دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۵:۰۹ق.ظ
::آخرین مطلب 5 ساعت پیش | افراد آنلاین: 0

دیوان شعر «جذبه موسوی» رونمایی شد

دیوان شعر «جذبه موسوی» و نسخه های خطي نفيس به خط زنده‌یاد آیت الله سید عبدالعلی آیت اللهی، امام جمعه فقید لارستان،با حضور جمعی زیادی از مسئولان و اهالی فرهنگ…

دیوان شعر «جذبه موسوی» و نسخه های خطي نفيس به خط زنده‌یاد آیت الله سید عبدالعلی آیت اللهی، امام جمعه فقید لارستان،با حضور جمعی زیادی از مسئولان و اهالی فرهنگ و هنر، شاعران، مداحان اهل بیت در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران رونمايی شد.
دیوان شعر «جذبه موسوی» رونمایی شد

به گزارش میلاد لارستان به نقل از خبرگزاری فارس، از دیوان شعر «جذبه موسوی» و نسخه های خطی نفیس به خط زنده‌یاد آیت الله سید عبدالعلی آیت اللهی، امام جمعه فقید لارستان، با حضور اشرف بروجردی، رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی، عبدالواحد موسوی لاری، علاءالدین بروجردی، نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس و جمعی زیادی از مسئولان و اهالی فرهنگ و هنر، شاعران، مداحان اهل بیت در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران رونمایی شد.

لاری: آیت الهی توانست خود را بدون تبلیغ معرفی کند

عبدالواحد موسوی لاری در این آیین گفت: فکر می کنم آیت الله آیت اللهی جز نادر مردانی است که در زمان حیات توانست خود را بدون تبلیغ معرفی کند.

او افزود: آیت الله آیت اللهی انقدر آراستگی به صورت طبیعی داشت که هر کس یکبار او را دیده بود این موضوع برایش قابل فهم فهم بود.

موسوی لاری بیان کرد: او انسانی فرهیخته، عالمی عامل، فرهیخته ای فرزانه، فقیهی فیلسوف، فیلسوفی عارف، عارفی شاعر، شاعری هنرمند بود.

وی اظهار کرد: در زمانی که در دولت حضور داشتم هر زمان فرصتی به دست می آمد به خدمت او میرفتم و از محضرش استفاده می کردم و لحظاتی که با او داشتم از شیرین ترین لحظات برای من بود.

او گفت: کسانی که در مسند خطابه امام جمعه قرار می گیرند به واسطه چند خطی که از مقام معظم رهبری دریافت می کنند، ویژگی و جایگاهی دارند که باقی مردم از آن برخوردار نیستند. اما به عقیده من آیت الله آیت اللهی علاوه بر این ویژگی به جایگاه نماز جمعه اهمیت داده است.

موسوی لاری ادامه داد: او در منطقه لارستان همیشه با لفظ آقا خطاب می شد چراکه با دیگران با آقایی برخورد می کرد.

او افزود: آیت الله آیت اللهی با ضمیر روشن آنچنان با نسل جدید خوب ارتباط برقرار می کرد که گویی با آن ها هم نسل است.

علاءالدین بروجردی: آیت الله آیت الهی با مردم و برای مردم زندگی می‌کرد

در ادامه این نشست علاءالدین بروجردی، نماینده مردم بروجرد در مجلس درباره ویژگی های شخصیت آیت الله آیت اللهی با تاکید بر اینکه یکی از مهمترین ویژگی های او مردمی بودن بود افزود: زلزله سنگین و خسارت باری در سال ۱۳۳۹ منطقه لارستان را درگیر کرد. پس از این رخداد تلخ بسیاری به آیت الله آیت اللهی گفتند که ممکن از در اثر پس لرزه ها اتفاق ناگواری برای شما رخ دهد و بهتر است در اینجا نمانید؛ اما ایشان گفت می خواهم در کنار مردم باشم و منطقه را ترک نکرد.

نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس ادامه داد: یک دوره که او برای عمل جراحی قلب به تهران آمده بود، مقام معظم رهبری به عیادت آمدند. زمانی که آیت الله آیت اللهی متوجه حضور رهبر انقلاب شد با حال وخیم به استقبال ایشان رفت و این موضوع را بر خود واجب می دانست.

او افزود: مقام معظم رهبری در آن دیدار به او گفتند« در تهران بمان و کمی استراحت کن» اما آیت الله آیت اللهی به رهبری گفت« من بدون مردم نمی توانم زندگی کنم» و به لار بازگشت.

بروجردی با بیان اینکه آیت الله آیت اللهی با مردم و برای مردم زندگی می کرد گفت: عشق و ارادت مردم به او محدود به شیعیان نبود و از برادران اهل سنت هم به او ارادت داشتند و بزرگان اهل سنت لارستان بارها در جلسات مختلف بیان می کردند که «ما بیش از شیعیان به آیت الله آیت اللهی علاقه داریم».

او تاکید کرد: مادیات برای او بی ارزش بود و مناعت طبع بسیار بالایی داشت.

نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس گفت: با توجه به اینکه عشایر بسیاری هم در منطقه فارس وجود دارد، آن ها هم همیشه علاقه خود را به صورت های مختلف نشان می دادند. ناصر خان قشقایی که یکی از بزرگان ایل قشقایی بود، پس از پیروزی انقلاب اسلامی برای اعلام همبستگی نزد آیت الله آمد.

او افزود: در سفری که مقام معظم رهبری به فارس داشتند فرمودند« به احترام آقای آیت اللهی به لار می روم». در آن سفر با توجه ازدحام اقشار مختلف مردم برای استقبال، رهبر انقلاب فرمودند که من ایشان را به منزل ببرم. وقتی این بیان رهبری را به آیت الله آیت الهی گفتم، او صراحتا گفت باید برای خوش آمد خدمت ایشان برسم. این در حالی بود که ازدحام جمعیت بسیار زیاد و رفتن به جایگاه استقبال بسیار سخت بود.

بروجردی گفت: سال ۱۳۴۲ و در اوج فشار های رژیم شاه به امام خمینی(ره)، او قصیده انقلابی سرود که در آن هجویاتی به شاه و اطرافیان او وجود داشت.

نماینده مردم در مجلس افزود: او در زمان جنگ تحمیلی هم یکی از محورهای جمع آوری کمک برای رزمندگان بود و حتی چندبار هم به جبهه های جنگ عازم شده بود.

او افزود: تربیت شخصی مانند آیت اللهی در این زمانه بسیار سخت است و این کار سازمان اسناد و کتابخانه ملی که برای این قبیل افراد بزرگداشت برگزار می کند و در برخی موارد هم اسناد باقی مانده از این بزرگان را نگهداری می کند و به دست آیندگان می رساند، قابل تجلیل است.

نوشته شده در تاریخ:پنج شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱:۲۹ب.ظ

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظر سنجی

مهمترین اولویت سال 1401 نماینده مردم از نگاه شما چه باید باشد؟

Loading ... Loading ...
آخرین اخبار پربازدیدترین