یکشنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۴:۰۲ب.ظ
::آخرین مطلب 45 دقیقه پیش | افراد آنلاین: 2

“جعفرپور” و مسیر پرپیچ و خم 5 ساله‌ای که در ایجاد دانشگاه فرهنگیان لارستان پیمود

کمبود نیروی انسانی و خصوصاً نیروی بومی در سطح منطقه لارستان در حوزه آموزش و پرورش یکی از دغدغه های اصلی مردم و مسئولین لارستان بوده که با راه‌اندازی دانشگاه…

کمبود نیروی انسانی و خصوصاً نیروی بومی در سطح منطقه لارستان در حوزه آموزش و پرورش یکی از دغدغه های اصلی مردم و مسئولین لارستان بوده که با راه‌اندازی دانشگاه فرهنگیان و تربیت نیروهای کارآمد بومی به این دغدغه پایان داده و توسعه فرهنگ بومی لارستان را به همراه خواهد داشت.

به گزارش میلاد لارستان حدود سال ۱۳۶۱ بود که مرکز تربیت معلم پسرانه در مقطع کاردانی در لارستان آغاز به کار کرد و  به تربیت نیروی انسانی مورد نیاز جنوب فارس در حوزه آموزش و پرورش پرداخت. در ادامه  دانشسرای تربیت معلم روستایی از سال ۱۳۶۳ در گراش آغاز به کار کرده و ۳ سال بعد یعنی در سال ۱۳۶۶نیز مرکز تربیت معلم دخترانه لار در مقطع کاردانی تاسیس شد.

اما چندی بعد با فشارهای عده ای در لار و علیرغم نظر مثبت استان فارس به ماندگاری مراکز تربیت معلم لارستان طی سالهای ۶۸  ۶۹ مراکز تربیت معلم پسرانه و دخترانه لارستان به تعطیلی کشیده شده و دانشسرای گراش نیز در سال ۷۴ به کار خود پایان داد. طی سال های بعد از آن اگرچه مراکز تربیت معلم دیگری در استان فارس وجود داشت اما با گذر زمان نهایتا در دیماه سال ۱۳۹۰  با تجمیع مراکز تربیت معلم سراسر ایران دانشگاه فرهنگیان تاسیس شد. این دانشگاه که با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی و با تجمیع کلیه مراکز تربیت معلم سراسر ایران تأسیس شده بود از سال ۱۳۹۱ آغاز به کار کرد.

دانشگاه فرهنگیان در فارس با دو پردیس شهید رجایی مخصوص برادران با سه زیرمجموعه شامل مراکز آموزشی بعثت شیراز، شهید بهشتی اقلید و شهید مطهری زرقان(آب باریک) و پردیس شهید باهنر شیراز(خواهران)  با دو زیرمجموعه شامل مراکز آموزشی زینب کبری(س) کازرون و سلمان فارسی شیراز کار خود را آغاز نموده و بر این اساس پس از تشکیل مجموعه دانشگاه فرهنگیان در استان فارس ۵ مرکز آموزش عالی فرهنگیان در شهرستان‌های شیراز، اقلید و کازرون به فعالیت و جذب دانشجو پرداختند.

حذف مراکز تربیت معلم در منطقه از یک سو و عدم  تخصیص کافی نیروی انسانی دلسوز، کارآمد و بومی علیرغم وسعت منطقه  از سوی دیگر در کنار افزایش قابل توجه فضای آموزشی و ایمن‌سازی مدارس نیاز به ایجاد یکی از شعب  دانشگاه فرهنگیان در جنوب فارس را کنار پیگیری جذب بیشتر نیروی انسانی بیشتر پدیدار می ساخت.

بر اساس موارد فوق  و با توجه به عقبه تاریخی منطقه لارستان در وجود مراکز تربیت معلم و نیز کمبود نیروی انسانی،  از اسفند ۹۳ یعنی تنها ۲ سال پس از راه اندازی دانشگاه فرهنگیان، راه اندازی یکی از شعب آن در منطقه به عنوان درخواست از نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی مورد توجه قرار گرفت.

