یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۸:۳۶ب.ظ
::آخرین مطلب 4 ساعت پیش | افراد آنلاین: 0

راه پرپیچ و خمی که در اخذ کد اعتباری پردیس 8ساله علوم پزشکی لارستان طی شد

رشد مراکز علمی و دانشگاهی در کنار مراکز درمانی و بهداشتی، می‌تواند موجب رفع نیاز به نیروهای متخصص، ماندگاری بیشتر آنان، رونق فضاهای فیزیکی ایجاد شده درمانی و غیره می‌شود….

رشد مراکز علمی و دانشگاهی در کنار مراکز درمانی و بهداشتی، می‌تواند موجب رفع نیاز به نیروهای متخصص، ماندگاری بیشتر آنان، رونق فضاهای فیزیکی ایجاد شده درمانی و غیره می‌شود. لازمه ارتقاء حوزه پزشکی خطه لارستان وجود دانشگاه و مراکز علمی مرتبط با آن است. برای رشد علمی و جذب رشته‌های دانشگاهی نیاز به فضای آموزشی و ساختمان‌های لازم است.

به گزارش میلاد لارستان بر همین اساس ساخت سایت دانشگاهی(پردیس) علوم پزشکی لارستان با وسعت  ۵۳ هکتار  از سال ۹۳ به همت خیرین و شامل مجموعه ای کامل از بخش های مختلف از جمله اداری، دانشگاهی، آموزشی و بهداشتی، خدماتی و ورزشی با هدف ارتقاء دانشکده علوم پزشکی لارستان آغاز شد. در این پردیس دانشگاهی بیش از ۳۲۰۰ مترمربع  خوابگاه دانشجویی، ۸۵۰ متر  برای ساختمان مجتمع فرهنگی ، ۱۴۰۰ متر مربع برای ساختمان معاونت غذا و دارو ، ۳۲۰۰  مترمربع  مجموعه ستاد دانشکده و فضای اداری، ۱۰۰ مترمربع زیربنای آموزشگاه بهورزی ۱۰۵۰ مترمربع برای ساخت استاد سرا طراحی و پیش‌بینی شده است. همچنین ۲ جایگاه  برای نشست و برخاست بالگرد و نیز فضاهای ورزشی و پارک و چمن مصنوعی نیز در این سایت طراحی شده است.

 

میلاد لارستان در این یادداشت بررسی تاریخی موضوع از سال ۱۳۹۱ تا کنون را مورد واکاوی قرار داده و در نهایت جزییات اخذ کد ماده ۲۳ جهت پردیس علوم پزشکی لارستان را به طور دقیق تر بررسی نموده است: 

خرداد ماه ۱۳۹۳ بود که فرامرزی رئیس اسبق دانشکده علوم پزشکی لارستان  طی گفتگویی با میلاد لارستان با بیان اینکه اولین اقدام عملیاتی مطالعات و طراحی مجموعه پردیس دانشگاه علوم پزشکی لارستان در فروردین ۱۳۹۱ به مهندسان مشاور بومی واگذار گردیده و اکنون نیز جهت اظهار نظر به مهندسان وزارت بهداشت تحویل شده بیان داشته بود  این مجموعه با معماری نوین و بومی منحصر به فرد در زمینی به مساحت حدود ۶۰ هکتار با همت خیرین روشن ضمیر احداث خواهد شد.

بر همین اساس در ۱۸ بهمن ماه ۱۳۹۳ طی مراسمی با حضور مسئولین شهرستان لارستان، عملیات اجرایی احداث ساختمان پردیس دانشکده علوم پزشکی لارستان با هزینه ای بالغ بر ۱۵۰ میلیارد ریالی خیرین در وسعتی ۵۳ هکتاری آغاز شد.  در دیماه ۹۴ و با حضور مسئولین محلی کلنگ ساخت مسجد پردیس علوم پزشکی لارستان در زمینی به مساحت ۸۰۰ متر مربع با زیربنای ۷۵۰ متر مربع به زمین زده شد.

در ادامه روند ساخت پردیس در تیرماه ۹۵  اقتداری معاون توسعه دانشکده علوم پزشکی لارستان با بیان اینکه بخش زیادی از پروژه احداث پردیس این دانشگاه باقی مانده بیان داشته بود: پردیس دانشگاه علوم پزشکی لارستان  در حال احداث بوده  و با مشارکت ۱۵ میلیارد تومانی توسط خیرین ۳۰ درصد پیشرفت پزشکی دارد.

بر همین اساس و به منظور پیگیری بیشتر روند ساخت پردیس  طی جلسه ای در مرداد ۹۶ با حضور جعفرپور نماینده وقت مردم در مجلس،‌خیرین و رئوفی رئیس وقت دانشکده علوم پزشکی لارستان موضوع مورد واکاوی قرار گرفت.

