سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۳۳ق.ظ
::آخرین مطلب 2 ساعت پیش | افراد آنلاین: 1

بازخوانی وظایف مسئولان لارستان بزرگ در بازخوانی یک سفر تاریخی

۱۲ سال پیش در چنین روزهایی خبری در بین مردم رد وبدل می شد که حکایت از سفر مقام معظم رهبری  به استان فارس و دیگر شهرستان ها داشت. خبر…

۱۲ سال پیش در چنین روزهایی خبری در بین مردم رد وبدل می شد که حکایت از سفر مقام معظم رهبری  به استان فارس و دیگر شهرستان ها داشت. خبر به سرعت و با چاشنی شایعات پیش می رفت. گمانه زنی ها هر ساعت و هر لحظه خبر قبلی را تغییر میداد  اما به هر حال  خبر موثق اعلام شد ” مقام معظم رهبری در اردیبهشت ماه به فارس می آیند تا مستقیم با مردم و مسوولان صحبت کنند”.  پس از قطعی شدن سفر معظم له به فارس ، بگو مگوها بر سر این بود که به جز مرکز استان کدامیک از شهرستان ها مقصد سفر رهبری است خبرها و شایعات زیاد بود تا اینکه این خبر قطعیت یافت که رهبری شخصا به ستاد برگزاری استقبال گفته اند :به این مضمون (… انتخاب هر یک از شهرستان ها با خودتان اما دیدار با مردم منطقه لارستان حتما در برنامه ها قرار دهید ) و این نبود مگر جایگاه لارستان در جنوب فارس و حتی کشور و…. گفتنی ها در این مورد زیاد است که مجال آن در این نوشته نیست .

بازخوانی بخش هایی از پیام رهبری در ۱۹ اردیبهشت سال ۸۷ کمک می کند تا فهم بهتر و بیشتری از این روز تاریخی داشته باشیم:

…من در گذشته  در سفرهای  به  استان  فارس  همواره  مایل  بودم  با  مردم  عزیزمنطقه لارستان و شهر لار ملاقات کنم…  …نام لار در تاریخ اخیر ایران ازنام مرحوم آیت ا..العظمی سید عبد الحسین لاری قابل جدا کردن نیست هر جا نامی از لارو نگاهی به تاریخ صدو بیست ساله اخیر کشور بشود نام این مرد بزرگ در این تاریخچه برجسته و درخشنده است  …….. منطقه لارستان در صد و اندی سال پیش به همت این مردبزرگ و کمک مردم این منطقه-مردم شهرهاو عشایر-یک حرکت اسلامی پر ماجرایی را در تاریخ ما ثبت کردند….  … آن روزی که مسئله آزادیخواهی ومبارزه با استبداد در کمتر نقطه ای مطرح بود در این منطقه به برکت روحانیت این مجتهد بزرگ و آگاه ، مسئله مبارزه با استبداد برای مردم مطرح شد .

 آن روزی که مقاومت در مقابل اشغالگران خارجی برای بسیاری از ملتهای منطقه ما و ملت خود ما چندان معنی روشنی نداشت مردم منطقه لارستان به رهبری این سید بزرگوار در برابر اشغالگران انگلیسی ایستادند .  … اما برادری بین مردم شیعه و مردم سنی در این منطقه یک برادری نمونه و تحسین برانگیز است و…. …باید بگوییم مردم لار و منطقه لارستان بزرگ  به حسب این مقیاسها  ومعیارها جزو برجسته ترین مردم کشور پهناور ما هستندو…  ( بخش هایی از بیانات مقام معظم رهبری در بدو ورود به لارستان)

 

یقینا رهبری انقلاب با اشراف کامل بر اوضاع اجتماعی ، سیاسی ، فرهنگی و اطلاع  از تاریخ پر فراز و نشیب  منطقه  با مردم و مسوولان سخن گفته اند و  مخاطب بیانات ایشان ۳ گروه هستند :

 • مدیران و مسوولان اجرایی شهرستان (اعم از فرماندار ، نماینده مجلس ، وشهرداری و شورا و روسای ادارات و… )
 • مردم و گروه های مردمی (فعالان اجتماعی ، نخبگان ، روحانیون و… )
 • مدیران استانی و بالاتر