در اسفند ۹۳ و طی  یکصدوبیست وسومین جلسه شورای آموزش وپرورش لارستان، فیاض پور مدیر آموزش و پرورش وقت بزرگترین چالش پیش روی آموزش وپرورش لارستان را بحث کمبود نیروی انسانی و وجود ۶۵درصد نیروی های غیر بومی وبحث نقل وانتقالات آنها برشمرده و وجود ده نیروی فرهنگی با مدرک دکترا و۶۰ نفر با مدرک کارشناسی ارشد در مجموعه خود را پتانسل قوی برای گرفتن امتیاز دانشگاه فرهنگیان دانسته بود. وی در آن جلسه پیگیری ایجاد چنین مرکزی را در منطقه از نماینده مردم خواستار شده بود.

در مرداد ۹۴ و طی سفر  فانی وزیر آموزش و پرورش دولت یازدهم به لار، موضوع ایجاد مرکزی از دانشگاه فرهنگیان در منطقه توسط نماینده مردم مورد از وزیر درخواست شد که وزیر وقت با این درخواست وپیگیری آن در هیئت امنای دانشگاه فرهنگیان موافقت نمود.

جعفرپور نماینده مردم پیرامون درخواست از وزیر می گوید: ” فاصله زیاد شهرستان با مرکز استان و اینکه لارستان از دیرباز با داشتن دانش‌سرا و پس از آن تربیت معلم در خود، از مراکز مهم تربیت نیرو بوده مسائلی بود که به واسطه آن از وزیر خواسته شد مرکزی از دانشگاه فرهنگیان در لار تاسیس شود که وزیر با این درخواست وپیگیری آن در هیئت امنای دانشگاه فرهنگیان موافقت نمود.”

در ادامه و با علیرغم پیگیری موضوع، طی  نشست خبری نماینده مردم در آبان ۹۵  با خبرنگاران، جعفرپور در پاسخ سوال خبرنگار میلاد لارستان در مورد دانشگاه فرهنگیان اظهار داشت: “علیرغم موافقت وزیر اما هیئت امنا با گسترش دانشگاه فرهنگیان و اخذ مجوز جدید مخالف است اما ما باز هم این امر را پیگیری و با وزیر جدید نیز رایزنی می‌کنیم.”

در مهرماه ۹۶ و با گذشت یکسال از سخنان جعفرپور فیاض‌پور مدیر وقت آموزش و پرورش لارستان در سخنانی در خصوص آخرین وضعیت دانشگاه فرهنگیان لارستان بازهم اظهار داشت: باوجود پیگیری‌های زیاد نماینده مردم، هنوز به استان فارس شعبه جدیدی از دانشگاه فرهنگیان مجوز داده نشده ولی همچنان این خواسته به‌حق دنبال خواهد شد.

پیگیری ایجاد دانشگاه فرهنگیان در لارستان در دولت جدید و با روی کار آمدن کابینه دوازدهم نیز در به عنوان یکی از درخواست های اصلی در دستور کار نماینده مردم قرار داشته و همچنان مانع بزرگ هیات امنا، انجام آن را با مشکل مواجه می ساخت.

در فروردین ۹۷ اسماعیلی مدیر جدید آموزش و پرورش لارستان در جلسه هم‌اندیشی کارکنان آموزش و پرورش لارستان با نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی مجددا  تاسیس شعبه ای از دانشگاه فرهنگیان در لارستان را از نماینده مردم خواستار شد.

