چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۱۳ق.ظ
::آخرین مطلب 2 ساعت پیش | افراد آنلاین: 2

بزرگترین زورخانه کشور در لار ساخته می شود

رئیس اداره ورزش لارستان از احداث بزرگترین زورخانه کشور و ۴ زمین تنیس خاکی خبر داد. به گزارش میلاد لارستان، هفته تربیت‌بدنی همه‌ساله از ۲۶ مهر تا دوم آبان به‌منظور…

رئیس اداره ورزش لارستان از احداث بزرگترین زورخانه کشور و ۴ زمین تنیس خاکی خبر داد.

به گزارش میلاد لارستان، هفته تربیت‌بدنی همه‌ساله از ۲۶ مهر تا دوم آبان به‌منظور آشنایی جامعه با اهمیت و اثرات کاربرد ورزش در زندگی فردی و اجتماعی، اشاعه و توسعه و ترویج ورزش در خانه و خانواده و هدایت و ارشاد جامعه به ورزش‌های همگانی برگزار می‌شود.

توجه به ورزش و تلاش بر توسعه آن در میان همه اقشار جامعه، به دلیل آثار سودمندی است که از این کار به دست می‌آید؛ چون ورزش مایه پرهیز از بیکاری، مبارزه با کسالت و تنبلی، افزایش توانایی‌های جسمی و روحی، شجاعت، سلامت جسمانی و فکری و نیز وسیله‌ای برای جمع‌گرایی و اجتماعی شدن است.

از زمان آغاز شیوع کرونا و به جهت محدودیت‌های ناشی از آن، مقداری امر ورزش به‌ویژه برای عامه جامعه به حاشیه رانده شد که انتظار می‌رود با برنامه‌ریزی مناسب، این خلاء را جبران کرد.

در آستانه هفته تربیت‌بدنی، خبرنگار میلاد لارستان گفت‌وگویی را با محمدحسن طیبی رئیس اداره ورزش و جوانان لارستان ترتیب داده است که در زیر می‌خوانیم:

 

با توجه به شیوع ویروس کرونا تمهیدات شما برای اینکه مردم از ورزش دور نمانند چه بوده است؟

از اسفندماه که شیوع ویروس کرونا آغاز شد با توجه به دستورالعمل‌های ابلاغی از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا اماکن ورزشی تعطیل شد و این اتفاق تا الان وجود دارد. از اوایل مهرماه رشته‌های روباز مانند دوچرخه‌سواری و ورزش‌های انفرادی را با توجه به دستورالعمل‌ها راه‌اندازی کرده‌ایم.

در مدت شیوع ویروس کرونا و تعطیلی اماکن ورزشی ورزش دوستان و ورزش‌کاران برنامه‌های متنوعی را از طریق فضای مجازی همچون دارت و شطرنج به اجرا درآوردند و همچنین ورزش در خانه را به مردم آموزش دادند. هیئات ورزشی مختلف با ارسال کلیپ و پوستر مردم را به ورزش در خانه تشویق کردند. در برخی از رشته‌ها حتی مسابقاتی نیز از طریق فضای مجازی برگزار کردیم.

با پخش بروشور و شعارهای ورزشی سعی بر ایجاد نشاط و شادابی در بین مردم داشته‌ایم. البته در این مدت واقعاً با توجه به شیوع ویروس کرونا کار ورزشی کردن سخت است. این را اضافه کنم که در ایام شیوع ویروس کرونا هیئات ورزشی در بحث کمک‌های معیشتی هم فعالیت خوبی داشته‌اند و با تهیه ماسک و وسایل بهداشتی و امکانات معیشتی به یاری مردم شتافتند.

 

آیا سالن‌های بدنسازی و استخرها هم با توجه به استقبال جوانان از این رشته‌ها در ایام شیوع کرونا بازگشائی خواهد شد؟

با توجه به هزینه‌های بالای اجاره سالن‌های ورزشی با ستاد کرونا صحبت شد و این اجازه را گرفتیم که باشگاه‌های بدنسازی با نفرات کمتر و رعایت پروتکل‌های بهداشتی بازگشائی شوند. البته در بحث استخر با توجه به مسائل بهداشتی که وجود دارد فعلاً اجازه بازگشائی داده نشده است.

