دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱:۰۰ب.ظ
::آخرین مطلب 3 ساعت پیش | افراد آنلاین: 1

نماينده مردم و پروژه هاي در انتظار….

مقدمه: یادداشت زیر اگرچه شاید انتقاداتی نیز به همراه داشته باشد ولی تنها با هدف یادآوری و تذکر بیشتر پیگیری مجدد موارد بر زمین مانده توسط نماینده مردم در چند…

مقدمه: یادداشت زیر اگرچه شاید انتقاداتی نیز به همراه داشته باشد ولی تنها با هدف یادآوری و تذکر بیشتر پیگیری مجدد موارد بر زمین مانده توسط نماینده مردم در چند ماه آینده ارائه شده چه آنکه منکر زحمات صورت گرفته توسط ایشان به هیچ عنوان نمی باشد. با هم این یادداشت را می خوانیم.

تقریباَ از زمان آغاز نمایندگی جمشید جعفرپور به عنوان نماينده مردم شهرستان های لارستان، خنج، گراش و( اخيراً اوز) در مجلس شورای اسلامی كمي كمتر از ۸ سال می گذرد. طي اين دوران و با فراز و فرودهاي مختلف در منطقه و كشور و نيز با تمام تلاشهاي صورت گرفته و پيگيري ها و تخصيص اعتبارات مختلف پروژه هاي مختلفي در منطقه پهناور لارستان بزرگ كليد خورده كه برخي آنها به سرانجام رسيده و عده متعدد ديگري نيز هنوز به سرمنزل مقصود نرسيده اند.   اما به عقيده عده اي، نماينده مردم هنوز پروژه های مهم منطقه که آرزوی چندین ساله مردم این خطه مي باشد را محقق نساخته است.

در انتخابات مجلس شورای اسلامی و پس از یک دوره ناکامی و ناموفق، مردم به دنبال انتخاب گزینه ای شایسته و شناخته شده برای این پُست مهم بودند تا عقب ماندگی چند سال پیش از آن را جبران نمايند.

در میان گزینه های مطرح آن زمان، به یکباره شخصیتی لاری الاصل اما پایتخت نشین و گمنام بر سر زبان ها افتاد به طوری که پخش فیلم ایشان در همنشینی با روسای قوا به جهت شرکت در جلسات سطح کلان همچون شورای عالی انقلاب فرهنگی، توانست دیدگاه ها را به سمت خود جذب کند و بتواند آرای مردم را برای نمایندگی در مجلس شورای اسلامی به دست آورد.

در ابتدای راه، اتفاقات خوب و مبارکی رخ داد: از جمله ایجاد پلیس قرارگاه جنوب استان فارس در لارستان، راه اندازی نمایندگی وزارت خارجه لارستان، استقلال دانشکده علوم پزشکی لارستان، ايجاد مجتمع آموزش عالي لارستان، اخذ مجوز درمانگاه و نيز بيمارستان تامين اجتماعي پس از ۱۹ ماه پيگيري، راه اندازی سامانه های پخش تلویزیونی دیجیتال در حوزه انتخابیه، افزایش ماه های گرمسیری حوزه انتخابیه برای محاسبه در قبض برق ، تاسیس مرکز رشد و فناوری لارستان كه مشروح آنها در انتهاي اين يادداشت مورد اشاره قرار مي گيرد.

اين فعاليت هاي مستمر امیدها را برای تحقق آرمان های چندساله در دل مردم را زنده کرد اما به تدریج از تعداد اخبار خوش و امیدوارکننده نماينده کاسته شد و آنچه را مردم برای خود می پنداشتند در بسیاری از موارد در سطح آرزو  باقی ماند.

 بد نيست برای یادآوری بيشتر و نيز به جهت تذكر مجدد به منظور پيگيري در همين چندماه باقي مانده ، مهمترین خواسته های دیرینه مردم که قدمت برخی از آنها به چند دهه قبل برمی گردد را به شرح زير مورد اشاره قرار دهيم. اين موارد در دوران نزدیک به ۸ ساله نمایندگی دکتر جمشید جعفرپور به عنوان نماینده مردم شریف شهرستان های لارستان، خنج، گراش و اوز در مجلس شورای اسلامی نيزلااقل تاكنون محقق نشده است اگرچه تلاش های زیادی توسط ایشان در خصوص پیگیری تحقق آنها صورت گرفته است…..