جعفرپور در این دیدار و در خصوص پیگیری های صورت گرفته خود با اشاره به ماجرای تاسیس دانشگاه فرهنگیان و قولی که وزیر سابق آموزش و پرورش در این زمینه داده بود، بازهم از مانع اجرایی شدن آن گفته  و اظهار داشت: اولاً می بایست در هیات امنای دانشگاه به رای گذاشته و تصویب می شد که متاسفانه با توجه به نظر هیات امنا مبنی بر عدم گسترش این دانشگاه، تاسیس شعبه‌ای جدید برای هیچ کدام از شهرستان ها از جمله لارستان رأی نیاورد و با توجه به این سیاست در هر استان فقط یک دانشگاه پسران و یک دانشگاه دختران در مراکز استان ها فعالیت خواهند داشت و شعبه هايي که از قبل در شهرستان ها تاسیس شده اند به تدریج جمع آوری خواهند شد.

وی در عین حال در آن زمان تأکید کرده بود با توجه به تغییر وزیر و تغییر رییس و ترکیب هیات امنای دانشگاه فرهنگیان، در این خصوص همچنان مجدانه پی گیر خواهد بود. بر اساس همین وعده به مردم باز پیگیری ها در زمان وزیر و هیات امنای جدید با نگاهی نو ادامه یافت.

جعفرپور چند ماه بعد و در آذرماه ۹۷ در دیدار با دکتر خنیفر رئیس دانشگاه فرهنگیان کشور به ضرورت راه اندازی دانشگاه در جنوب فارس و تشریح ویژگی‌ها و امکانات موجود در لارستان اشاره نموده و تیمی از کارشناسان آن دانشگاه را به بازدید از  موقعیت و امکانات منطقه دعوت نمود.

بر همین اساس هماهنگی برای حضور کارشناسان دانشگاه در لار بمنظور تهیه گزارش مثبت از شرایط موجود در دیماه ۹۷ صورت پذیرفته و در اسفند۹۷ و طی همکاری ریاست آموزش و پرورش لارستان و ارتباط مستمر با کارشناسان اعزامی، گزارش مثبت از امکانات و آمادگی لار برای راه اندازی دانشگاه فرهنگیان تهیه گردیده که در ادامه پیگیری ها نماینده مردم در دیدار مجدد با دکتر خنیفر ریاست دانشگاه در محل دانشگاه فرهنگیان به بررسی و ارزیابی گزارش ارائه شده از سوی تیم اعزامی برای به جریان انداختن اقدامات اداری از سوی سازمان مرکزی دانشگاه پرداخت.

(میلادلارستان: نامه هایی  که در ادامه می آیند تنها بخشی از پیگیری های نماینده مردم در خصوص موضوع دانشگاه فرهنگیان است که به سبب جلوگیری از طولانی شدن موضوع سایر پیوست ها و نامه نگاری های انجام شده ارائه نشده است.)

در فروردین ۹۸ و پس از پیگیری های قبلی و نیز بازدید کارشناس دانشگاه فرهنگیان از پتانسیل های منطقه و با عنایت به نیازمندی نیروی انسانی در جنوب فارس و همچنین وجود خیرین، معاونت تحصیلات تکمیلی دانشگاه فرهنگیان در نامه ای خطاب به نماینده مردم تاییدیه ایجاد دانشگاه فرهنگیان را منوط به تایید رئیس هیات امنای دانشگاه فرهنگیان استان و نیز واگذاری فضای مناسب  همچنین همکاری اداره کل آموزش و پرورش فارس به این امر نمود.

 

در ادامه و طی پیگیری مستمر نماینده مردم در اداره کل آموزش و پرورش فارس و دیدار با استاندار فارس  برای طرح موضوع در جلسه هیات امنا،  پاسخ مثبت در کوتاهترین زمان ممکن و در ۲۹ خرداد ۹۸ از سوی استاندار فارس به رئیس دانشگاه فرهنگیان ارسال شد. در پاسخ رحیمی به خنیفر موضوع ایجاد دانشگاه فرهنگیان لارستان مورد تایید قرار گرفته  و از ریاست دانشگاه خواسته شده بود تا دستورات لازم را در این خصوص صادر فرمایند.

