پنج شنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۵:۲۶ب.ظ
::آخرین مطلب 11 ساعت پیش | افراد آنلاین: 2

اولویت های سال 98 برای لارستان کدام است؟!

سال ۱۳۹۸ را می توان با برنامه ریزی، هماهنگی، تقسیم کار و تلاش جهادی و انقلابی به عنوان سال طلائی لارستان مبدل کرد. به گزارش میلاد لارستان، سال ۱۳۹۷ با…

سال ۱۳۹۸ را می توان با برنامه ریزی، هماهنگی، تقسیم کار و تلاش جهادی و انقلابی به عنوان سال طلائی لارستان مبدل کرد.

به گزارش میلاد لارستان، سال ۱۳۹۷ با همه فراز و نشیب هایش به سرعت سپری شد و با همه تلخ و شیرینی هایش، باید با بهره گیری از تجربیات آن، چراغ راهی برای آینده ساخت.

اکنون در سال ۱۳۹۸ به سر می بریم. سالی که باید همه و همه کمر همت به گام نهادن در مسیر پیشرفت و ترقی ببندیم و اقدام های جهادی و خستگی ناپذیر علاوه بر جبران عقب ماندگی ها و کاستی ها، به سرعت پله های ترقی را پیمود.

منطقه لارستان به واسطه جایگاه تاریخی خود و بهره مندی از مردمانی تلاشگر می تواند بسیار بهتر از آنچه باشد که اکنون در آن جایگاه قرار دارد. پس چه بهتر که بتوانیم با برنامه ریزی، هماهنگی، تقسیم کار و تلاش جهادی، انقلابی در توسعه همه جانبه در این خطه از سرزمین ایران رقم زده شود.

بنا به اطلاعات نگارنده تعدادی از طرح های کلانی که مورد نیاز اساسی لارستان بزرگ طی سال های آتی است به شکل خلاصه و تیتروار در زیر اعلام می شود و امید است با نگاه موشکافانه کارشناسان و اراده مستحکم مسئولان برای تحقق هر یک از آنها حرکت کرد.

حوزه راهها:

بارها و بارها در سال ۹۷ درخصوص وضعیت راهها، تصادفات جاده ای، نقش راهها در توسعه اقتصادی و عقب ماندگی های موجود در این حوزه در میلاد لارستان مطلب نگاشته شد ولی آنچنان که باید و شاید در این عرصه پیشرفت چندانی صورت نگرفت. دغدغه ها و مطالبات عمومی در زمینه راهها بسیار زیاد است اما شاید مهمترین درخواست های مردم در این خصوص عبارتند از؛ اتمام مراحل دوبانده سازی جاده لار-بندرعباس، لار-جهرم، لار-بستک و اوز-خنج، همچنین پیگیری و اهتمام برای اتمام احداث تونل های وحدت و خلیج فارس و غیره می توان عنوان کرد که انتظار می رود با همت مضاعف مسئولان مربوطه در اداره کل راه و شهرسازی لارستان به سرانجام رساند.

حوزه تجاری و اقتصادی:

براساس مکتوبات تاریخی، خطه لارستان و مردمانش از گذشته های دور در امر بازرگانی و تجاری نقش اساسی داشته اند و همچنان در این عرصه در داخل و خارج از کشور تأثیرگذار هستند که نمونه بارز آن وجود مراکز تجاری و همچنین تعدد بانکهای مختلف در نقطه نقطه این سرزمین است. یکی از آرزوهای بحق مردم لارستان، احداث و راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی و همچنین بندرخشک است که با توجه به پتانسیل های بالقوه و بالفعل موجود، می توان موفقت و پیشرفت جهشی در این عرصه را برای جنوب فارس به ارمغان آورد.

راه آهن:

حلقه مفقوده توسعه تجاری-اقتصادی جنوب به شمال کشور، عدم وجود راه آهن است که متأسفانه با وجود ظرفیت های باارزش، در این عرصه سالیان متوالی است که اقدام درخور توجهی نشده است. اتصال خط ریلی هرمزگان به فارس از طریق لارستان، می تواند راهگشا و تحول آفرین  در زمینه حمل و نقل کالا باشد. انتظار می رود با ورود مسئولان بلندپایه کشور و اختصاص اعتبار مناسب، پروژه راه اهن بندرعباس-لار-جهرم-شیراز در اولویت قرار گیرد.

