پنج شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۲ق.ظ
::آخرین مطلب 4 ساعت پیش | افراد آنلاین: 1
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت لارستان :

برای ثبت “حلوا مسقطی لاری” باید از سالها قبل اقدام می شد

 رئیس اداره صنعت معدن و تجارت لارستان  در مصاحبه ای با میلادلارستان  توضیحاتی پیرامون مسقطی لاری و شیرازی، صادرات مسقطی لاری و آخرین وضعیت آن و برخی دیگر از مسائل…

 رئیس اداره صنعت معدن و تجارت لارستان  در مصاحبه ای با میلادلارستان  توضیحاتی پیرامون مسقطی لاری و شیرازی، صادرات مسقطی لاری و آخرین وضعیت آن و برخی دیگر از مسائل حوزه صنعت و معدن و تجارت لارستان را ارائه نموده است. به بهانه سال رونق تولید و در آغاز مطالب تولیدی در این خصوص نظر شما را به این مصاحبه جلب می نماییم.

*)ضمن سلام و تبریک سال نو لطفاً در مورد مسقطي لاري و ثبت آن توضیحاتی بفرمایید

ضمن عرض سلام و تبریک سال نو خدمت شما. راجع به حلوا مسقطي لاري باید گفت  براي ثبت اين محصول توليدي بايد از سالها قبل اقدام مي‌شد که ما اکنون با اين مشكلات روبرو نمي‌شديم. در سال ۹۲ به نام حلوا مسقطي لاري موضوع به صورت ثبت جغرافيايي مدنظر قرار گرفته و انجام شد اما به علت عدم تبليغات، مردم به شايستگي اين حلوا را نمي‌شناسند چون ثبت نشده مثل يك بچه بي‌پدر و مادري كه شناسنامه ندارد مثلاً گز اصفهان، سوهان قم و… چون تبليغات زيادي دارند همه آن را مي‌شناسند.

*)مسقطي لار فقط ثبت جغرافيايي شده يا ثبت ملي هم شده؟

**)ما در صدد هستيم آن را ثبت بين‌المللي كنيم. چندی قبل با صدا و سيما قرارداد بستيم كه به صورت تبليغات ويژه يعني ۶ دقيقه قبل از اخبار ۳۰/۲۰ براي ما تبليغ كنند كه براي هر ثانيه ۸۰۰۰۰۰ تومان هزينه داشت كه ما قرار گذاشتيم براي ما دقيقه‌اي ۲ ميليون باشد كه جمعاً ۱۲ ميليون تومان مي‌شد كه متأسفانه هيچ‌كدام همكاري نكردند و به اين طريق از اين برند سوءاستفاده شد چون خيلي‌ها به صورت فله مي‌دادند و از مثلاً شيراز بسته‌بندي مي‌شد و به نام آنجا معروف مي‌شد كه سود خوبي هم داشت. و براي جلوگيري از اين حادثه پيشنهاد داديم كه فرمول خاصي ايجاد كنند كه مختص لار باشد و به صورت استاندارد در بيايد و جلساتي بر اين اساس گرفته شد تا تهران هم كشيده شده اما هنوز به نتيجه‌اي نرسيده و در حال پيگيري است.

  

*)در لار چه كساني تبليغات كردند؟

**)كاركيا و عادلي تبليغ كردند. كه من پيشنهاد دادم روي بسته‌بندي بنويسند حلوا مسقطي لار توليدي كاركيا يا عادلي. حلوا مسقطي‌هايي كه در شهرستان‌هاي ديگر توليد مي‌شود اصلاً شبيه حلوا مسقطي لاري نيست چيزي شبيه باسلوق يا مقراضي است. و با صحبت‌ها و جلساتي كه گرفته‌ايم قرار شده روي حلوا مسقطي لاري تبليغات زيادي شود كه قول همكاري را داده‌اند.

البته من پيشنهاد داده‌ام در كنار حلوا مسقطي،  ارده و مهوه، صنايع دستي، داروهاي گياهي و … هم تبليغ شود كه انشاا… در زمينه صادرات هم فعاليت شود كه اين كار مستلزم همكاري و همراهي دوستان است كه سود آن به توليد برمي‌گردد كه انشاالله لارستان به جايگاه اصلي خود برگردد.

*)لطفاً راجع به صادرات حلوا مسقطي به روسيه بفرماييد.

**)طبق صحبت هايي كه  انجام شد و قرار شد حلوا مسقطي به كشورهاي شمالي از جمله روسيه صادر شود و تيمي براي بازاريابي به اين كشور عازم شوند كه تاكنون خبري مبني بر اين كار به ما نرسيده است. و ما در حال پيگيري هستيم. هرچند حلواي توكل جنوب با مديريت آقاي رضايي به كشور عراق هم صادر شده.

