دوشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۸:۵۱ق.ظ
::آخرین مطلب 9 ساعت پیش | افراد آنلاین: 2

لارستان و حوزه های اقتدار بالقوه اش

امروزه در بحث توسعه، دو موضوع اساسی بیشترین کارکرد را دارد. یکی «توسعه اجتماعی» و دیگری «توسعۀ اقتصادی»؛ و این دو، در سایۀ سازماندهی سرمایه های اجتماعی و اقتصادی محقق…

امروزه در بحث توسعه، دو موضوع اساسی بیشترین کارکرد را دارد. یکی «توسعه اجتماعی» و دیگری «توسعۀ اقتصادی»؛ و این دو، در سایۀ سازماندهی سرمایه های اجتماعی و اقتصادی محقق می گردد. بر خلاف آنچه در اذهان عموم جامعه ما تزریق می شود (اینکه ما در حوزه اقتصادی حرفی برای گفتن نداریم و از سوئی، بهترینهای ما در حال مهاجرت هستند…لارستان در هر دو مؤلفه، اقتداری بالقوه و ویژه دارد. بالقوه از آن جهت که فرصتهای فراوانی جهت بهره گیری وجود دارد و لیکن تخریب اذهان و منفی سازی افکار و سوء مدیریت یا نداشتن برنامه مشخص، در هر دو حوزه، سبب ایجاد رخوت و عدم بهره گیری از این دو پتانسیل شده است.

۱- اقتدار اقتصادی: بر اساس برخی مستندات غیر رسمی و با اتکاء به تعداد پروازهای خارجی و تعداد مسافران جابجا شده از فرودگاه بین المللی لارستان، تخمین زده می شود که حدود ۱۵۰ هزار لارستانی(شایدهم بیشتر) در کشورهای حوزه خلیج فارس اشتغال یا سکونت داشته باشند. بالتبع درآمد سالیانۀ هر یک از ایشان جهت مخارج خانواده به داخل کشور انتقال می یابد (با فرض آنکه این رقم قابل انتقال، بطور متوسط حدود ۱۳۵۰۰ دلار در سال باشد)؛ لذا آورده ارزی لارستانیها برای کشور در هر سال قریب دو میلیارد دلار خواهد بود. این موضوع جدای از بحث تجارت لارستانیها به داخل کشور و یا صادرات محصولات به خارج و سرمایه گذاریهای بزرگ آنهاست و تنها بر اساس درآمد یک کارگر محاسبه شده است. (البته به سبب نبود ارقام رسمی، این عدد دقیق قابل استناد نیست) بر این اساس لارستان سهمی  قابل توجه در بحث ارزی دارا می باشد که البته بصورت مداوم و سالانه بوده و تقریباً ربطی به شرایط خوب یا بد اقتصادی کشور ندارد. اگر سهم لارستان از دارائیهای بانکی داخل کشور و حجم مبادلات آن نیز از این بحث حذف شود، می توان ادعا کرد که لارستان بزرگ، قطعاً در میان ۵ تا ۶ کلانشهر مهم کشور در بحث ارز آوری برای کشور جای می گیرد و بی شک هیچ منطقه یا شهرستانی از کشور، هر قدر هم که در صنایع و کشاورزی و گردشگری و… رشد یابد، نخواهد توانست چنین نقش ویژه ای را در اقتصاد ملی (و البته بدون هیچگونه سرمایه گذاری دولتی) بازی کند. این سهم پولی و مالی تا  آنجاست که لارستانیها براحتی می توانند صاحب یک بانک مهم در کشور باشند و یا حتی می توانند بانکها را وادار به سرمایه گذاری در منطقه نمایند (که توضیح آن در این مجال نمی گنجد). بر همین اساس و با اتکاء به چنین نقشی است که در طرح کالبدی منطقه فارس، لارستان بزرگ بعنوان مرکز پولی و مالی منطقه معرفی شده است. اینکه چرا چنین سهمی در اقتصاد کشور مسکوت مانده و یا در رایزنیها و چانه زنیهای سیاسی به کار گرفته نشده است، بایستی بررسی گردد.

