شنبه ۰۱ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۸:۵۸ب.ظ
::آخرین مطلب 28 دقیقه پیش | افراد آنلاین: 4

بمناسبت «روز شوراها»؛ شورایی که توقعات را برآورده نکرد!!

شورای شهر لار آنگونه که نشان ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌می‌داد و توقع می‌شد، عملکرد درخشانی ندارد. به گزارش میلاد لارستان، در فرهنگ سیاسی نوین، شوراها جایگاه تجلی خواست و ارادۀ مردم بـه شمار…

شورای شهر لار آنگونه که نشان ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌می‌داد و توقع می‌شد، عملکرد درخشانی ندارد.

به گزارش میلاد لارستان، در فرهنگ سیاسی نوین، شوراها جایگاه تجلی خواست و ارادۀ مردم بـه شمار می‌روند و اعضای آن به طور مستقیم از سوی مردم برای ادارۀ شهر و سامان بخشی به امور و اشراف و نظارت بر عملکرد مجریان، انتخاب می‌شوند و به نمایندگی از طرف شهروندان، نسبت به تمشیت امور و حسن اجرای برنامه ها و طرحا اقـدام مـی کنند. بنابراین شوراها تجلی عینی خواست و رأی شهروندان به حساب می آیند. به عبارت دیگر می توان گفت، اعضای شوراها، نمایندگانی از طرف مردم بـرای نظارت بـر کار شهرداری‌ها هستند.

در این شش دوره که از انتخابات شورای شهر می‌گذرد، قرار بود که شورای اسلامی شهر پل ارتباطی و رابط مردم برای اداره شهر باشد، موضوعی که از دیدگاه بخش اعظمی از مردم موفقیت‌آمیز نبود و در باور عمومی آسیب زیادی دیده است.

عدم اطلاع شهروندان از عملکرد شورای شهر، نبود بسترهای لازم جهت مشارکت شهروندان، وابستگی مالی شورای شهر به شهرداری، عملکرد ضعیف در انتخاب شهردار، سیاسی شدن و غیره مهم‌ترین مشکلات شورای شهرهاست.

هرچند واقعیت این است که تحقق مدیریت یکپارچه شهری می‌تواند به ارتقای جایگاه شوراهای شهر بیانجامد تا به جایگاهی بسیار فراتر از شورای شهرداری که بارها از سوی کارشناسان و دست‌اندرکاران امورشهری مورد انتقاد قرارگرفته دست یابند. در این صورت حتی ضعف وظیفه نظارتی شورای شهر که از آن به‌عنوان یکی از مهم‌ترین اشکالات شوراهای شهروروستا نام برده می‌شود نیز برطرف خواهد شد.

حلقه مفقوده تمام مشکلات مطرح شده عدم اطلاع‌رسانی است. مردم از هیچ کدام از اقدامات شورای شهر خود اطلاع ندارند.

امروزه هر انسان یک رسانه محسوب می‌شود اما شورای شهر هیچ ارتباطی با مردمی که به آن‌ها رأی داده‌اند، ندارد. مردم تا چه اندازه از اقدامات شورای شهر مطلع هستند؟ آیا اعضای شورای شهر مسائل را به صورت کلان می‌بینند؟

شفافیت پرکاربردترین واژگان برخی داوطلبان در زمان انتخابات شوراها در شهر لار بود و همین شفافیت حلقه مفقوده در شورای شهر است.

مردم باید از روند تصمیم‌گیری در جلسات شورای شهر اطلاع داشته باشند، چراکه اعتماد عمومی را نیز جلب خواهد کرد.

مسئله شفافیت در حوزه مدیریت شهری اهمیت دوچندان دارد. به این دلیل که بخش اعظمی از درآمد مدیریت شهری از جیب مردم تأمین می‌شود و مردم در قبال پولی که می‌پردازند حساسیت ویژه‌ای دارند و علاقه‌مند هستند بدانند پولی که به‌عنوان عوارض و مالیات گرفته می‌شود در کجا هزینه می‌شود؟!

این مسئله مهمی است و مردم از نبود شفافیت رنج می‌برند و شاید به همین دلیل بود که شعارهای داوطلبین شورای شهر دوره ششم در شهر لار برای جلب نظر مردم به سمت شعار شفافیت رفت و متاسفانه تاکنون نیز ناموفق بوده است.