آیا در ایام کرونا تسهیلاتی به اماکن ورزشی و ورزش‌کاران تعلق‌گرفته است؟

در بحث تسهیلات در اداره کل ورزش و جوانان و در سطح لارستان جلسات مختلفی برگزار شد و به باشگاه‌های ورزشی اعلام کردیم که عضو ستاد تسهیلات کرونا شوند. تعدادی از باشگاه‌ها نیز ثبت‌نام کردند اما از لحاظ برخی موضوعات بیمه‌ای و اداری و تکمیل مدارک مشکلاتی داشتند که در صورت رفع این موارد توسط خود باشگاه‌ها می‌توان تسهیلاتی را با همکاری اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی در اختیارشان قرار داد.

برنامه‌های شما در هفته تربیت‌بدنی که اواخر مهرماه خواهد بود چیست؟

با توجه به شرایط موجود بیشتر تمرکز ما بر روی ورزش‌های با فضای روباز مانند تنیس خاکی، شطرنج  و دارت است که برنامه‌ریزی‌هایی داشته‌ایم. یک برنامه مهم با عنوان «صفر تا سکو» ویژه استعدادیابی طراحی‌شده که در این مسابقه از تمام مردم خواسته‌ایم از استعداد خود در هر موضوعی کلیپی ۳۰ ثانیه‌ای تهیه و به ما ارسال کنند. پس از جمع‌آوری این کلیپ‌ها توسط داورانی از تهران ارزیابی خواهد شد و استعدادهای برتر در جنوب فارس را معرفی خواهیم کرد و در پایان تسهیلات ویژه‌ای به این افراد تعلق می‌گیرد. با توجه به اینکه در حال حاضر وضعیت لارستان سفید اعلام‌شده، اگر ستاد مبارزه با کرونا لارستان اجازه دهد با حضور مدیرکل ورزش و جوانان فارس برنامه تجلیل از ورزشکاران، قهرمانان و هیئات ورزشی را همچون سالهای گذشته اجرا می‌کنیم.

در مورد برنامه‌های ورزشی اداره ورزش و جوانان لارستان در آینده توضیح دهید؟

با توجه به شرایط مالی موجود جامعه برنامه‌ای را جهت تغییر کاربری فضای فعلی اداره ورزش و جوانان لارستان ارائه کرده‌ایم که فضای موجود را به تجاری، مسکونی و اداری تغییر کاربری دهیم. از لحاظ قانونی این مورد اجازه داده شده و در حال رایزنی با شورای شهر، شهرداری، دفتر نماینده و فرمانداری هستیم که در صورت تصویب، این مهم را به نتیجه برسانیم.

اگر این اتفاق اجازه داده شود ساختمان شکیلی در محل فعلی احداث خواهد شد و برای هیئات ورزشی لارستان هم اتاق‌هایی در نظر گرفته می‌شود.  از طرفی می‌توانیم با توجه به تجاری بودن ساختمان، درآمدزایی نیز در راستای فعالیت‌های ورزشی داشته باشیم و ورزش لارستان را رونق دهیم. در سال‌های گذشته هم این طرح را ارائه دادیم اما مخالفت‌هایی از سمت مسئولین لارستان صورت پذیرفت.

طرح دیگر اداره ورزش لارستان، تبدیل بخشی از استادیوم شهید دانشیار که دیگر کاربرد ورزشی ندارد به بحث مسکونی است. امیدواریم مسئولین لارستان با تعامل به ما این اجازه را بدهند تا بتوانیم درآمدزایی نیز برای ورزش داشته باشیم و بهتر بتوانیم ورزشکاران و تیم‌های ورزشی را در مسابقات استانی و کشوری همراهی مالی کنیم.

علت عدم حمایت مناسب از تیم لیگ برتری بانوان شهید چمران لارستان چه بود؟

متأسفانه با توجه به کمبود بودجه مالی نتوانستیم تیم هندبال بانوان شهید چمران لارستان را حمایت کنیم که موجب انصراف این تیم از لیگ برتر هندبال کشور شد. در واقع کاستی از طرف ما بوده است که نتوانستیم بدلیل کمبود بودجه از این تیم حمایت کنیم. در مجموع با اجازه‌ای که دولت در قوانین داده است ما می‌توانیم با تغییر کاربری و طرح‌هایی که گفته شد درآمدزایی داشته باشیم و این اتفاق می‌تواند به پنج تیم کشوری ما کمک شایانی کند. از مسئولین لارستان تقاضای کمک داریم تا در بحث تغییر کاربری اداره ورزش و جوانان ما را حمایت کنند.

