چهارشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۳:۵۴ق.ظ
::آخرین مطلب 4 ساعت پیش | افراد آنلاین: 0

به بهانه سالروز جهانی شدن میراث فارس؛ آرزویی که بر دل لارستانی ها مانده!!

۱۶ تیرماه ۱۳۹۷ منظر باستان‌شناسی ساسانی فارس در چهل‌و‌دومین کنفرانس میراث جهانی یونسکو با شماره ۱۵۶۸ در منامه به ثبت جهانی رسید. به گزارش میلاد لارستان، خبر ثبت جهانی منظر…

۱۶ تیرماه ۱۳۹۷ منظر باستان‌شناسی ساسانی فارس در چهل‌و‌دومین کنفرانس میراث جهانی یونسکو با شماره ۱۵۶۸ در منامه به ثبت جهانی رسید.

به گزارش میلاد لارستان، خبر ثبت جهانی منظر باستان شناسی ساسانی فارس برای مردم استان فارس و تمام ایرانیان بسیار مسرت بخش بود. به این دلیل که ساسانیان همانند هخامنشیان ابرقدرتی در خاورمیانه باستان بودند که بخش مهمی از میراث تمدنی جهان باستان را به خود وابسته ساخته اند. در حقیقت دستاوردهای تمدنی و فرهنگی این حکومت مهم در خاستگاه آنها به ثبت جهانی رسید.

این منظر هشت اثر باستانی در سه منطقه استان فارس را شامل می‌شود: کاخ ساسانی قلعه دختر، پل مهرنرسه و نقش برجسته تاج گذاری اردشیر بابکان بنیان‌گذار پادشاهی ساسانی، نقش برجسته پیروزی اردشیر بابکان بر اردوان واپسین پادشاه اشکانی در تنگاب فیروزآباد، کاخ اردشیر یا آتشکده، و شهر گور یا شهر شکوه اردشیر در دشت فیروزآباد، شهر تاریخی بیشاپور و شش نقش برجسته شاپور یکم و دیگر پادشاهان ساسانی در تنگ چوگان، پیکره با شکوه شاپور یکم در غار شاپور و بنای آتشکده زرتشتی سروستان معروف به کاخ سروستان است.

در مجموع ۶۳۹ هکتار عرصه آثار باستانی منظر باستان‌شناسی در این سه منطقه استان فارس به ترتیب شامل: ۳۹۲ هکتار عرصه باستانی فیروزآباد، ۲۲۲ هکتار عرصه آثار باستانی دو اثر بیشاپور، و ۲۵ هکتار عرصه بنای سروستان که در دهه ۱۳۱۰ خورشیدی به ثبت ملّی رسیده بود با ارزش‌های ویژه دفتر میراث جهانی در سال ۱۳۹۷ خورشیدی در فهرست میراث جهانی ثبت شد. این آثار دارای ارزش‌های فرهنگی و طبیعی ویژه است که مجمع جهانی یونسکو این آثار را شایسته حفاظت بر اساس ضوابط و معیارهای بین‌المللی تشخیص داد.

توسعه هر یک از نقاط مختلف استان با فرهنگ، اصیل و تاریخی فارس، برای تک تک مردم استان پهناور فارس و به ویژه لارستانی ها مسرت بخش و دلنشین است و انتظار می رود کماکان با تلاش مسئولان در عرصه های گوناگون شاهد رشد و ترقی بیش از پیش این خطه کهن باشیم.

به بهانه سالروز ثبت میراث جهانی منظر باستان شناسی ساسانی فارس، خواستیم گذری هم بر پرنده خاک خورده و بر زمین مانده ثبت جهانی مجموعه تاریخی – باستانی شهر لار شامل بازار قیصریه، قلعه اژدهاپیکر، کاروانسراهای نو و گلشن، چهار برکه، آب انبارها، خانه های تاریخی، باغ نشاط و غیره زده باشیم که بیش از یک دهه از وعده آن می گذرد و شوربختانه شاهد کمترین تحرک و تلاش از سوی مدیران میراث فرهنگی فارس و لارستان در این زمینه هستیم و اگر هم تلاشی در طول این مدت شده، اخبار و سندی در این عرصه منتشر نشده است.

میلاد لارستان آماده انتشار پاسخ یا اسناد تلاش های صورت گرفته طی سالهای اخیر مسئولان مربوطه در خصوص ثبت جهانی آثار ارزشمند تاریخی لارستان است.

ف ۱۱۰

نوشته شده در تاریخ:چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۸:۱۱ب.ظ

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظر سنجی

به نظر شما مهمترین موضوع در راستای توسعه اقتصادی اجتماعی منطقه گدام می باشد؟

Loading ... Loading ...
آخرین اخبار پربازدیدترین