 

یک: کسب مجوز و احداث منطقه ویژه اقتصادی

ایجاد منطقه ویژه اقتصادی یکی از وعده های انتخاباتی دکتر جعفرپور بود که البته به دلیل آنکه این طرح مربوط به دوران دولت گذشته و از مصوبات سفر مقام معظم رهبری به لارستان بود، انتظار می رفت با سرعت مطلوبی تصويب و عملیاتی شود. اما متأسفانه تاکنون با وجود تمام تلاشهای نماینده مردم، این پروژه در مرحله تصویت نهایی باقی مانده است که امید است هر چه سریعتر مصوب شود. (البته چند روز پس از تهیه این یادداشت و با پیگیری های نماینده مردم مجوز منطقه ویژه در مجلس مصوب و اشکالات شورای نگهبان رفع گردیده و موضوع در حال ارسال به شورای نگهبان جهت تایید نهایی است.)

دو: کسب مجوز و راه اندازی بندر خشک

مردم لارستان با اصطلاح بندر خشک از زمان شروع دوره نمايندگي دکتر جعفرپور آشنا شدند. پروژه ای که می توان آن را یکی از وعده های انتخاباتی آقای جعفرپور در دور نخست برشمرد. اما آنچنان که شاهد بودیم، سایر شهرهای همسایه از جمله جهرم امتیاز آن را اخذ کرد ولی تاکنون تلاش ها برای مصوب شدن این طرح اقتصادی مهم برای لارستان به ثمر نرسیده است.

سه: انتقال آب از دریا

در اواخر دوره نخست نمایندگی جناب جعفرپور، گروهی از کشور آلمان با عنوان کارشناس و سرمایه گذار به منظور سرمایه گذاری در زمینه انتقال آب خلیج فارس به لارستان سفر کردند اما با وجود گذشت نزدیک به ۴ سال از این سفر، تاکنون خبری از اجرای این طرح مهم نیست.

چهار: راه آهن جهرم-لار-بندرعباس

درخصوص پروژه راه آهن نیز چه بسا گزارشها و پیگیری های زیادی از سوی اصحاب رسانه انجام و جلسات متعددی از سوی دکتر جعفرپور در این زمینه انجام و گهگاهی هم اخباری مبنی بر گشایش در این طرح ملی در طول این ۸ سال منتشر شد، اما در حوزه لارستان اقدام خاصی صورت نگرفته و فقط شاهد اجرای برخی از فازهای این پروژه در شهرستان جهرم هستیم. آخرين خبر اينكه گروه بررسی و مطالعات پروژه راه آهن لارستان به بندرعباس  در مهرماه ۹۸  به بازدید میدانی از مسیر مذکور پرداخته و مواردي را مورد ارزيابي قرار دادند.

پنج: دوبانده شدن محور ترازیتی و خطرساز جهرم-لار-بندرعباس

شاید یکی از پرحاشیه ترین موضوع که مورد مطالبه قریب به اتفاق مردم هم بوده است، دوبانده سازی محور جهرم-لارستان-بندرعباس بوده که شوربختانه در طول سالیان اخیر به جز چند حرکت لاک پشتی، کار در خور توجهی صورت نگرفته و اگر در طول این ۸ سال، حداقل سالی ۱۵ کیلومتر دوبانده می شد، اکنون بخش زیادی از طرح به بهره برداری رسیده بود. اگرچه تلاش هاي زيادي نيز انجام گرفته اما به نظر مي رسد لااقل محور لار-بندرعباس را مي توان از طريق آزادراهي و سرمايه گذاري بخش خصوصي و دريافت عوارض چندين ساله به جلو برد. موضوعي كه هنوز نيز جاي پيگيري و پيشرفت دارد.

شش: ثبت جهانی میراث تاریخی لار

با توجه به عضویت جناب جعفرپور در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و نظارت این بخش از مجلس بر وزارتخانه ها و سازمانهای فرهنگی، انتظار می رفت حداقل در این بُعد شاهد جهش مناسبی در حوزه انتخابیه باشیم. از جمله این نهادها، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است که کمیسیون فرهنگی با مسئولان آن ارتباط مستقیم دارد اما متأسفانه در یکی از مهمترین خواسته های مردم که ثبت جهانی آثار تاریخی شهر لار بود که در این دوران محقق نشد. اگر چه در سفر وزير ميراث فرهنگي و گردشگري به منطقه قرار شد ثبت جهاني  بازار قيصريه لار همزمان با چند بازار بزرگ كشور به صورت يك مجموعه دنبال شود اما اين موضوع نياز به پيگيري از سوي نماينده مردم و يا اعضاي دفتر نماينده و همچنين رئيس ميراث فرهنگي لارستان دارد.

