و هیچ گونه توجهی به معترضین همراه شهید نکردند و من آن زمان دانش آموز دبیرستان بودم و به خوبی این صحنه را به یاد دارم.

در سال ۱۳۵۷ ایام ورود حضرت امام شهید نصیری عضو کمیته استقبال حضرت امام در تهران بود. فقط چند دقیقه ای به جمع لارستانی های استقبال کننده در حسینیه شهر ری آمدند و خدمت حضرت آقای آیت اللهی و جناب آقای نسابه رسیدند. شوق دیدار امام آرام و قراری برای او باقی نگذاشته بود بالاخره به آرزوی دیرینه خود رسید و انقلاب پیروز شد. پس از انقلاب ابتدا شهید نصیری به سمت فرماندار سیرجان منصوب گردید و در اولین دوره انتخابات مجلس بنا به دعوت روحانیت معظم شهرستان و مردم لارستان جناب شهید نصیری کاندیدای لارستان شدند با اینکه تعداد ۱۲ نفر رقیب سرسخت از گروه های مختلف سیاسی از حزب توده، حزب ملت ایران، سازمان مجاهدین خلق، فدائیان خلق و خوانین با سرمایه گذاری بزرگ و شعارهای فریبنده به میدان آمده بودند لکن مردم حق شناس لار و لارستان به خوبی تشخیص دادند و یکپارچه رأی خود را به نام شهید نصیری به عنوان نماینده لارستان به صندوق ها ریختند و در دور اول انتخابات مجلس شورای اسلامی شهید نصیری که حق بزرگی بر مردم این دیار داشت با اکثریت آراء به مجلس راه یافت. در مجلس شورای اسلامی اولین کسی که با بیان شیوا و رسا محرومیت های یادگار از زمان ستم شاهی در حق مردم لار و لارستان را به خوبی ادا کرد همین شهید نصیری بود و اولین کسی که مردم محروم و ستمدیده بخش لامرد را به خوبی به مردم ایران معرفی کرد و چنین بیان داشت که در شهرستان ما بخشی وجود دارد که حتی از ابتدائی ترین امکانات زندگی محرومند اما همین مردم در وفاداری به امام امام و نظام و همچنین دلاوری و سلحشوری در راه اسلام و میهن به یاران حضرت علی (ع) شبیه اند و از دولت خواستار رسیدگی به این منطقه شدکه بحمدالله سخنان این عزیز به دل مسئولین نشست و شهرستان لامرد ترقی خود را مدیون حمایت و تلاش های این شهید وارسته می داند.

مراد و مقلد واقعی امام و رهبری بود و به همین دلیل در قضیه بنی صدر و عدم کفایت رئیس جمهوری ساکت نبود و همواره از چهره نفاق و وابستگی بنی صدر افشاگری و با دلیل محکم صراحتاً در صحن مجلس که همزمان در رادیو و تلویزیون پخش می شد به عنوان اولین نماینده مجلس عدم بی کفایتی بنی صدر برای تصدی ریاست جمهوری را اعلام که تیتر روزنامه های آن زمان شد.

بالاخره بنی صدر از ایران فرار کرد و بازمانده های کثیف آن هنوز در کشور جولان می دادند و می خواستند از جناح سرسخت و مبارزه علیه بنی صدر انتقام گیری کنند و در یک شب سیاه برنامه شوم خود را اجرا نموده و با بمب گذاری دفتر حزب جمهوری اسلامی ایران شهید مظلوم حضرت آیت الله دکتر بهشتی و جمعی از متفکران و دلسوزان نظام را به درجه شهادت نائل شدند که در بین این عزیزان نماینده محبوب قلب های مردم لارستان شهید حاج مهدی نصیری لاری نیز حضور داشت. در روز هفتم تیرماه ۱۳۶۰ غم و اندوه تمام کشور و به خصوص لارستان را فرا گرفت و به مدت ۳ روز تعطیل رسمی و ۷ روز عزای عمومی اعلام شد. جسم پرپر شده این عزیز شهید نصیری لاری علیرغم اصرار و تلاش مردم لارستان با کوشش شاگردانش در استان کرمان به شهرستان سیرجان حمل شد و در وسط گلزار شهدای شهرستان سیرجان دفن گردید. مردم لارستان که سرمایه بزرگی از دست داده بودند در مرکز شهرستان و شهرهای اطراف مراسم ختم و یادبود باشکوهی برگزار نمودند. هم اکنون صحن بزرگ مجلس شورای اسلامی مزین است به عکس شهدای مجلس از جمله شهید نصیری لاری با عنوان نماینده مردم لارستان که به نوبه خود برای ما لارستانی ها افتخار بزرگی است.

شهید نصیری دبیری بود که حقاً رسالت خود را به خوبی انجام می داد و دانش آموزان بزرگی را تربیت کرد. در یادواره شهید نصیری لاری که به مناسبت بیستمین سال شهادت این عزیز در سیرجان با حضور لارستانی های زیادی برگزار شد شخصیت های بزرگ کشوری که از استان پهناور کرمان و شهرستان سیرجان نیز حضور داشتند در این همایش شاهد بودیم که حاصل و ثمره به بار نشسته سال ها خدمت شهید در آموزش و پرورش و جامعه، از اساتید دانشگاه گرفته تا استاندار و فرماندار و… که هر یک به نوبه خود شخصیتی مؤثر و مفید در جامعه بوده و می باشند همه از خوبی ها و تواضع و خودسازی و کمالات انسانی و معنوی وی سخن ها گفته و خود را مدیون و رهرو سیره این معلم عزیز شهید می دانستند. در این همایش بزرگ جناب آقای حاج یحیی عطایی از همرزمان و دوستان قدیمی شهید با سخنرانی خود به خوبی حق وی را ادا کردند که بسیار مورد استقبال شرکت کنندگان در همایش قرار گرفت. هم اکنون در شهر سیرجان و کرمان چندین واحد آموزشی به نام شهید نصیری لاری نام گذاری شده. در شهر لار نیز میدان بزرگ و اصلی شهر و یکی از دبیرستان بزرگ شهر لار به نام این شهید عزیز نامگذاری شده است که انصافاً باید بیشتر از اینها قدر خدمات وکیل شهید خود را بدانیم و ارج نهیم. امید است بزرگان و مسئولین شهرستان هر سال روز هفتم تیرماه جلسات یادمان بزرگ در مرکز شهرستان ترتیب دهند و از فضائل اخلاقی و کمالات انسانی این عزیز برای نسل حاضر که این شهید را کمتر می شناسند بیشتر معرفی و بیان گردد.

یادش گرامی و نامش همواره در قلبها جاودان باد. انشاء الله

نگارنده: عبدالرضا علی زاده

نوشته شده در تاریخ:جمعه ۰۶ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۷:۵۸ب.ظ

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

2 Responses to “به یاد شهید حاج مهدی نصیری لاری نماینده با افتخار لارستان+چند خاطره”

  1. ناشناس گفت:

    شهيد نصيري لاري نماينده مردم لارستان بزرگ بوده اند از لامرد تا مهر و گراش و خنج بايستي مراسم يادبود ايشان در جنوب فارس برگزار گردد

  2. ناشناس گفت:

    روحش شاد و یادش گرامی به برکت اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم .انشااله نایب الزیاره شما لارستانیهای عزیز در شهرستان سیرجان و مزار این شهید عزیز خواهم بود .

نظر سنجی

به نظر شما مهمترین موضوع در راستای توسعه اقتصادی اجتماعی منطقه گدام می باشد؟

Loading ... Loading ...
آخرین اخبار پربازدیدترین