 در  دیدار مجدد نماینده مردم با رئیس دانشگاه فرهنگیان در ۱ تیرماه ۹۸   تداوم روند اداری در هیات امنای مرکزی دانشگاه مورد تاکید قرار گرفته و  خنیفر ریاست دانشگاه نیز در هامش نامه فوق الذکر استاندار فارس به روشندل مدیر تحصیلات تکمیلی خود تسریع در موضوع را خواستار شد. 

 

 پیگیری ها جهت سرعت بخشی به  در فرایند راه اندازی دانشگاه فرهنگیان در لارستان طی نامه نگاری ۲۶ تیرماه ۹۸ جعفرپور و دیدار  نماینده مردم  با دکتر حسینی سرپرست وقت وزارت آموزش و پرورش قوت بیشتری گرفت. در هامش نامه جعفرپور خطاب به سرپرست وقت وزارت آموزش و پرورش، حسینی نیز موافقت خود را با تسریع در راه اندازی دانشگاه فرهنگیان لارستان اعلام نمود.

نماینده مردم پیگیری  مکاتبه رئیس دانشگاه فرهنگیان با  شورای گسترش آموزش عالی در وزارت علوم برای موافقت با تاسیس دانشگاه را مجددا در دستور کار قرار داده و بر این اساس رئیس دانشگاه فرهنگیان  در  مهرماه ۹۸  نامه درخواست و تسریع موضوع را خطاب به دکتر خاکی صدیق معاون آموزشی وزارت علوم ارسال نمود.

جعفرپور در ادامه طی ۲ بار ملاقات مجدد با وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری اخذ پاسخ مثبت به نامه رئیس دانشگاه را خواستار شده و بر همین اساس و طی ملاقات و مذاکره تلفنی مکرر با دکتر خاکی صدیق رئیس و نیز دبیر شورای گسترش وزارت علوم برای اقناع به موافقت و تسریع در ارسال پاسخ مثبت، در ۲۸ آبان ۹۸، اوحدی همدانی، مدیر کل دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم، طی نامه ای به ریاست دانشگاه فرهنگیان بررسی و اعلام نظر وی را مجددا در این خصوص خواستار شد.

نهایتا پس از رایزنی و بررسی نهایی، اخذ پاسخ مثبت شورای گسترش اموزش عالی در خصوص راه اندازی پردیس دانشگاه فرهنگیان فارس در لارستان، طی نامه مورخ  ۱ دیماه ۹۸  دبیر کمیسیون دائمی هیات امنای دانشگاه فرهنگیان خطاب به معاون تحصیلات تکمیلی این دانشگاه، پذیرش دانشجو در ترم مهر ۹۹ از طریق آزمون سراسری به شهرستان لارستان با حداکثر ظرفیت پذیرش در دفترچه آزمون سراسری مورد تایید قرار گرفت.

به طور قطع راه‌اندازی دانشگاه فرهنگیان در لارستان در تحقق استخدام نیروهای بومی در این منطقه نیز بسیار تاثیرگذار است. 

لازم به ذکر است طی با تلاش های فراوان نماینده مردم در حال حاضر پذیرش دانشجو  در مقطع کارشناسی در رشته آموزش ابتدایی در دانشگاه فرهنگیان لارستان در کنکور سال۹۹  انجام خواهد گرفت. امید است که راهی را که جعفرپور نماینده فعلی مردم لارستان، خنج، گراش و اوز در مجلس شورای اسلامی در ایجاد دانشگاه فرهنگیان لارستان همواره ساخته، حسین زاده  نماینده جدید منتخب مردم بتواند تکمیل نموده و با جذب رشته های بیشتر در بومی سازی نیروهای آموزشی و پرورشی ۴ شهرستان گام موثری بردارد. 