هفت: احداث نیروگاه برق ۴۰۰ مگاواتی

یکی از زیرساختهای اساسی برای توسعه صنعتی و جذب سرمایه گذاران، ایجاد برق پایدار است. مصوبه احداث نیروگاه ۴۰۰ مگاواتی برق در لارستان سالهاست که فقط بر روی کاغذ باقی مانده و نه تنها در حرف حتی در عمل نیز از تحقق آن غفلت شده است. شايد برگزاري جلسه با وزيرنيرو و لااقل گنجاندن اعتباري اوليه در بودجه ۹۹، مرهمي بر اين زخم مي بود…

هشت: ایجاد اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای

اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای که بنا به قانون می بایست در سراسر کشور و مراکزی که دارای اداره کل راه و شهرسازی هستند، تأسیس شود متأسفانه در همه ایران ایجاد شده و تنها مرکزی که این مهم به نتیجه نهایی نرسیده است، حوزه جنوب فارس است.

نه: اتمام پروژه کتابخانه مرکزی

با وجود آنکه نهاد کتابخانه های کشور یکی از ارگانهایی است که تحت نظارت مستقیم کمیسیون فرهنگی مجلس قرار دارد، با وجود ریاست دکتر جعفرپور بر این کمیسیون و ارتباط مستقیم با مسئولان نهاد کتابخانه ها، این طرح نسبت به روزهای نخست دوران نمایندگی آقای جعفرپور فقط پیشرفت چند درصدی داشته است. اگرچه اعتبار ۱۵ ميلياردي از سوي نماينده مردم به اين موضوع تخصيص يافته است، اما تغييرات اين اعتبار از سوي برخي ديگر مراجع و تبديل آن به اوراق مشاركت خريد تجهيزات و…. هنوز نتوانسته اين مجموعه را به بهره برداري نزديك سازد.

ده: ارتقاء دانشکده علوم پزشکی لارستان به دانشگاه

ارتقاء دانشکده علوم پزشکی لارستان به دانشگاه و همچنین کددار کردن پردیس این دانشگاه برای جذب اعتبارات یکی از دغدغه های مهم خیرین و مردم لارستان بوده است که با وجود عضویت جناب جعفرپور در شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان مهمترین نهاد تصمیم گیرنده برای دانشگاهها، تاکنون هیچ کدام از موارد فوق محقق نشده و یا پیگیری ها به نتیجه نهایی منجر نشده است.

یازده: اخذ مجوز و راه اندازی دانشگاه فرهنگیان 

این وعده که در سفر ۲ وزیر آموزش و پرورش برای لارستان مصوب شد، متأسفانه با نگاه تنگ نظرانه مسئولان سایر شهرها در عمل محقق نشد.

نکته ای که می بایست به آن اشاره شود، این است که مطالبات مطرح شده، مربوط به پروژه های کلان و زیرساختی می شود که تنها بخشی از درخواست های دیرینه مردم است و قطعا موارد دیگری با اولویت های گوناگون و ریز و درشت می توان در متن بالا قرار داد اما آنچه باید به آن تصریح کرد این است که جناب دکتر جعفرپور در دوران ۸ ساله نمایندگی خود پیگیری ها و اقدامات مهمی نیز در عمل انجام داده اند که در زیر به برخی از مهمترین موارد اشاره می شود.

 ایجاد پلیس قرارگاه جنوب استان فارس در لارستان، راه اندازی نمایندگی وزارت خارجه لارستان، استقلال دانشکده علوم پزشکی لارستان، ايجاد مجتمع آموزش عالي لارستان، اخذ مجوز درمانگاه و نيز بيمارستان تامين اجتماعي پس از ۱۹ ماه پيگيري، اخذ مجوز بیمارستان در خنج و چندين شهر منطقه،  پیگیری گازرسانی به شهرها و روستاها، جذب اعتبار برای احداث پروژه های ورزشی در روستاها و شهرها، برقراری پرواز حج عمره برای نخستین بار از فرودگاه لارستان، راه اندازی سامانه های پخش تلویزیونی دیجیتال در حوزه انتخابیه، افزایش ماه های گرمسیری حوزه انتخابیه برای محاسبه در قبض برق ، تبدیل روستاهای محمله خنج، دهکویه لارستان و ارد گراش از روستا به شهر، راه اندازی اورژانس هوایی لارستان، ارتقاء ادارات ثبت احوال و اداره کار و نمایندگی استاندارد لارستان و اداره تامین اجتماعی،ثبت سینه زنی سنتی لار در فهرست میراث فرهنگی کشور، تاسیس اداره کمیته امداد امام خمینی بخش جویم و بیرم  تاسیس مرکز رشد و فناوری لارستان و تاسیس دفتر خبر لارستان، کددار شدن جاده لار-بستک و جذب اعتبار در برخي راه هاي منطقه، گسترش خدمات رساني در مناطق محروم منطقه، افزايش سرانه ورزشي در منطقه، راه اندازي كانون مساجد جنوب فارس در  لارستان و..