۲۰ ماه از آغاز به کار شورای شهر ششم لار می‌گذرد و تاکنون کمترین گزارشی از این شورا به بیرون مخابره شده و هر روز ارتباط شورا با رسانه‌ها و مردم کمرنگ و کمرنگ‌تر می‌شود.

آنچنان که به نظر می‌رسد شورایی که مدعی نیروی جوانی، جوان‌گرایی و برنامه محوری بود، در ماه‌های اخیر گرفتار خمودی و روزمره‌گی شده است.

عدم موفقیت شورای شهر لار در انتخاب شهردار قوی، باثبات و دارای ایده، مهمترین ضعف این شوراست و لازم است با یک درایت و برنامه‌ریزی درست، از انفعال و کم تحرکی در این حوزه مهم فاصله گرفته شود و با تعیین شهردار جدید امورات شهری را از حالت سکون خارج کنند.

بحث دیگری که با محوریت شورای شهر در حال پیگیری بود و متأسفانه دچار تعلل و تاخیر شده، تامین زمین طرح نهضت ملی مسکن است. چندماه از ورود شورای شهر به این موضوع حیاتی و حساس می‌گذرد و تاکنون به نتیجه اثرگذار نرسیده است. هرروز که کار شروع این طرح به تأخیر بیافتد، به جهت مسائل اجتماعی و اقتصادی به ضرر شهر تمام می‌شود.

شورای شهر لار آنگونه که توقع مردم است باید در مسائل مختلف قوی‌تر و البته سریعتر عمل کند.

میلاد لارستان آمادگی انتشار دفاعیه و پاسخ شورای شهر لار را درخصوص مسائل فوق دارد.

ف ۱۱۰

 

نوشته شده در تاریخ:دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۸:۰۳ب.ظ

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

6 Responses to “بمناسبت «روز شوراها»؛ شورایی که توقعات را برآورده نکرد!!”

 1. ناشناس گفت:

  شورای اسلامی شهر لار در این دوره نه تنها به قول وشعارهای خودشان پایبند نبوده بلکه پروژه های دوره قبل نیز عملیاتی نکردند و بدین ترتیب ایا مردم میدانند چه ضررهایی به شهرداری یعنی به مردم زده اند؟!؟! چرا مردم از شورا و چرا فرمانداری بی تفاوت بوده و در این مورد احساس مسولیت نمیکند؟!؟!

 2. ناشناس گفت:

  شورای شهر دوره ششم با شعار رای آوردن وحالا به سلام وتلفن مردم جواب نمیدهند

 3. ناشناس گفت:

  غیبت های فراوان برخی اعضای شورادر جلسات، مصداق بارز ترک فعل است که متاسفانه هیچکس برخورد نمیکند.
  تمام پروژه های ریز و درشت شهر از زمان استقرار این شورا متوقف شده و حتی کارهای روتین شهرداری مانند رسیدگی به معابر هم بدلیل نبود شهردار به بدترین تحو انجام میشود.
  میتوان گفت عملکرد این شورا علیرغم ادعاهای زیاد، صفر نبوده بلکه منفی است و کمترین پاسخگویی نیز نسبت به مردم که ولی نعمتان انها هستند ، انجام نمیگیرد.
  اقایان شورا شهر بدانید که با این رویه همان اعتبار نصف و نیمه ای که در میان مردم داشتید هم از بین خواهد رفت.

 4. دیده‌ بان! گفت:

  فشل ترین، بی خاصیت ترین وبی تحرک ترین شورا، شورای این دوره در شهر لار بوده!! باور کنید در قبال هر ریالی که دریافت میکنند در پیشگاه خدا و مردم مسوولند و حق الناس بر گردنشان هست…. ما مردم که راضی نیستیم اگر حقوقی میگیرند

 5. ناشناس گفت:

  رکود و رخوت بارزه مهم شهر و شورای کنونی

 6. ناشناس گفت:

  افسوس بابت کاغذ سفید رای که با نام این افراد شورا سیاهش کردیم.
  اینم از نسل جوان و مثلا تحصیلکرده…..
  خدا من رو ببخشه که با رای دادن به این افراد باعث عقب رفت شهرم شدم.
  الهی توبه..

نظر سنجی

به نظر شما آیا حضور مسئولین کشوری در منظقه می تواند در راستای توسعه مفید باشد؟

Loading ... Loading ...
آخرین اخبار پربازدیدترین