اگر بخواهیم واقع بینانه این سفر تاریخی را تحلیل کنیم باید اعتراف کنیم( نه  قبل و نه بعد از سفر) آنچنان که شایسته بود و انتظار می رفت  این رویداد تاریخی مورد توجه قرار نگرفت.  شخصا معتقدم دو گروه اول  نتوانستند و (یا نخواستند) از این ظرفیت حضور رهبری در جهت تحقق اهداف منطقه استفاده نمایند فقط یک مورد اشاره می کنم برخی که از اعضای  ستاد استقبال در لار بودند معتقد بودند که سفر رهبری یک سفر معنوی است و نباید خواسته های مادی مطرح شود و…  و بعد از سفر نیز می شد در مورد کلمه به کلمه بیانات ایشان تحلیل کرد. با بازخوانی بیانات رهبری در جمع مردمی که از همه مناطق لارستان (حتی  بخش ها و مناطق جدا شده  و دیگر شهرستان های همجوار) برای دیدار ایشان آمده بودند به این جمع بندی می رسیم که نگاه رهبری به کل منطقه لارستان بود و  موارد ذیل قابل درک بود :

 • روزی برای وحدت و انسجام منطقه :  یکی از نکاتی که معظم له بر آن تاکید داشتند ….. وحدت مثال زدنی مردم این منطقه که می تواند الگویی برای کل کشور باشد. آیا واقعا در این زمینه یک کار اساسی و عملی انجام شده است ؟ در راستای حفظ وحدت و انسجام منطقه ای می توان با برگزاری منظم و متوالی برنامه های فرهنگی ، ورزشی و… در تمام بخش ها و شهرستان ها در سالروز این رویداد تاریخی ، جای خالی و یاد بزرگان این منطقه (علمای بزرگ شیعه و سنی )که منادی وحدت بودند را زنده نگه داشت

 • تاکید بر چایگاه لارستان در جنوب کشور : اگر به متن سخنرانی  رجوع کرده و سابقه  درخشان مردم این منطقه را از نگاه رهبری دنبال کنیم به این واقعیت می رسیم که لارستان جایگاه ارزشمندی دارد که متاسفانه ما از آن غافل  هستیم .  قبل از سفر تقریبا بیشتر نمایندگان مجلس و مدیران شهرستان ها به جد پیگیر بودند که رهبری به شهرستان آنها سفر کنند اما استثنا کردن لارستان و بعد برشمردن ویژگی های مردم این منطقه ویاد آوری  مجاهدت های مردم به رهبری علمای دینی موید این نکته است که باید مدیران استانی و کشوری به جایگاه لارستان در جنوب کشور توجه ویژه داشته باشند.
 • تکیه بر فرمایشات رهبری در پیگیری مطالبات به حق مناطق : با اتکا به نگاه واقع بینانه رهبری زمینه تعامل بیشتر و موثرتر مدیران شهرستان با  مدیران استانی و بالاتر را فراهم می کند . اگر این  موضوع در دستور کار مدیران و فعالان شهرستان باشد  و به دقت مورد بررسی قرار بگیرد  ظرفیت قابل توجهی در اختیار مدیران قرار می دهد  که پیگیر مطالبات کلان منطقه باشند . این امر در پیگیری های نماینده مردم در دوره یازدهم نیز بایستی مدنظر قرار گیرد.

 

به علاوه  این موضوع باید در بین مدیران اجرایی شهرستان نیز نهادینه شود تا بتوانند مدیران مافوق خود را توجیه نمایند. بدون تردید اگر فعالان اجتماعی و مدیران شهرستان به این باور رسیده بودند و با درک درست از سخنان رهبری پیگیر مطالبات بودند موضوع ارتقای دو اداره با مشکل مواجه نمی شد .

اما به هر حال فرصت در آن مقطع زمانی از دست رفت اما هنوز هم می توان (اعم از مدیران و فعالان و نخبگان شهرستان ها  )به نقطه وحدتی برای پیشرفت و توسعه کل منطقه رسید و یکپارچگی گذشته را دوباره بدست آورد .

 

غلامرضا حامدپور

نوشته شده در تاریخ:شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۲۳ق.ظ

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

3 Responses to “بازخوانی وظایف مسئولان لارستان بزرگ در بازخوانی یک سفر تاریخی”

 1. احمد گفت:

  مطلب ارزنده و قابل تاملی است که مدیران شهرستان و مردم باید به آن توجه کنند دست شما درد نکند

 2. لارستانی علافه مند گفت:

  آقای حامدپور از توجه شما به این موضوع مهم تقدیر می کنیم بر شورای شهر و شهرداری و دبگر مسولین است که این روز مهم را هرسال باشکوه تر برگزار کند البته امسال برنامه های خوبی تدارک دیده شده که جای تشکر دارد

 3. لارستانی گفت:

  جناب حامدی پور طی این هشت سال جناب نماینده که رییس کمسیون فرهنگی مجلس بود چه برنامه هایی برای روز لارستان داشته است؟
  جناب نماینده چقدر پیگیر مصوبات سفر مقام معظم رهبری بوده وکدامیک اجرایی گردیده است؟

نظر سنجی

به نظر شما مهمترین موضوع در راستای توسعه اقتصادی اجتماعی منطقه گدام می باشد؟

Loading ... Loading ...
آخرین اخبار پربازدیدترین