 

در پایان باید اضافه کرد؛ در دوره جدید نمایندگی مجلس برای شهرستان های لارستان، خنج، گراش و اوز، باید به خواسته های مطرح شده فوق توجه ویژه ای شود و برنامه ریزی های جدید و نو، جهت انجام این موارد صورت گیرد.

نوشته شده در تاریخ:چهارشنبه ۰۶ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۸:۱۷ق.ظ

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

6 Responses to “نماينده مردم و پروژه هاي در انتظار….”

 1. ناشناس گفت:

  سلام امام جمعه جهرم انتقاد کرد که بعد از ارتقا خفر عنوان فرماندار ویژه از جهرم گرفته شده است لطفاً گزارش تهیه کنید آیا این عنوان از لار هم گرفته می شود؟

 2. ناشناس گفت:

  نمی خواهم از آقای دکتر جعفر دفاع ولی این بدانیم یک دست صدا ندارد یک شخصی شد نماینده آیابه تنهایی تمام عقب ماندگی را جبران کند اگر در شهرستان های همجوار روی رل توسعه افتاده اند یک کار گروهی وبرنامه ریزی از مرکز استان تا پایتخت نفوذ دارند وبا همکاری هم دلی بدون وابستگی جناحی وحزبی کار پیش می برند مرحوم نخبه نماینده اسبق بحت ریلی لارستان مطرح کردن دوستان بدون در نظر گرفتن

 3. افزودن گفت:

  مساعل راه بیرم و گاز بیرم و همچنین آب بیرم و استقرار ادارات در بخش بیرم و زمین چمن بیرم از وعده های انتخاباتی نماینده بوده که هیچ کدام انجام نشده

 4. ناشناس گفت:

  نمی خواهم از آقای دکتر جعفر دفاع ولی این بدانیم یک دست صدا ندارد یک شخصی شد نماینده آیابه تنهایی تمام عقب ماندگی را جبران کند اگر در شهرستان های همجوار روی رل توسعه افتاده اند یک کار گروهی وبرنامه ریزی از مرکز استان تا پایتخت نفوذ دارند وبا همکاری هم دلی بدون وابستگی جناحی وحزبی کار پیش می برند مرحوم نخبه نماینده اسبق بحت ریلی لارستان مطرح کردن دوستان بدون در نظر گرفتن اثرات مثبت وننقش در توسعه منطقه مخالفت وتمسخر کردن نمونه کوچکی از نبود روحیه انجام کار گروهی در لار ستان بود راه توسعه پیشرفت در وحدت همدلی وبرنامه ریزی استفاد از نیروهای شایسته وکار بلد بومی آیت

 5. ناشناس گفت:

  یکی از مهمترین مطالبات لارستانی ها و حوزه انتخابیه از این به بعد باید مربوط به توسعه صنایع پایین دستی حوزه نفت و گاز باشد زیرا خبر مسرت بخش کشف میدان گازی خنج امسال به گوش همگان رسید و تنها راه توسعه منطقه و اشتغال پایدار و کاهش بیکاری صنعتی شدن منطقه است .

 6. ناشناس گفت:

  با عرض سلام و ادب و احترام
  مطالبی را که بیان داشتید بسیار بجا و درست بوده و اینجانب در تکمیل مطالب بالا به این نکته اشاره می کنم که بحث منطقه ویژه اقتصادی و بحث راه آهن حداقل به ۸ سال گذشته بر می گردد که آقای جعفرپور نتوانستند تاکنون آن را به نتیجه برسانند و حتی در مورد دوبانده شدن محور جهرم لار بندرعباس که جزء شعارهای تبلیغاتی ایشان بوده هیچ پیشرفتی نداشتیم.
  در خصوص فرمایش دوست ناشناس که بیان فرمودند نماینده دست تنهاست، باید عرض کنم نماینده جهرم هم دست تنهاست و نماینده لامرد در دور قبل هم دست تنها بود و آنها از مشاوران مخصوص و کارآمد استفاده می کنند.
  سوال: آیا تابحال آقای جعفرپور مشاور کارآمدی را طلبیده اند، آیا برای مشاور هزینه ای پرداخت کرده اند؟ یا اینکه ایشان تنها خواسته اند بیشتر جلسات مجلس را شرکت کنند و کمتر پیگیر مسائل شوند.

نظر سنجی

به نظر شما مهمترین موضوع در راستای توسعه اقتصادی اجتماعی منطقه گدام می باشد؟

Loading ... Loading ...
آخرین اخبار پربازدیدترین