جذب سرمایه گذاران:

سال ۹۸ بنا به فرموده رهبر معظم انقلاب به شعار «رونق تولید» مزین شده است که این مهم می تواند بهانه ای برای تلاش دوچندان برای پیشرفت جهشی در عرصه تولید باشد. شهرستان لارستان به بهره گیری از سرمایه های مالی موجود، استفاده از جوانان نخبه، نزدیکی به دریای نیلگون خلیح فارس، بهره مندی از مواهب طبیعی و غیره محل مناسبی برای سرمایه گذاری صنعتی و تولیدی باشد. مسئولان و افراد صاحب نظر می بایست با ایجاد زیرساختها و معرفی پتانسیل ها، در زمینه جذب همه جانبه و پرشور سرمایه گذاران داخلی و خارجی گام بردارند و در این سال، تحولی شگرف در عرصه تولیدی برای منطقه لارستان بزرگ رقم بزنند.

فرودگاهی:

فرودگاه بین المللی لارستان، یکی از امتیازات خاص و منحصر به فرد در این خطه است و باید از ظرفیت های آن بیش از پیش بهره برده شود و با ایجاد زیرساخت های لازم زمینه برقراری پروازهای مسافری، باری، آموزشی و حتی نظامی را در فرودگاه لارستان رقم زد. می بایست با اهتمام ویژه مسئولان آرزوی دیرینه مردم لارستان در زمینه برقراری پروازهای حج از این فرودگاه را فراهم ساخت. از طرفی برقراری پروازهای زیارتی عتبات و مشهد مقدس حداقل برای برخی فصول خاص سال، از دیگر مطالبات مردم است. توسعه پروازهای موجود به خصوص به مقاصد دوحه، مسقط، دبی یا حتی کیش و شیراز از جمله درخواستهای عمومی است. راه اندازی پروازهای باربری یا همان کارگو از دیگر اهدافی است که می توان در سال ۹۸ در راستای فراهم سازی رونق تولید و همچنین امکان صادرات و واردات بار در فرودگاه لارستان فعال سازی کرد.

پیگیری صدور روادید اربعین:

وجود نمایندگی وزارت امور خارجه در لارستان، می تواند نقطه عطفی برای توسعه مناسبات بین المللی محسوب شود. یکی از جنبه های مهم این نمایندگی، صدور روادید اربعین حسینی است که متأسفانه با وجود اخذ مجوزهای لازم، این اقدام به دلیل برخی مشکلات جنبه عملی پیدا نکرد و انتظار می رود در مراسم بزرگ اربعین امسال با توجه به رایگان شدن صدور رواید و استقبال بیشتر مردم شاهد صدور روادید در لارستان باشیم.

نیروگاههای برق:

منطقه لارستان برای توسعه صنعتی سریع، نیازمند برق پایدار و قوی است. در سالیان گذشته موضوع احداث نیروگاه ۴۰۰ مگاواتی برای پشتیبانی از منطقه ویژه اقتصادی و همچنین رفع نیازهای این سرزمین گرمسیری در فصل تابستان مطرح شد اما با وجود گذشت مدت زمان طولانی، هیچ اقدام عملی در این عرصه مهم و تأثیرگذار صورت نگرفته است. از سویی، نباید از پتانسیل سرزمین لارستان در خصوص سرمایه گذاری در زمینه انرژهای نو مثل خورشیدی و بادی غافل شد و انتظار می رود با ورود سرمایه داران در این عرصه، خطه لارستان را منطقه ای برای تأمین برق سایر مناطق تبدیل کرد.

حوزه عمران شهری:

زیباسازی و آبادانی شهری، از گذشته دور تاکنون از دغدغه های عمومی مردم لارستان محسوب می شود. به همین دلیل مسئولان شهری می بایست با بهره گیری از افکار نو و جوان، زیرساختهای زندگی شهری به ویژه تفریحی را فراهم آورند که از جمله آن می توان به توسعه فضای سبزی، تجهیز پارکها به امکانات مدرن بازی، ایجاد پارکهای کوهپایه ای و غیره اشاره کرد. از طرفی زیباسازی ورودی شهر لار نیز می بایست در سال ۹۸ مورد توجه خاص و جدی قرار گیرد و همچنین موضوع بافت فرسوده و رسیدگی به آن در اولویت برنامه ها باشد.

