یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۲۶ب.ظ
::آخرین مطلب 8 ساعت پیش | افراد آنلاین: 0

معضل گدایان سمج و کلافگی مردم در شهر لار!!

تکدی‌گری در شهر لار در حال افزایش بوده و چهره و سیمای این شهر را از مدت‌ها پیش زخم کرده که ریشه آن را باید در ضعف های فرهنگی، اجتماعی…

تکدی‌گری در شهر لار در حال افزایش بوده و چهره و سیمای این شهر را از مدت‌ها پیش زخم کرده که ریشه آن را باید در ضعف های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی جست.

به گزارش گروه شهروند خبرنگار میلاد لارستان، جمعیت متکدیان خیابانی در شهر لار این روزها رو به افزایش است و این معضل اجتماعی که سن و سال و جنسیت نمی‌شناسد و باعث اختلال در سیما و منظر شهری می شود در حالی رو به فربه شدن گذاشته است.

تکدی گری در واقع نوعی انحراف اجتماعی است که افراد در آن نقش خاصی را دنبال می‌کنند که هیچ حرفه و شغلی محسوب نمی شود و کارایی اقتصادی ندارد و با وجود کسب درآمد، فرد متکدی هیچ خدمتی ارایه نمی کند.

 اما داستان این معضل در شهر لار سریالی طولانی و دنباله‌دار است، همین چند وقت پیش بود که رسانه های محلی با پوشش معضل گدایان، یک برخورد نصفه‌ونیمه از سمت مسئولان صورت گرفت اما با فروکش کردن آن، بار دیگر شاهد حضور پررنگ متکدیان در سطح شهر هستیم.

افزایش روزافزون متکدیان نشان می دهد برخوردهای درنظر گرفته شده برای این افراد فاقد بازدارندگی لازم بوده است.

شوربختانه در هر نقطه پرتردد و شلوغ شهر نظیر اطراف بازارهای قیصریه و بازار امام(ره)، کلینیک‌های پزشکی و مطب‌ها، چندین نفر از شما را احاطه می‌کنند.

این گدایان که اغلب کودکان و زنان جوان هستند، به با سماجت فراوان خواستار کمک مالی می‌شوند و متأسفانه نمی‌توان برای دور کردن آنان از خود آنهم در انظار عمومی از خود واکنشی نشان داد.

اغلب این افراد بومی لارستان نیستند و در طول سال به یکباره ظاهر می‌شوند و کمی بعد با اعتراض مردم جمعیت‌شان کم می‌شود اما پس از مدت کوتاهی دوباره آفتابی می‌شوند.

به دلیل آنکه این افراد در جاهایی حضور می‌یابد که محل تردد مسافران و گردشگران است، متأسفانه ظاهری زشت و زننده را رقم می‌زنند.

برخی از مردم معتقدند که معمولا این متکدیان عضو باندهای مختلف هستند و عده‌ای هم معتاد و متجاهرند که برای تامین نیاز خود به مواد مخدر به این کار روی آورده‌اند.

شاید عمده‌ترین دلیل پدیده‌ تکدی‌گری در شهر لار استقبال مردم از متکدیان باشد و خونگرمی، مهربانی و میهمان‌نوازی در ژن و خون لارستانی‌ها بسیار زیاد است به همین خاطر آنها دست کسی که جلویشان دراز است را پس نمی‌زنند، در حالی ‌که این کار کمک نیست و تنها دامن زدن به یک معضل اجتماعی است.

وجود اتباع بیگانه و همچنین غیربومی که اکثرا اتباع غیرمجاز هستند و زن و بچه‌هایشان در سطح شهر مشغول تکدی‌گری هستند، سبب شده تا این معضل رواج بیشتری در جامعه داشته باشد.

تاکنون اقدامات صورت گرفته از سوی دستگاه‌های متولی، سبب برچیدن بساط تکدی‌گری در شهر لار نشده است و به نظر می‌رسد دستگاه های متولی این موضوع در لارستان نتوانسته اند، آنطور که باید با این معضل در شهر مقابله کنند چرا که هنوز هم جای جای شهر پایگاه‌های ثابت نمایش این پدیده‌اند و اقدامات صورت گرفته کوتاه مدت‌تر از آنی هستند که کسی بتوانند چهره‌ بدون گدای شهر لار را به یاد آورد.

کمک به یک متکدی، به منزله ترغیب او به یک ناهنجاری اجتماعی است و مردم باید بدانند وقتی به یک متکدی کمک می‌کنند، در واقع متکدی را تشویق به شکستن عزت‌نفس خود در کسب درآمد غلط می‌کنند بنابراین مقصر اصلی این پدیده شهروندانی هستند که از نظر عاطفی دچار ضعف هستند و در برابر دست درازی متکدیان به اموالشان نمی‌توانند نه بگویند.

تکدی گری بازتولید رفتارهایی است که از یک جامعه ضعیف و غیرمولد تشکیل می شود که بیش از نمایش فقر و اختلاف طبقاتی، یک ضعف اجتماعی را نشان می‌دهد؛به این معنا که نه نیازمندان جای مطمئنی را برای برطرف کردن نیازهای خود یافته‌اند و نه مردم برای ارضای حس نوع‌دوستی و کمک به نهادهای رسمی اعتماد می‌کنند.

جامعه برای حل این معضل نیازمند یک برنامه ریزی فرهنگی است و تنها با اقدامات مقطعی نمی توان انتظار نتیجه این مطلوب در این زمینه داشت.

در جامعه گدایی به عنوان یک راه کار کسب درآمد آسان همواره وجود داشته و دارد؛ نبود برنامه ریزی دقیق و مستمر برای مواجهه با متکدیان، نگاه غیر مجرمانه به گدایی و بروز مشکلات اقتصادی و روند مستمر مهاجرت به سمت شهرها از عوامل مهمی است که مقابله با گدایی را به نتیجه نمی‌رساند.

ف ۱۱۰

نوشته شده در تاریخ:پنج شنبه ۰۴ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۶:۳۹ق.ظ

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

One Response to “معضل گدایان سمج و کلافگی مردم در شهر لار!!”

  1. ناشناس گفت:

    اگر دستگاهاي متولي به وظايف قانوني خود عمل مي كردندبساط تكدي گري در شهر برچيده ميشد. متاسفانه تا بحال به اين مهم توجهجي نشده وامروز شاهد اين ناهنجاري اجتماعي هستيم .

نظر سنجی

مهمترین اولویت سال 1401 نماینده مردم از نگاه شما چه باید باشد؟

Loading ... Loading ...
آخرین اخبار پربازدیدترین