یک ماه بعد در شهریور ۱۳۹۶ رئوفی رئیس وقت دانشکده علوم پزشکی لارستان با اشاره به اینکه احداث پروژه بزرگ پردیس علوم پزشکی لارستان زیرساخت اصلی توسعه پزشکی، آموزش و افزایش رشته هاست  بیان داشته بود: بنا به برآوردهای صورت گرفته برای تکمیل این پروژه مهم و بزرگ مبلغی بالغ بر ۷۰ میلیارد تومان نیاز است  و باید حمایت از این پروژه هم از سوی خیرین و هم دولت صورت پذیرد.

مدتی بعد حسینعلی شهریاری دبیرکل مجمع خیرین سلامت کشور در آئین دومین همایش تجلیل از خیرین سلامت لارستان، خنج و گراش در اسفندماه ۹۶  بابیان اینکه در خصوص پردیس دانشگاه علوم پزشکی لارستان که یکی از دغدغه‌های خیرین است،  تلاش خواهیم کرد تا به همراه نماینده مردم لارستان رایزنی‌های لازم با وزیر بهداشت برای تخصیص بودجه به این پروژه در سال آینده صورت گیرد افزوده بود: برای رفع مشکلات پردیس دانشگاه علوم پزشکی لارستان نیاز به چانه‌زنی و پیگیری است.

 در مهرماه ۹۷ استاندار فارس قول پیگیری کد اعتباری برای پروژه پردیس دانشگاه علوم پزشکی لارستان را داد. در دیماه ۹۷ و بر اساس پیگیری میلاد لارستان در این خصوص، کریمی رئیس وقت دانشکده علوم پزشکی لارستان  با بیان اینکه این موضوع از مسیر های مختلف در حال پیگیری است بیان داشته بود: در رابطه با کد اعتباری، علاوه بر پیگیرهای مستمر دانشکده ،نماینده مردم منطقه در مجلس و فرماندار ویژه لارستان نیز مکاتبات لازم راداشته اند و همچنین استانداری فارس و مجمع خیرین سلامت در تسریع این مراحل نقش آفرین بوده اند.

فروردین ۹۸ بود که در آیین بهره برداری از چندین پروژه حوزه علوم پزشکی لارستان با حضور وزیر بهداشت محتاجی رئیس مجمع خیرین لارستان با بیان اینکه در پردیس دانشگاه علوم پزشکی لارستان ۲۰ هزار مترمربع ساخت و ساز توسط خیرین در حال انجام است درخواست تخصیص کداعتباری پردیس توسط وزارت بهداشت را مورد تاکید قرار داد، اما این مهم متاسفانه تا سال ۱۳۹۹ عملیاتی نشد.

در ادامه پیگیری ها پیرامون پروژه بزرگ پردیس علوم پزشکی لارستان، رضایی رئیس سابق این دانشکده در نشست خبری فروردین ۱۴۰۰ بیان داشت:  هزینه ساخت پردیس دانشگاه علوم پزشکی لارستان بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان است که رقم بالائی به حساب می آید و همه از جمله دولت و خیرین باید پای کار بیایند تا این مجموعه احداث شود.  وی در آن زمان بیان داشته بود: علیرغم پیگیری‌های زیاد متأسفانه کد اعتباری پردیس دانشکده علوم پزشکی لارستان در بودجه سال ۱۴۰۰ قرار نگرفت اما تلاش خود را خواهیم کرد که در بودجه سال ۱۴۰۱ این اتفاق رخ دهد.

 

وی در مصاحبه پایانی خود با میلاد لارستان در زمان ریاست بر دانشکده علوم پزشکی لارستان که در دیماه ۱۴۰۰ انجام گرفت اظهار داشت: علیرغم اینکه مدارک این طرح کامل بود و با تلاش مسئولان ارشد لارستان این مهم رخ داد موضوع مورد تایید قرار گرفت اما متأسفانه وارد لایحه بودجه ارسالی آذر۱۴۰۰ به مجلس نشد، اما می توان با پیگیری از طریق کمیسیون تلفیق و سازمان برنامه وارد بودجه ۱۴۰۱ گردد.

توضیح این که مطابق سخنان رئیس وفت دانشکده علوم پزشکی لارستان مقرر گردیده بود آخرین جلسه کمیسیون ماده ۲۳  در آذرماه ۱۴۰۰ و پیش از ارائه لایحه بودجه ۱۴۰۱ به مجلس شورای اسلامی در سازمان برنامه و بودجه برگزار شود تا پروژه هایی که قابلیت ورود به قانون بودجه و اخذ کدملی جهت تخصیص اعتبار سالانه دارند مورد ارزیابی قرار گیرند اما از سوی دیگر به دلیل کمبود برخی اعتبارات و سایر مشکلات موجود جلسه فوق به تاخیر افتاده و نهایتا لایحه بودجه ۱۴۰۱به مجلس ارائه شد.