احداث ترمینال مسافربری زیبا و مجهز یکی از خواسته های دیرینه مردم شهر لار است که انتظار می رود با جدیت مسئولان به نتیجه برسد. همچنین احداث کشتارگاه صنعتی دام نیز از نیازهای مبرم منطقه لارستان است که می بایست در سال جاری اوج تلاش در این زمینه از سوی مسئولان مربوطه صورت گیرد.

حوزه علمی و دانشگاهی:

شهرستان لارستان پس از انقلاب اسلامی در زمینه علمی و دانشگاهی جایگاه خاصی داشته است. این شهرستان دارای مراکز دانشگاهی متعددی است و برای حفظ جایگاه علمی آن باید در همه عرصه تلاش جدی تری صورت گیرد که از جمله آن جذب رشته های بیشتر و کاربردی تر در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، جذب هیئت های علمی، احداث پردیس دانشگاه دولتی و پردیس دانشگاه علوم پزشکی، ارتقاء جایگاه سازمانی دانشکده ها و غیره از مطالبه های علمی عمومی است که باید به طور جدی مدنظر قرار گیرد.

حوزه فرهنگی:

در این عرصه به دلیل وسعت کارها به چند نکته اساسی اکتفاء می شود که از جمله آن تعیین مدیری فعال و تلاشگر برای ادارات مرتبط با حوزه فرهنگی مثل فرهنگ و ارشاد اسلامی، تبلیغات اسلامی و غیره است. یکی دیگر از مطالبه های مهم و البته چندین ساله مردم، رسیدگی به آثار تاریخی باارزش تاریخی و فرهنگی است که به تدریج در حال فرتوت شدن و نابودی است. پیگیری مجدانه در ثبت مجموعه تاریخی شهر لار به عنوان آثار جهانی یکی از دغدغه هایی است که تلاش انقلابی می طلبد.

امید است تا با اقدام های انقلابی و جهادی و همگامی مردم و مسئولان، با اراده ای پولادین با جامه عمل پوشاندن عرصه های فوق، بتوان توسعه همه جانبه منطقه لارستان بزرگ را محقق ساخت.

حوزه درمانی:

یکی از مشکلات برجسته مردم خطه لارستان از گذشته تاکنون کمبود متخصصین و پزشکان حاذق بوده است که خوشبختانه از زمان راه اندازی دانشکده علوم پزشکی در لارستان این موضوع کمی کاهش یافته است اما انتظار می رود در کنار سرمایه گذاری خیرین علاوه بر جذب بودجه و امکانات دولتی، نسبت به جذب و حفظ پزشکان در رشته های مختلف تلاش و برنامه ریزی بهتری صورت گیرد تا دیگر نیاز به مراجعه بیماران به سایر شهرها نباشد. از طرفی، با فعال شدن درمانگاه خیرساز تأمین اجتماعی در لارستان، انتظار مردم برای جذب پزشکان بیشتر در این درمانگاه بالا رفته است و نیاز است تا در این خصوص اهتمام جدی تری صورت گیرد. در ضمن از زمان کلنگ زنی ساخت بیمارستان تأمین اجتماعی مدت زمان زیادی می گذرد و امید می رود در سال جاری این مهم در اسرع وقت عملیاتی شود.

 

نوشته شده در تاریخ:شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۸:۲۶ق.ظ

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

2 Responses to “اولویت های سال 98 برای لارستان کدام است؟!”

  1. ناشناس گفت:

    بسیار بسیار عالیست ، میتوان این موارد را بعنوان چشم انداز توسعه ی لارستان بزرگ نامید

  2. م گفت:

    به جای این کارا دو تا خط واحد بزارید تو لار تا هم لار اباد بشه هم نگید چرا داره جمعیت شهر کم میشه هم روتون بشه ادعای استانی کنید هم کلی از مشکلات مردم کم بشه

نظر سنجی

به نظر شما مهمترین موضوع در راستای توسعه اقتصادی اجتماعی منطقه گدام می باشد؟

Loading ... Loading ...
آخرین اخبار پربازدیدترین