جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۹:۴۰ق.ظ
::آخرین مطلب 11 ساعت پیش | افراد آنلاین: 0

جهادکبیر واقعاً یعنی چه؟(1)

مدتی است کلید واژه بسیار مهمی توسط مقام معظم رهبری و برخی مسئولین تکرار می شود؛ جهاد کبیر… موضوعی که شناخت آن بسیار حائز اهمیت است و سوال مهم اینکه…

مدتی است کلید واژه بسیار مهمی توسط مقام معظم رهبری و برخی مسئولین تکرار می شود؛ جهاد کبیر… موضوعی که شناخت آن بسیار حائز اهمیت است و سوال مهم اینکه چرا مقام معظم رهبری این جهاد را اخیرا مدنظر قرار داده و بر آن تاکید دارند؟!
بر این اساس ابتدا بر اساس سخنان کوتاه رهبری در برخی سخنرانی هاشان مفهوم این جهاد را مورد توجه قرار می دهیم و امید داریم که در ادامه بتوانیم مصادیق آن را در جامعه مورد بررسی قرار دهیم.  مواردی که در ادامه آمده است از پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری گردآوری شده است.

امروز برای کشور ما جنگ نظامیِ سنّتی و متعارف احتمال بسیار بسیار ضعیفی است لکن جهاد باقی است؛ جهاد یک چیز دیگر است. جهاد فقط به‌معنای قتال نیست، فقط به‌معنای جنگ نظامی نیست؛ جهاد یک معنای بسیار وسیع‌تری دارد. در بین جهادها جهادی هست که خدای متعال در قرآن آن را «جهاد کبیر» نام نهاده: وَ جٰهِدهُم بِه‌ جِهادًا کَبیرًا؛در سوره‌ی مبارکه‌ی فرقان است؛ «بِه‌» یعنی به قرآن، «جٰهِدهُم بِه‌» یعنی به‌وسیله‌ی قرآن با آنها جهاد کن؛ جِهاداً کَبیرًا. این آیه در مکّه نازل شده. درست توجّه کنند جوانهای عزیز! در مکّه جنگ نظامی مطرح نبود؛ پیغمبر و مسلمانها مأمور به جنگ نظامی نبودند، کاری که آنها میکردند کار دیگری بود؛ همان کار دیگر است که خدای متعال در این آیه‌ی شریفه میگوید: وَ جٰهِدهُم بِه‌ جِهادًا کَبیرًا. آن کارِ دیگر چیست؟ آن کارِ دیگر، ایستادگی و مقاومت و عدم تبعیّت [است.] فَلا تُطِعِ الکٰفِرینَ وَ جٰهِدهُم بِه‌ جِهادًا کَبیرًا؛(۱) از مشرکین اطاعت نکن.

jaghad

اطاعت نکردن از کفّار همان چیزی است که خدای متعال به آن گفته جهاد کبیر. این تقسیم‌بندی غیر از تقسیم‌بندی جهاد اکبر و جهاد اصغر است: جهاد اکبر که از همه سخت‌تر است، جهاد با نفْس است، همان چیزی است که هویّت ما را، باطن ما را حفظ میکند؛ جهاد اصغر، مجاهدت با دشمن است، منتها در بین جهاد اصغر یک جهاد هست که خدای متعال آن را «جهاد کبیر» نام نهاده که آن همین است. «جهاد کبیر» یعنی چه؟

یعنی اطاعت نکردن از دشمن، از کافر؛ از خصمی که در میدان مبارزه‌ی با تو قرار گرفته اطاعت نکن. اطاعت یعنی چه؟ یعنی تبعیّت؛ تبعیّت نکن. تبعیّت نکردن در کجا؟ در میدانهای مختلف؛ تبعیّت در میدان سیاست، در میدان اقتصاد، در میدان فرهنگ، در میدان هنر. در میدانهای مختلف از دشمن تبعیّت نکن؛ این شد «جهاد کبیر».

806225

۱ ) سوره مبارکه الفرقان آیه ۵۲
فَلا تُطِعِ الكافِرينَ وَجاهِدهُم بِهِ جِهادًا كَبيرًا
ترجمه: بنابر این از کافران اطاعت مکن، و بوسیله آن [= قرآن‌] با آنان جهاد بزرگی بنما!

منبع سخن:  بخش هایی از بیانات معظم له در دانشگاه افسرى و تربیت پاسداری امام حسین علیه‌السلام ۳/۳/۹۵

این موضوع ادامه دارد…

نوشته شده در تاریخ:سه شنبه ۰۲ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۷:۴۳ق.ظ

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظر سنجی

مهمترین اولویت سال 1401 نماینده مردم از نگاه شما چه باید باشد؟

Loading ... Loading ...
آخرین اخبار پربازدیدترین