این در حالی است که پروژه پردیس علوم پزشکی لارستان جزء پروژه های  اولویت داری بود که نیازمند اخذ کد ۲۳ بوده  و متاسفانه به دلیل عدم برگزاری جلسه فوق الاشاره موضوع این پروژه معلق گردیده و وارد لایحه اولیه بودجه ارسالی به مجلس نگردید.

 

 بالاخره با رایزنی های زیاد مقرر گردید ۱۲ پروژه از میان چندصد پروژه ارائه شده به کمیسیون ماده ۲۳ از سوی دفتر اقتصاد مقاومتی سازمان برنامه و بودجه ( دفتر دکتر برمکی) به دفتر سلامت سازمان برنامه و بودجه (دفتر دکتر عوض پور) ارسال گردد تا با مسئولیت دفتر فوق جلسه ای تشکیل گردیده و  پروژه های مذکور تعیین تکلیف گردند.

در ادامه و با برگزاری جلسه مذکور (۵ دیماه ۱۴۰۰)  علیرغم تایید پروژه پردیس علوم پزشکی لارستان ولی به دلیل عدم موافقت ۱۱ پروژه دیگر، دفتر سلامت سازمان برنامه و بودجه کل موضوع را مردود نمود.

در ادامه و در آیین معارفه سلمانپور به عنوان سرپرست جدید  دانشکده علوم پزشکی لارستان که در اسفندماه ۱۴۰۰ با تکریم رضایی رئیس قبلی دانشکده برگزار می شد حجت الاسلام موسوی خرم امام جمعه لارستان خطاب به سرپرست دانشگاه علوم پزشکی فارس با بیان اینکه امروز سر ما در مقابل خیرین پایین است، بیان داشته بود: علیرغم هزینه های سنگینی که در پردیس علوم پزشکی لارستان شده، هنوز رسمیتی به این مرکز داده نشده است.

بر همین اساس پیگیری ها در این خصوص از سوی سرپرست جدید دانشکده و تیم وی مجددا با تلاش بیشتر ادامه یافت. لذا طی سفر سلمانپور سرپرست دانشکده در معیت اقتداری معاون توسعه به تهران موضوع مجددا مورد بررسی قرار گرفت. طی پیگیری های صورت گرفته مشخص شد که یکی از شهرستان ها با همراهی نماینده خود در مجلس موفق به جریان انداختن مجدد موضوع برای شهرستان خود شده و بر همین اساس این موضوع توسط مسئولان دانشکده علوم پزشکی لارستان نیز به تنهایی  به عنوان یک امر حیاتی مدنظر قرار گرفت تا بالاخره نامه کمیسیون ماده ۲۳ جهت اخذ امضاهای اعضا برای لارستان نیز ارائه گردید.  بر همین اساس اخذ امضاهای لازم و طی شدن  به اصطلاح فرآیند دست گردان نامه در وزارت بهداشت  نیز  در ۲۵ اسفندماه ۱۴۰۰ با پیگیری مسئول امور مالی دانشکده علوم پزشکی لارستان شروع گردید.

پس از آن با پیگیری مجدد علیرغم برخی دیگر از مشکلات موجود، امضاهای اعضا اخذ شده و  مسئول کمیسیون ماده ۲۳ نیز در آخرین روزهای سال ۱۴۰۰ موضوع پردیس دانشکده علوم پزشکی لارستان  را مورد تایید قرار داد.  در ادامه و در تاریخ ۶ فروردین ۱۴۰۱ نیز موضوع رسما به مجلس شورای اسلامی و کمیسیون تلفیق ارائه شد.

در ادامه و گام آخر نیز پس از ارائه نامه به کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی با همراهی نماینده مردم  و صحبت با رئیس کمیسیون تلفیق مجلس موضوع عملاً در جدول ۱۹ قانون بودجه ۱۴۰۱ قرار گرفت تا در سالهای آتی ردیف اعتبارات تخصیصی به آن تعلق گیرد.

این مهم که بخش اعظم آن حاصل تلاش های دو ماه اخیر مجموعه جدید علوم پزشکی لارستان می باشد را باید به فال نیک گرفت و امید که رونق و شکوفایی در راستای خدمت رسانی به مردم لارستان بزرگ صورت پذیرد.

نوشته شده در تاریخ:جمعه ۲۶ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۰۴ب.ظ

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

2 Responses to “راه پرپیچ و خمی که در اخذ کد اعتباری پردیس 8ساله علوم پزشکی لارستان طی شد”

  1. ناشناس گفت:

    میشه توضیح بدید منظور از سایر منابع چیست؟

  2. دلسوز گفت:

    مطلب شما یعنی نماینده فعلی نقشی در کددار شدن نداشته؟ پس این تقدیر و تشکرات برای چه بود؟

نظر سنجی

مهمترین اولویت سال 1400 نماینده مردم از نگاه شما چه باید باشد؟

Loading ... Loading ...
آخرین اخبار پربازدیدترین