یکشنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۴:۵۴ب.ظ
::آخرین مطلب 27 دقیقه پیش | افراد آنلاین: 1

“مورینگا” نوید بخش صادرات محصولات جویم به کشورهای حاشیه خلیج فارس

کاشت درخت مورینگا در جویم می تواند نوید بخش صادرات محصول به کشورهای حاشیه خلیج فارس باشد. به گزارش ميلاد لارستان به نقل از خبرگزاري صدا و سیما مسئول جهاد…

کاشت درخت مورینگا در جویم می تواند نوید بخش صادرات محصول به کشورهای حاشیه خلیج فارس باشد.

به گزارش ميلاد لارستان به نقل از خبرگزاري صدا و سیما مسئول جهاد کشاورزی جویم گفت:با تطابق شرایط آب و هوایی این منطقه و درخت مورینگا اولیفرا (moringa oleifera) سال گذشته در ۵ هزارمترمربع از اراضی بخش جویم لارستان ۸۰۰ اصله این نهال کاشته شد. اولاد حسین افزود: این گیاه دارای ۲ گونه مورینگا اولیفرا وپرگرینا می‌باشد که گونه اولیفرا به منظور استفاده از برگ و غلاف به صورت مصرف ادویه جات و گونه پرگرینا  جهت استفاده از روغن آن کشت می‌شود. زمان کاشت گیاه مورینگا در این منطقه از پانزدهم بهمن تا اواخر فروردین ماه است .

وی افزود: با گذشت بیش ازیک سال از کاشت این گیاه و رصد شرایط فیزیکی و رشدی آن، مشخص است که این گیاه قابلیت سازگاری با شرایط منطقه از جمله بازه دمایی از ۱- تا ۴۶+ ,EC آب ۲۰۰۰ میلی موس، بافت خاک سبک (سنگی) , تغذیه صرفا با کود کمپوست محلی، و ۲ بار آبیاری در هفته در تابستان را به خوبی دارا است.

اولاد حسین افزود:مورینگا درختی سریع الرشد بوده، بطوری که در سال اول طول آن به ۲.۵ الی ۳ متر میرسد، در اغلب خاک‌ها به غیر از خاک‌های رسی سنگین رشد میکند و مقاوم به کم آبی است؛ این گیاه گرمادوست بوده و در شرایط سرما ریزش برگ و قرمزی ساقه و برگ در آن دیده شد.

این مقام مسئول تصریح کرد: گونه کشت شده در منطقه جویم از نوع مورینگا اولیفرا است و عمر مفید آن ۲۵ سال است، این گیاه ۵ الی ۶ ماه پس از کاشت به تولید رسیده و برگ‌های آن قابل برداشت است، تولید اقتصادی آن از سال سوم به بعد بوده، که ۴بار درسال به فاصله هر ۳ماه یکبار برگ آن برداشت شده واز هر درخت در سال در حدود ۳ کیلوگرم برگ خشک به دست می‌آید که در حال حاضر چندشرکت اقدام به خرید برگ آن می‌کنند. 

وی در پایان اظهار داشت: درخت مورینگا باخواص دارویی،وصنعتی در صنایع غذا و دارو، محصولات آرایشی بهداشتی، سوخت بیودیزل استفاده می‌شود. برگ خشک مورینگا بدون فرآوری خاصی در کشور‌های حوزه خلیج فارس به عنوان ادویه مورد مصرف قرار میگیرد. این امر می تواند نوید بخش صادرات امحصول به کشورهای حاشیه خلیج فارس باشد.

نوشته شده در تاریخ:دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ ساعت ۷:۵۶ق.ظ

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظر سنجی

به نظر شما مهمترین موضوع در راستای توسعه اقتصادی اجتماعی منطقه گدام می باشد؟

Loading ... Loading ...
آخرین اخبار پربازدیدترین