در زمینه عمرانی چه اقداماتی برای ورزش لارستان در حال انجام است؟

در بحث زیرساخت‌ها فعالیت‌های مختلفی را در برنامه‌های خود قرار داده‌ایم. با صحبت با یک سرمایه‌گذار و تهیه زمین با همکاری شهرداری لار احداث ۴ زمین تنیس خاکی استاندارد دیگر در شهر لار را در دستور کار قرار داده‌ایم.

امیدواریم طی امسال خانه تنیس خلیج‌فارس لارستان با تأمین اعتباری که دولت قول آن را داده و با کمک خیر به افتتاح برسانیم تا بزرگ‌ترین خانه تنیس روی میز جنوب فارس را در لارستان داشته باشیم.

برای ورزش کاراته با توجه به کوچک بودن سالن فعلی با کمک شهرداری زمینی اختصاص‌یافته و سعی داریم تا سال آینده این مهم هم به نتیجه برسانیم.

با کمک بنیاد نیک اندیشان هاشمی زاده جهت ساخت بزرگ‌ترین زورخانه کشور در محل بین شهرقدیم و شهرجدید نیز به نتیجه رسیده‌ایم و امیدواریم که بزودی عملیات ساخت این زورخانه را آغاز کنیم.

ترمیم چمن استادیوم تختی لار با هزینه ۳۰۰ میلیون تومان در حال انجام است و امید می‌رود تا ۲ یا ۳ ماه آینده این چمن به بهره‌برداری برسد. در کنار زمین چمن، سکوها و ساختمان فوتبال استادیوم هم با مشارکت دولت و خیرین بهسازی خواهیم کرد.

در حال حاضر چه تیم‌هایی از لارستان در مسابقات ورزشی کشوری حضور دارند؟

در مورد تیم‌های ورزشی هم اضافه می‌کنم تیم درسا لارستان در فوتسال جوانان در مسابقات کشوری علیرغم عدم کسب عنوان اما خوب درخشید و به آینده این تیم امیدوار هستیم. تیم استقلال لطیفی نیز در مسابقات لیگ دسته اول کشور حضور خواهد یافت و امیدواریم بتوانیم حمایت خوبی از این تیم‌ها داشته باشیم.

 

در مورد ایجاد ورزش‌های ساحلی در لارستان چه اقداماتی صورت داده‌اید؟

با تشکیل کارگروه ورزش و با حضور نماینده لارستان سعی داریم با در اختیار قرار دادن فضای مناسب رشته‌های ورزشی ساحلی نیز در این منطقه ایجاد کنیم.

 

برنامه شما برای ایجاد رشته‌های ورزشی جدید در لارستان چیست؟

طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته سعی داریم رشته ورزشی شمشیربازی را در لارستان دائر کنیم. در حال حاضر رئیس هیئت شمشیربازی لارستان انتخاب شده و طی صحبت‌هایی که با استان داشته‌ایم، امیدواریم به‌زودی این رشته را در لارستان راه‌اندازی کنیم. هیئت شمشیربازی استان طی بازدیدی که از لارستان داشته، شرایط را مساعد اعلام کرد و قول تجهیز و در اختیار دادن امکانات ورزشی جهت این رشته را به ما داده‌اند.

رشته دیگری که به دنبال آن هستیم رشته «سپک تاکرا» است که در حال حاضر تمریناتی هم در بوستان شهرجدید در حال انجام است. همچنین در روستای زروان این ورزش بسیار پر طرفدار شده و به‌صورت جدی به این ورزش پرداخته‌اند.

در مورد احداث زمین‌های چمن مصنوعی روستایی با توجه به صحبت‌های نماینده مردم لارستان در مجلس جهت تخصیص اعتبار از سمت وزارت نفت چه اقداماتی را در دستور کار دارید؟

پروژه‌های چمن مصنوعی شهرستان از سال ۹۷ کلید خورد و تعدادی از آن‌ها نیمه‌تمام باقی‌مانده است. در تلاش هستیم که با حضور مدیرکل ورزش و جوانان فارس، نماینده مردم و همچنین فرماندار ویژه لارستان بودجه‌هایی را جهت اتمام این پروژه‌ها تخصیص دهیم. قول این مورد داده شده است اما مهم‌تر از آن تلاش در جهت جذب این بودجه است. ما ۶ زمین چمن مصنوعی کوچک به همراه زمین چمن استادیوم بیرم را در دست احداث داریم که نیمه‌تمام مانده است و امیدواریم بتوانیم با کمک مسئولین بودجه‌ای را جهت اتمام این زمین‌ها جذب کنیم.

