چهارشنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱:۵۲ب.ظ
::آخرین مطلب 4 ساعت پیش | افراد آنلاین: 1

رتبه چهارم لارستان در فارس در ثبت آثار تاریخی+یک دغدغه

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: با ثبت ۷۲ اثر تاریخی غیر منقول در سال ۱۳۹۶ تعداد آثار ثبتی استان به ۲ هزار و ۹۵۴ اثر رسید….

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: با ثبت ۷۲ اثر تاریخی غیر منقول در سال ۱۳۹۶ تعداد آثار ثبتی استان به ۲ هزار و ۹۵۴ اثر رسید.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز؛ مصیب امیری مدیرکل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: استان فارس غنی‌ترین و متنوع‌ترین ذخایر تاریخی در دوره‌های مختلف را دربین استان‌های کشور داراست و وجود جاذبه‌های طبیعی و گردشگری به اهمیت این موضوع می‌افزاید.

وی با اشاره به اینکه استان فارس با اختصاص حدود ۱۰ درصد آثار ثبتی، در رتبه تخست کشور قرار دارد، ادامه داد: بیشترین آثار تاریخی استان به ترتیب در شهرستان‌های شیراز، مرودشت، کازرون و لارستان ثبت شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس افزود: نخستین اقدام در تمامی امور مطالعاتی و پژوهشی و انجام اقدامات حفاظتی و مرمتی، ثبت اثر مورد نظر است که اداره کل میراث فرهنگی فارس در سال ۹۶، با اولویت قرار دادن یکی از برنامه‌های خود در راستای ثبت آثار تاریخی-فرهنگی، گام مهمی در راه مرمت و احیا این آثار برداشت.

امیری اضافه کرد: با ثبت ۷۲ اثر تاریخی غیر منقول و ۳۳ شی تاریخی منقول مربوط به دوره هخامنشی در فهرست میراث ملی، در سال ۱۳۹۶ تعداد آثار ثبتی استان به ۲ هزار و ۹۵۴ اثر رسید.

این مقام مسئول با تاکید به ادامه روند ثبت آثار تاریخی و تکمیل و ارائه پرونده‌های آن ها، به مستند نگاری بافت‌های تاریخی استان اشاره و بیان کرد: شهر شیراز با بافتی بالغ بر ۳۶۰ هکتار یکی از منسجم‌ترین این بافت‌ها محسوب می‌شود که آثار بسیار ارزشمندی در دل آن نهفته است و در جهت دفاع از هویت این بافت ارزشمند و حفظ انسجام و یکپارچگی آن، در حال حاضر اولویت این اداره کل، ثبت بنا‌های ارزشمند بافت تاریخی شیراز است.

میلاد لارستان: هر چند شاید  لارستان در زمره چهار شهر برتر استان پهناور فارس در زمینه ثبت آثار ملی قرار دارد، اما می بایست به ۲ نکته مهم توجه داشت. نخست آنکه هنوز تعداد زیادی اثر تاریخی با وجود قدمت و قابلیت های بالا در سطح شهرستان لارستان وجود دارد که هنوز به ثبت ملی نرسیده و باید به آن توجه شود و در ثانی، نباید فقط به ثبت آثار تاریخی اکتفا داشت بلکه باید برای حفظ و بازسازی این آثار ارزشمند که برخی از آنها دارای قدمتی طولانی و هویت ساز است، توجه شود و به دغدغه مردم لارستان درخصوص توجه جدی به آثار تاریخی این شهرستان اهمیت داد و از نابودی آن جلوگیری کرد.

 

نوشته شده در تاریخ:سه شنبه ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۵:۰۱ب.ظ

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظر سنجی

به نظر شما مهمترین موضوع در راستای توسعه اقتصادی اجتماعی منطقه گدام می باشد؟

Loading ... Loading ...
آخرین اخبار پربازدیدترین