 

از همه بدتر این است که لارستانیها با دارا بودن چنین اقتداری، به سبب ناآگاهی از داشته هایشان، در مقام رقابت، خود را مقهور شهرستانهای همجوار می بینند.

۲- اقتدار اجتماعی: مهاجر فرستی علیرغم تبعات منفی که بر رشد مناطق دارد، منافعی را نیز ایجاد می کند. در جامعه شناسی، مجموعه ای از افراد را که از یک فرهنگ و آداب و رسوم، به منطقه ای دیگر مهاجرت می کنند و در آنجا بر اساس فرهنگ پیشین خود و البته در کنار و در ارتباط با یکدیگر زندگی می کنند، یک «گتو» را تشکیل می دهند. نمونۀ بارز این گتوها در دنیا، محلات چینی ها در شهرهای بزرگ است. شاید شنیده باشید که در شهر لس آنجلس آمریکا، جامعۀ ایرانیان مقیم، حرف اول را می زنند و بخش مهمی از کسب و کارها را در اختیار دارند؛ و یا در شهری همچون تهران، حسینیه هائی متعلق به مناطق مختلف کشور وجود دارد (مثل حسینیه یزدی ها یا اسفراینی های مقیم تهران)

 

لارستان نیز، در شهرها و مناطقی که مهاجر فرستی داشته است، قابلیت تشکیل چنین گتوهائی را دارد که البته قابلیتهای ویژه ای را در تأثیر گذاری اجتماعی و سیاسی و اقتصادی ایجاد می نماید. این قابلیت را در دو بخش خارجی و داخلی می توان بررسی کرد. نفوذ اجتماعی لارستانیها در خارج کشور می تواند نقش ویژه ای در اقتدار ملی و البته سیاست خارجی کشور ایفا نماید (و بالعکس، بی توجهی به نقش سازندۀ آن و تضعیف این پتانسیل، می تواند نفوذ معکوس را سبب شود) که موضوع بحث این مقاله نیست و تنها به مسائل داخلی بسنده خواهد شد.

لارستان به سبب دارا بودن نفوذ اجتماعی در برخی مناطق جنوبی کشور و از سوئی، دارا بودن جمعیت مهاجر در شهرهای بندرعباس و شیراز و قشم و درگهان و… ، و البته جمعیت بزرگی در کشورهای حوزه خلیج فارس، دارای پتانسیل گسترده ای در نفوذ اجتماعی و سیاسی و اقتصادی در این مناطق است. سرمایۀ اجتماعی بالقوه ای که بهره گیری از آن می تواند بر جایگاه لارستان در کشور بیفزاید.

توضیح: منظور از لارستان در این متن ۴ شهرستان لار،‌خنج،‌اوز و گراش می باشند و هدف این نوشتار هم افزایی و گسترش آن در منطقه است.

 

در این باره کمی بیندیشیم….

نوشته شده در تاریخ:دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۸:۱۱ب.ظ

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

12 Responses to “لارستان و حوزه های اقتدار بالقوه اش”

 1. گراشی گفت:

  احساس غرور می کنیم که شهرستان فارس هستیم و همیشه در کنار استان زیبای فارس و شیراز می مانیم و اگر لاری ها مشکل دارند به بندر عباس و یا … بپیوندید .جمعیت لار روز به روز رو به تقلیل هست و این نشان دهنده فاصله زیاد و رویایی با قبل هست و اگر واقعا گذشته واقعا مهم هست باید بگم اشتباه می کنیم حال مهم هست .

  • ناشناس گفت:

   اینجا صحبتی از پیوستن به جایی نیست لارستان از اول مستقل بوده حتی قبل از بندر عباس گراش هم که یکی از بخشهای لارستان بوده دیگه غرور برای چیه ….