*)به نظر شما چه مشكلاتي در راه صادرات وجود دارد؟

**)بحث بر سر تبليغات و بازاريابي است ضمن تبليغات بايد نمونه هم بدهيم تا لمس كنند تا به كيفيت آن هم پي ببرند. پس بهترين كار اين است كه فروشنده خودش يا يك نفر را استخدام كند تا اين محصول را مستقيم ببرد براي تست و تبليغ و بازاريابي اين وظيفه خود فروشنده است نه وزارت صنعت و معدن حتي مي‌توانند به شهرها و استان‌هاي مختلف مخصوصاً آنهايي كه در مرز هستند ببرند و از آنجا صادر كنند كه در اين بين ما حاضر به هرگونه همكاري هستيم. ضمناً در نظر داريم در زمينه بيلبورد و بنر، تخفيفات ويژه براي تبليغ‌كنندگان واحدهاي توليدي در نظر بگيريم.

*)شما چه نوع تسهيلات و حمايتي مي‌توانيد انجام دهيد؟

**)در بحث تسهيلات خيلي دست ما باز نيست و تسهيلات آنچناني نداريم و بيشتر توليدكنندگان ما نياز آنچناني به تسهيلات ندارند اما در صدد هستيم در بحث بسيج سازندگي بتوانيم در حد ۱۰۰ تا ۲۰۰ ميليون كمك كنيم.

*)چرا در لار محلي براي بسته‌بندي توليدات وجود ندارد؟

**)خودِ بسته‌بندي يك صنعت جدا است كه كسي بايد در اين زمينه سرمايه‌گذاري كند كه متأسفانه كسي استقبال نمي‌كند وگرنه ما براي مشاوره و كمك به اين افراد آماده‌ايم.

*)پتانسيل لار براي بسته‌بندي چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟

**)در لار  و اطراف بيشتر مي‌توان روي فرآوري و بسته‌بندي خرما اجرا كرد مثل شيره خرما، كيك خرما، سركه خرما و… كه نياز به سرمايه‌گذار دارد كه در كنار آن اشتغال‌زايي هم مي‌شود مثلاً از همين خرما محصولات ديگر مثل شكلات و … توليد مي‌شود.

*)آيا لار پتانسيل ايجاد يك كارخانه بزرگ را ندارد؟

**) اين كار مستلزم سرمايه‌گذار شخصي و كمك دولت است. مثلاً چند نفر با هم شوند و چند ميليارد سرمايه‌ بياورند و دولت هم چند ميليارد كمك كند تا كارخانه‌اي ايجاد و اشتغالزايي به جود بيايد.

*)در مورد حل مشكل شركت‌هاي ورشكسته چه پيشنهادي داريد؟

**)وقتي يك شركت با  مشكل مواجه مي‌شود ما اين شركت را با حضور خود توليد كننده و به رياست فرماندار وارد كارگروه مي‌كنيم و در اين جلسه ما مشكل را بررسي مي‌كنيم كه دو حالت دارد يا مشكل در همين جلسه قابل حل است و برطرف مي‌شود يا مشكل حل نمي‌شود و طي مراحلي به استان واگذار مي‌شود كه اكثر اين مشكلات برمي‌گردد به انضباط مالي يا  سود و ضرر شركت.

*)آيا امكان بازگشت اين شركت‌ها وجود دارد؟

**)من شنيدم كه قرار است يكي از اين شركت‌ها واگذار شود به شركت هولدينگ مواد غذايي كه هنوز خبري نشده كه ما تا يك ميليارد هم تسهيلات برايشان در نظر گرفتيم كه استقبال نكردند.

*)با تشكر از شما.

نوشته شده در تاریخ:سه شنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۶:۲۲ب.ظ

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

2 Responses to “برای ثبت “حلوا مسقطی لاری” باید از سالها قبل اقدام می شد”

  1. اشنا گفت:

    سلام….آقای ابراهیم زاده در حد یک نامه دادن هستید…..و برگزاری جشنواره های آبکی….راستی تو این چند سال که هستید کارهای منحصر به فرد خود رو در حوزه صنعت بفرمائید …..منتظریم

  2. ناشناس گفت:

    چند سال ش شما هستی؟؟؟؟؟؟؟

نظر سنجی

به نظر شما مهمترین موضوع در راستای توسعه اقتصادی اجتماعی منطقه گدام می باشد؟

Loading ... Loading ...
آخرین اخبار پربازدیدترین