دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۴:۳۶ب.ظ
::آخرین مطلب 4 ساعت پیش | افراد آنلاین: 0

واکنش شهرداری لار به حواشی تخریب سابات آقا حسن شهر لار

از روز دوشنبه ۴ بهمن ماه متنی با موضوع “تخریب ساباط حسن آقا” در «شبکه های اجتماعی» منتشر شده که در این متن به نقل قول رئیس اداره میراث فرهنگی…

از روز دوشنبه ۴ بهمن ماه متنی با موضوع “تخریب ساباط حسن آقا” در «شبکه های اجتماعی» منتشر شده که در این متن به نقل قول رئیس اداره میراث فرهنگی لارستان مبنی بر تعهد شهرداری لار نسبت به احیا مجدد ساباط مذکور، اشاره شده است.  

شهرداری لار اکنون طی یک نامه به این مطلب پاسخ داده است.

نگهداری از آثار تاریخی واجب است؛ اما صیانت از جان شهروندان واجب تر / شهرداری لار نسبت به مرمت بناهایی که دارای مالکیت خصوصی هستند و ساباط حسن آقا نیز یکی از آنهاست، تعهد و مسئولیت قانونی ندارد.

ساباط حسن آقا یکی از آثار تاریخی شهر لار است که به مرور زمان و به دلایل گوناگون، از جمله زلزله و بارندگی و البته عدم مرمت مستمر از سوی مالکین آن، به فرسودگی کامل کالبدی دچار شده بود. تصاویر ساباط پیش از جمع آوری بقایای باقی مانده از آن، نشان دهنده¬ی آن است که اجزاء بنا در آستانه ی ریزش بوده و شکایت مالکان و اهالی محل، مبنی بر لزوم رفع خطر از سوی شهرداری، موید همین نکته است.

برابر ماده ۵۵ قانون شهرداری ها که به موضوع رفع خطر از بناها و دیوارهای شکسته اشاره دارد؛ شهرداری لار با مجوز اداره محترم میراث فرهنگی لارستان نسبت به جمع آوری بقایای باقی مانده از ساباط مزبور اقدام نموده است.

نکته قابل توجه اینکه؛ شهرداری لار نسبت به مرمت بناهایی که دارای مالکیت خصوصی هستند و ساباط حسن آقا نیز یکی از آنهاست، تعهد و مسئولیت قانونی نداشته و تنها وظیفه شهرداری در این حوزه صیانت از جان شهروندان است. اما علیرغم این موضوع، شهرداری لار بنا بر تعلق خاطر خود نسبت به آثار تاریخی لار کهن، خارج از وظایف سازمانی و به همت نیروهای متخصص این مجموعه، نسبت به برداشت کامل اطلاعات معماری و فنی ساباط، پیش از جمع آوری بقایای باقی مانده اقدام نموده است تا در صورت  بازسازی عین به عین بنا توسط متولیان امر، اطلاعات لازم در دسترس باشد.

ف ۱۱۰

 

نوشته شده در تاریخ:چهارشنبه ۰۶ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۸:۵۷ق.ظ

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

2 Responses to “واکنش شهرداری لار به حواشی تخریب سابات آقا حسن شهر لار”

  1. ناشناس گفت:

    اولا سابات اقا حسن نه حسن اقا.دوم تشکر از کسانی که این بافت فرسوده(نه تاریخی)که خطر جانی در بر داشت را جمع کردند. منتظریم خاک انرا نیز بردارند.سوم اینکه انهای که دم از تاریخ وحفاطت و… می زنند چرا خود در این بافت های فرسوده زندگی نمی کنند.البته که مرگ حق است ولی بای همسایه.منتظرجوابم

  2. 2 گفت:

    چه توجیه چندش آور و شرم آوری از میراث فرهنگی هم باید به خاطر ترک فعل شکایت کرد اینها به کسی اجازه نمی دهند تا مرمت شود و خودشان هم حتی در صورت اختصاص پول خرابکاری می کنند تا بنا تخریب شود

نظر سنجی

مهمترین اولویت سال 1401 نماینده مردم از نگاه شما چه باید باشد؟

Loading ... Loading ...
آخرین اخبار پربازدیدترین