دوشنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۹:۱۲ق.ظ
::آخرین مطلب 1 ساعت پیش | افراد آنلاین: 1

گزارش جهاد کشاورزی لارستان از آخرین وضعیت سمپاشی مبارزه با ملخ صحرایی

روابط عمومي معاونت سازمان و مديريت جهاد كشاورزي لارستان از پایش مناطق در بیش از ۳ هزار هکتار مراتع درزوسایبان خبر داد. به گزارش میلاد لارستان، روابط عمومي معاونت سازمان…

روابط عمومي معاونت سازمان و مديريت جهاد كشاورزي لارستان از پایش مناطق در بیش از ۳ هزار هکتار مراتع درزوسایبان خبر داد.

به گزارش میلاد لارستان، روابط عمومي معاونت سازمان و مديريت جهاد كشاورزي لارستان در واکنش به انتشار مطالب و تصاویری در خصوص حمله گسترده ملخ های صحرایی به روستای «چاه نهر» از توابع بخش مرکزی لارستان، با ارسال مطلبی با موضوع اقدامات انجام شده این اداره در مقابله با ملخ ها، اقدام به تنویر افکار عمومی کرده است که عین مطلب در زیر می آید:

در تاریخ ۲۵ فروردین ماه ۹۸ اولین گزارش مربوط به هجوم ملخ صحرایی به منطقه «پیرچاله» دهستان درزوسایبان به مرکز جهاد کشاورزی داده شد که بلافاصله اکیپ پایش جهاد کشاورزی درزوسایبان از منطقه بازدید و گزارشات لازم به مقامات مربوط ارائه شد و از آن تاریخ سمپاشی این منطقه توسط جهاد کشاورزی درزوسایبان به همراه هیئت اعزامی سازمان حفظ نباتات استان اغاز شد.

با شروع عملیات سمپاشی سه اکیپ جهت پایش سایر مناطق درزوسایبان تشکیل و پایش مناطق شروع شد. در ادامه و طی روزهای آینده ریزش ملخ در مناطقی مانند جیبری، تنگ کپری، کوههای اطراف روستای بلوچی، روستای بیخویه، چاه شور، مرز بین چاه نهر و مزایجان شهرستان زرین دشت نیز توسط اکیپ های پایش و افراد بومی نیز گزارش شد که بلافاصله اکیپهای جهت سمپاشی این مناطق تشکیل و کار سمپاشی بلافاصله آغاز شد.

تنها در مناطق صعب العبور و کوهستانی به دلیل عدم امکان تردد ماشین الات سمپاشی و نفرات، سمپاشی صورت نگرفت که متاسفانه در این مناطق تخم ریزی توسط ملخ انجام شد.

سمپاشی ملخ صحرایی مادری از تاریخ ۲۶ فروردین شروع و تا ۸ اردیبهشت ادامه داشت که با اتمام سمپاشی ملخ مادری، بلافاصله اکیپهای پایش جهت ردیابی پوره های ملخ کار پایش مناطق را شروع و اولین گزارش در تاریخ ۱۶ اردیبهشت منطقه مرزی بین چاه نهر و مزایجان شهرستان زرین دشت وجود پوره را تأیید و بلافاصله سمپاشی این منطقه توسط اکیپهای جهاد کشاورزی انجام شد. (لازم به ذکر است از شروع تخم ریزی تا تفریخ تخم و خروج پوره ۲۰ روز زمان لازم است)

طی روزهای بعد و بتدریج پوره در سایر مناطق نیر مشاهده و سمپاشی انجام و سمپاشی پوره ۲۳ روز بطول انجامید.

متاسفانه از تاریخ هشتم خرداد ماه پوره های موجود در مناطق صعب العبور و کوهستانی بالغ شده و به سمت مزارع و دشت ها هجوم آوردند که بلافاصله سموم مورد نیاز تدارک و در اختیار زارعین جهت سمپاشی مزارع خود قرار داده شد.

بطور کلی در این مدت حدود ۶۰ روز، کار سمپاشی مراتع توسط بیش از ۳ اکیپ سمپاشی جهاد کشاورزی انجام و حدود ۸۴۳ هکتار مبارزه علیه ملخ مادری و حدود  یک هزار و ۷۹ هکتار مبارزه علیه پوره تاکنون انجام گرفته است. همچنین حدود یک هزار و ۶۲۰ لیتر سم مصرف شده یا در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.

در طول این مدت بطور متوسط روزانه ۳ دستگاه خودرو جهت سمپاشی مورد استفاده قرار گرفته است. یک دستگاه تانکر ابرسان جهت حمل اب به محل سمپاشی از اداره امور عشایر با ما همکاری داشتند. ۲ دستگاه سمپاش اداره جهاد کشاورزی قابل حمل توسط وانت، علاوه بر تراکتورهای سمپاش مورد استفاده قرار گرفته اند.

در طول این مدت ۶۰ روزه، کارشناسان جهاد کشاورزی درزوسایبان و لارستان روزانه و از ساعت پنج صبح کار سمپاشی را اغاز و تا عصر ادامه میدادند.

البته اين صرفا فعاليت و اقدامات جهاد كشاورزی در بخش درز و سايبان بوده و همين برنامه در بخش بيرم و مركزي هم انجام شده است.

ف ۱۱۰

نوشته شده در تاریخ:شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۸:۵۲ق.ظ

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

One Response to “گزارش جهاد کشاورزی لارستان از آخرین وضعیت سمپاشی مبارزه با ملخ صحرایی”

  1. لارستانی گفت:

    منطقه درز وسایبان یک دهستان است وتابع بخش مرکزی است ودرحال حاصر بخش نیست جهت اطلاع رسانی بهتر متشکرم

نظر سنجی

به نظر شما مهمترین موضوع در راستای توسعه اقتصادی اجتماعی منطقه گدام می باشد؟

Loading ... Loading ...
آخرین اخبار پربازدیدترین