نوشته شده در تاریخ:جمعه ۱۶ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۲۶ق.ظ

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

4 Responses to ““جعفرپور” و مسیر پرپیچ و خم 5 ساله‌ای که در ایجاد دانشگاه فرهنگیان لارستان پیمود”

 1. مجید لارستان گفت:

  بسیار عالی ، اما بسیاری از افراد و مکان های خاص و قشون کشی و استفاده از القاب قدر این
  نماینده صادق و پرتلاش را ندانستند .
  دکتر جعفرپور خداوند پشت و پناهتان باد . ان شاءالله

 2. لاری گفت:

  سلام به اهل قلم
  اولا تشکر میکنم از مطالب بی طرف و بدون غرض میلاد لارستان
  ثانیا خطاب به این نویسنده، این نوع گزارشات که تماما نامه های اداری را در اینجا قرار میدهید ، التماس برای چه چیزی هست؟ قسم میدهید که چه چیزی را باور کنند؟ دوره ۸ ساله شما تمام شده، دیگر هم نیازی نیست فضاحت عملکردی خود در طول دوره نمایندگی و حتی در انتخابات برای مردم توجیه کنید، دانشگاه فرهنگیان را بعنوان کسی که رییس کمیسیون فرهنگی بوده البته ان هم نه بصورت یک مجوز تاسیس موسسه مستقل، بلکه صرفا گذراندن دانشجو در این منطقه را از افتخارات خود میدانید؟ اقای دکتر جعفرپور،به مخاطبان بگویید یک دانشگاه بدون تشکیلات مصوب چگونه بودجه برای راه اندازی را ان هم نه در ۸ سال بلکه در طی چند روز انتخابات بدست اوردید؟ جز اینکه حامیان مالی شما، نه بخاطر منطقه، بلکه برای رای در انتخابات باز هم دست به جیب شدند؟ توصیه میکنم دیگر گزارشی ارائه ندهید و این به صلاح شماست، چون مردم اسم شما را از یاد ببرند بهتر است تا نفرت از شما هر روز بیشتر شود. ضمنا کاش نویسنده این متن هم مشخص میشد چه کسی است؟ تا دلسوزان منطقه و یا اقای جعفرپور مشخص شود.
  سخن اخر اینکه بیایید به مردم پاسخ دهید که چرا این کار را در همین حد سفلی، به روزهای انتخابات کشاندید؟ این خیانت نبود ؟ کاری که میشد ۸ سال مردم از ان بهره ببرند را به چند روز انتخابات بکشید؟؟ قضاوت با همان مردم….

 3. ناشناس گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشید و خداقوت به نماینده خدوم و پرتلاش جناب دکتر جعفرپور که با پیگیریهای زیاد توانست به بیشتر اهداف و وعده های انتخاباتی دو دوره خود دست یابد از جمله همین پریس دانشگاه فرهنگیان که امید است مردم قدرشناس چنین نتایجی باشند.
  بعنوان یک شهروند جای گله مندی از تمام رسانه ها از جمله شما میلاد لارستان دارم که به بهانه نزدیک بودن به انتخابات ‌، در رسانه ای کردن بموقع آن کوتاهی و سهل انگاری بعمل آمد،
  خصوصاً شورای نامردمی لار که از کمک مالی در راه اندازی این دانشگاه خوداری کرده و در جلسه شورای شهر به این درخواست جمعی نماینده مردم و فرماندار ، روسای دانشگاه دولتی و آزاد و پیام نور و آموزشو پرورش و مسئول دفتر نماینده و همچنین آقای رحیم مقیمی جواب منفی دادند و ازجمله…. که با افتخار اعلام داشت که با این درخواست مخالفت کرده اند. خلاصه در همه موارد و از جمله مورد اخیر دکتر جعفرپور و اقدامات ایشان مظلوم واقع شد . که مخالفین این اقدامات و عملکردها ، نتیجه کارشان جز خیانت لارستان چیز دیگری نبود .

 4. هادی لاری گفت:

  یعنی تو حوزه خودش هم نتونست یه کار تمام و کمال انجام بده . خدا رو شکر که تمام شد این آقای دکتر

نظر سنجی

به نظر شما مهمترین موضوع در راستای توسعه اقتصادی اجتماعی منطقه گدام می باشد؟

Loading ... Loading ...
آخرین اخبار پربازدیدترین