 2. فرهاد گفت:

  جالبه در این نقشه لارستان بخشی از استان کرمان است

 3. خطاب به گراشی گفت:

  شما که افتخار می کنی شهرستان فارس هستی از کجا اومدی؟ حرف عاقلانه بزن نه از سر حسادت که همه می دونن

 4. a گفت:

  قدمت تا حدودی خوبه. مصر و همین ایران خیلی تمدن قدیمی دارند. ولی الان هر دو کشور فقیرن ولی ایالات متحده آمریکا تقریبا ۳۵۰ سال قدمت داره الان وضعیتش را ببینید. یا در همین استان لار، کازرون، فیروزآباد، داراب خیلی قدمت دارند. ولی الان مرودشت شهر بزرگتری هست. جالبه بدونید قدمت شهر مرودشت ۹۶ سال هست. روستاهاش خیلی قدمت دارند.

 5. لارستانی. دلسوز گفت:

  ما مردم این منطقه که دارای فرهنگ وزبان مشترک هستیم واخیرا به واسطه تقسیمات کشوری به چندین شهرستان مستقل تبدیل شده ایم بهتر است بخاطر اینکه سو تفاهماتایجاد. نشود. از بردن لفظ. لارستان برای همه مناطق خودداری. کنیم ومنطقه را. شهرستانهای جنوب فارس. عنوان. نماییم تا حساسیت ایجاد نشود. واتحاد بین شهرستان های مجاور برقرار شود اینشالله مثلا وقتی میگوییم ۱۵۰. هزارنفر. درمنطقه خلیج فارس لارستانی هستند بهتراست بگوییم. ۱۵۰. هزار نفر. لاری. گراشی. اوزی. خنجی. در. کشورهای. حوزه خلیج فارس. هستند

  • amdin گفت:

   سخن شما منطقی است. اما با نگاهی به پایان مطلب ذکر شده که منظور از لارستان(۴ شهرستان لارستان،‌خنج، گراش و اوز )می باشد و لذا جهت جلوگیری از تکرار تنها نام لارستان ذکر شده است

 6. محمود گفت:

  گراش خود شهرستان مستقل ونگینی داستان فارس است وهیچگاه به لارستان نخواهدپیوست

 7. لارستانی گفت:

  گراشی عزیز این همه غرور وتگبر برای چیست ….قدیمی های لاروگراش این حرف های بیهوده نمی زدند وهمیشه وهمه جا در کنار یکدیگر بودند .حال با تعدادی به اصطلاح سواددار وبی فرهنگ مواجه شده ایم که می خواهند با این حرف های بی سند وبی مدرک واز روی تعصب جاهلانه منطقه رو به هم بریزند .با وحدت ویک پارچگی برای آبادانی منطقه باید همه دست به دست هم دهیم .

 8. لار گفت:

  قابل توجه گراش که به دلیل نزدیکی به لار رشد یافته
  هر چه قدر لار بزرگتر و جایگاه بیشتری یابد شما اولین شهری هستید که بهره می برید .
  اما بر فرض اگر بخواهید از لج مثل قضیه ادرات کل و تبریک به جهرم بابت فرمانداری ویژه که فقط به دلیل …. است . مثلا بگید جهرم ارتقا یابد به شما هیچ نخواهد رسید پیشرفت به شهرهای نزدیک اون شامل خفر و جویم است . در خصوص لامرد هم اولین تاثرش همان طور که شاهد هستید به شهر نزدیک خودش می رسد نه شما .
  شما می مانید همان دل خنکتان !!!!!!!!!!!
  حتی اگر در این شرایط بقول شما ما به هرمزگان بپبوندیم هم بی نصیب نخواهیم بود .

 9. ناشناس گفت:

  سلام و عرض ادب
  این همه جمعیت میشه ۲۰ درصدشان راضی کرد به خاطر پیشرفت منطقه در آمارگیری سال ۱۴۰ اینترنتی یا با هماهنگی اقوامشان از داخل آمارشان در محل خودشون رد کنند مثلا ده هزار نفر به آمار جویم و بیرم افزوده شود قطعا سریعتر به شهرستان ارتقا می یابد و آمار موجب برنامه‌ریزی ۵ساله آینده است تین گار شدنی است سخت است اما قبلا تجربه شده که میش

نظر سنجی

به نظر شما مهمترین موضوع در راستای توسعه اقتصادی اجتماعی منطقه گدام می باشد؟

Loading ... Loading ...
آخرین اخبار پربازدیدترین