 

طی امسال چه فعالیت‌هایی در جهت ورزش روستاها صورت داده‌اید؟

امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا و تغییر در ریاست اداره ورزش و جوانان فعلاً تخصیصی به ما داده نشده است و متأسفانه فعلاً نتوانسته‌ایم کاری را برای روستاها صورت دهیم. اولویت تخصیص ما با تکمیل زمین‌های چمن مصنوعی است و پس‌ازآن اولویت‌های جدید را به مسئولین ارائه خواهیم کرد. طی بازدیدی که از روستای هرمود داشتیم زیرسازی‌هایی از سمت اهالی این شهر جهت احداث زمین فوتبال صورت گرفته است اما بدلیل کمبود اعتبارات نمی‌توانیم بودجه‌ای را در دستور کار برای این پروژه قرار دهیم اما امیدواریم در آینده با کمک مسئولین شهرستان به ورزش روستایی بتوانیم بیشتر توجه کنیم. در حال حاضر پروژه‌های نیمه‌تمام ما خانه تنیس روی میز لارستان و همچنین زمین‌های چمن مصنوعی است که در دستور کار خود قرار داده‌ایم.

ما سعی داریم یک پکیج ورزشی را با کمک نماینده از وزارت ورزش و جوانان دریافت کنیم و پس از تخصیص این امکانات را به روستاها توزیع کنیم. البته در سال‌های گذشته هم این تخصیص امکانات ورزشی را داشته‌ایم که رسیدهای آن‌هم موجود است امسال هنوز این پکیج را دریافت نکرده‌ایم اما به‌محض رسیدن این تجهیزات را بین روستاها تقسیم خواهیم کرد. ما معتقدیم روستاهای لارستان از لحاظ ورزشی محروم هستند اما تلاش می‌کنیم در حد امکانات این مشکلات را رفع کنیم.

 

آخرین وضعیت پیست آفرود و موتورسواری را بیان کنید؟

پیست موتورسواری و آفرود لارستان در حال تکمیل است اما با توجه به شیوع ویروس کرونا نتوانستیم تکمیل کنیم. در برنامه داشتیم که مسابقه کشوری را در آن برگزار کنیم اما بدلیل شیوع کرونا این اتفاق به آینده موکول شد و در اولین فرصت این مهم را صورت خواهیم داد.

در مورد موتورسواران درخواست داریم که زمینی از طرف منابع طبیعی و شهرداری در حومه شهر اختصاص یابد تا افرادی که دارای موتور هستند هم بتوانند به موتورسواری در پیست روی بیاورند و خطری که با تک چرخ زدن و سرعت در شهر متوجه مردم می‌شود از بین برود.

توقع شما از مسئولین و خیرین چیست؟

با توجه به مشکلات مالی موجود ضمن تشکر از خیرین که با ما همکاری داشته‌اند از مسئولین خواستاریم که پیگیر جذب بودجه باشند تا در کنار خیرین بتوانیم بودجه‌های مربوط به زیرساخت‌ها را تأمین کنیم. در پایان آرزو دارم که کرونا از بین برود و مردم با شادابی در کنار هم زندگی کنند.

ح ۳۱۳/ف ۱۱۰

نوشته شده در تاریخ:یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱:۱۴ق.ظ

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

One Response to “بزرگترین زورخانه کشور در لار ساخته می شود”

  1. ناشناس گفت:

    فضای ورزشی نباید کوچک کرد همانطور که در گذشته فضا را بیش از نیاز همان زمان در نظر می گرفتن و اینده نگری می کردند امروزه هم نباید مکانهای ورزشی کوچک نمود تا در آینده با مشکل فضای ورزشی رو برو شوند

نظر سنجی

مهمترین اولویت سال 1400 نماینده مردم از نگاه شما چه باید باشد؟

Loading ... Loading ...
آخرین اخبار پربازدیدترین