سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۵:۴۹ب.ظ
::آخرین مطلب 44 دقیقه پیش | افراد آنلاین: 2

فاطمیه یعنی اعتراض به جنایت «سکوت مردم»

حجت الاسلام پناهیان در مراسم شهادت حضرت زهرا در حسینیه ثارا… قم در سال ۹۸ در سخنان مهمی فاطمیه را اعتراض به جنایت «سکوت مردم» نامید. برشهایی کوتاه از سخنرانی این…

حجت الاسلام پناهیان در مراسم شهادت حضرت زهرا در حسینیه ثارا… قم در سال ۹۸ در سخنان مهمی فاطمیه را اعتراض به جنایت «سکوت مردم» نامید. برشهایی کوتاه از سخنرانی این خطیب توانا را با هم می خوانیم:

۱) چرا ما اکثراً دین را یک امر فردی می‌دانیم و زیاد به ابعاد اجتماعی دین، نمی‌پردازیم؟ ریشۀ این مشکل بیشتر از اینکه جهل ما باشد، یک ویژگیِ روحی و روانی‌ است که اکثر انسان‌ها دچارش هستند و آن «جامعه‌ترس» بودن است.

۲) آدم‌ها نوعاً نسبت به جامعه، منفعل و ترسو هستند؛ یعنی از انبوهیِ جمعیت می‌ترسند و مقهور آن می‌شوند لذا نسبت به جامعه صرفاً احساس متأثرشدن دارند نه مؤثر بودن بر جامعه.

۳) یکی از علامت‌های مقهورشدن و تحت تأثیر جامعه قرارگرفتن این است که اگر کسی یا گروهی، ما را تشویق کند حالمان خوب بشود و اگر ما را تحقیر و تمسخر کند، حالمان بد بشود.

۴) کسی که نسبت به جامعه احساس ترس داشته باشد، نمی‌تواند اهلِ امر به معروف و نهی از منکر باشد و موقع امر به معروف، ساکت می‌شود. چون امر به معروف یعنی «من قدرت دارم جامعه را تغییر بدهم. من می‌خواهم بر جامعه تأثیر بگذارم و نمی‌خواهم از جامعه متأثر بشوم.»

۵) تربیت دینی ما می‌گوید که نباید جامعه‌ترس، منفعل و متأثر نسبت به جامعه باشیم. اینکه خیلی‌ها امر به معروف و نهی از منکر را ترک می‌کنند به‌خاطر ضعف و انفعال نسبت به جامعه است. خیلی از آدم‌های خوب، حاضر نیستند از آبروی خود در راه دین خدا خرج کنند چون شجاعتِ این کار را ندارند.

۶) اگر مسئولان جامعه‌ای بد باشند و خراب‌کاری کنند، آدم‌های خوب و معتبر جامعه هم مقصرند؛ چون اینها اگر فریاد بزنند، هیچ مسئولی جرأت خراب‌کاری نخواهد داشت. این آدم‌های خوب، کِی سکوت می‌کنند؟ وقتی که از جامعه بترسند، نه از خدا.

۷) فاطمیه و عاشورا، در واقع قیام و اعتراض نسبت به جنایت مردم است؛ جنایت سکوت و تنهاگذاشتنِ ولیّ خدا! فاطمیه «به راه آوردنِ مردم» با پهلوی شکسته است. زینبیه هم فریاد بر سر مردم با چادر خاکی است.

🚩هیئت ثارالله قم – ۹۸.۱۱.۷

نوشته شده در تاریخ:جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۳۷ق.ظ

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

One Response to “فاطمیه یعنی اعتراض به جنایت «سکوت مردم»”

  1. ناشناس گفت:

    داد می زنیم ولی داد ما به جایی نمی رسد.غیر از اینکه خودمان خراب می کنیم چیز دیگری نیست فعلا که دور دست مسولینه

نظر سنجی

به نظر شما مهمترین موضوع در راستای توسعه اقتصادی اجتماعی منطقه گدام می باشد؟

Loading ... Loading ...
آخرین اخبار پربازدیدترین