پنج شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۵:۲۷ب.ظ
::آخرین مطلب 3 ساعت پیش | افراد آنلاین: 0

فروش اورانیوم غنی سازی شده و آب سنگین متوقف شد

رئیس جمهوری از توقف فروش اورانیوم غنی سازی شده و آب سنگین برای مدت ۶۰ روز خبر داد و گفت: اگر آنها در این مدت به جبران بپردازند ما هم…

رئیس جمهوری از توقف فروش اورانیوم غنی سازی شده و آب سنگین برای مدت ۶۰ روز خبر داد و گفت: اگر آنها در این مدت به جبران بپردازند ما هم به شرایط امروز برمی گردیم ولی اگر در پایان ۶۰ روز به نتیجه ای نرسیم دو اقدام دیگر را در پیش می گیریم.

به گزارش میلاد لارستان به نقل از خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» در جلسه هیات دولت در سخنانی با تبریک ماه مبارک رمضان اظهارداشت: امروز ۱۸ اردیبهشت یک سال از خروج غیرقانونی آمریکا از توافق برجام و زیرپا گذاشتن قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل می گذرد، امروز ما مصمم هستیم تا یک تصمیم ملی و راهبردی مهمی را به عرض ملت ایران برسانیم.

وی با بیان این که ما یک سال صبر و حوصله کردیم و به همه تعهدات خود پایبند بودیم، یادآور شد: امروز نمی خواهیم از برجام خارج شویم. همه مردم ایران و جهان بدانند امروز روز پایان برجام نیست بلکه گام جدید در برجام بر طبق برجام و براساس برجنم است.

رییس شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: در بندهای۲۶ و ۳۶ توافق هسته ای به ما حق داده شده اگر طرف مقابل برجام عهد خود را نقض کند این مسئله را در کمیسیون مشترک مطرح و از زمانبندی عبور کردیم و باوجود تاکید اروپایی ها گفتند خروج آمریکا را جبران کرده و به تعهدات خود عمل می کنیم ولی در مقام عمل چیزی صورت نگرفته است.

روحانی در خصوص اقدامات مورد نظر جمهوری اسلامی ایران گفت: امروز ما به سران پنج کشور اعلام کردیم که از دو اقدامی که تاکنون انجام می دادیم، صرف نظر خواهیم کرد. این دو اقدام در واقع به یک بیان ساده دو فروش بود. یعنی هر وقت مواد غنی شده ما به ۳۰۰ کیلوگرم می رسید ما اضافه بر آن را به کشوری دیگر می فروختیم و در عوض آن کیک زرد می گرفتیم اما از امروز این فروش متوقف می شود.

وی دومین اقدام ایران را توقف،فروش آب سنگین عنوان کرد و افزود: هر وقت تولید آب سنگین ایران از ۱۳۰ تن تجاوز می کرد ما مقدار اضافه را به کشوری می فروختیم.امروز این فروش را هم متوقف می کنیم.

روحانی تاکید کرد: کل اقدام امروز جمهوری اسلامی ایران توقف این دو اقدام است و فقط دو فروش را انجام نمی دهیم. نه اورانیوم غنی شده و نه آب سنگین را از امروز نمی فروشیم.
وی تصریح کرد: البته این اقدام برای ۶۰ روز است. به طرف مقابل در ۱+۵ اعلام می کنیم که اگر همه طرف های برجام ظرف ۶۰ روز پای میز مذاکره آمدند و با هم صحبت کردیم و به نتیجه رسیدیم و منافع ملی ما مخصوصا در موضوع نفت و بانک تامین شد، ما به نقطه اول بر می گردیم.

رییس قوه مجریه تاکید کرد: یعنی اگر آنها از امروز تا حداکثر ۶۰ روز دیگر به جبران پرداختند ما هم به شرایط امروز یعنی ۱۷ اردیبهشت ۹۸ برمی گردیم ولی اگر در پایان ۶۰ روز به نتیجه ای نرسیدیم دو اقدام دیگر را پیش خواهیم گرفت.

روحانی در خصوص اقدامات بعدی جمهوری اسلامی ایران گفت: در برجام توافق بر این بود که غنی سازی در سطح ۳٫۶۷ درصد نگه داشته شود، بعد از ۶۰ روز ما از این اقدام خودداری خواهیم کرد یعنی دیگر سطحی برای ما مطرح نخواهد بود.

وی موضوع دوم را درمورد راکتور آب سنگین اراک ذکر کرد و اظهارداشت: بنا بود این راکتور با همکاری کشورهای دیگر نوسازی شود، اما در مسیر انجام متوقف شد.

رییس جمهوری افزود: آب سنگین اراک که بنا بود با مشارکت کشورهای ۱+۵ نوسازی شود و اکنون در مسیر است و هنوز به نتیجه نهایی نرسیده است، بعد از ۶۰ روز ما نسبت به این مجموعه هم تصمیم خواهیم گرفت و برنامه قبل از توافق برجام را ادامه دهیم و اراک را تکمیل کنیم.

روحانی تصریح کرد: در مرحله دوم هم ۶۰ روز فرصت داده می‌شود و اگر دوباره به نتیجه نرسیدیم اقدام بعدی مورد نظر ما خواهد بود.

وی تاکید کرد: در پیام به پنج کشور به صراحت گفتیم که اگر بخواهند از اقدام ما بهانه جویی کنند و پرونده ایران را به شورای امنیت برگردانند با یک اقدام بسیار قاطع روبه‌رو خواهند شد و در این نامه اقدام قاطع را به آنها توضیح دادم.

رییس شورای عالی امنیت ملی با یادآوری این که ما از برجام خارج نشدیم، گفت: برجام پابرجاست اما ما امروز آن روی سکه برجام را نشان می دهیم. برجام در بند ۲۶ و ۳۶ تصریح می کند که در صورت تخلف طرف مقابل، شما هم می‌توانید تعهدات خود را در هر سطحی کاهش دهید و ما امروز کاهش آن را اعلام می‌کنیم و نه خروج از برجام را.

وی در توضیح اقدام ایران افزود: به زبان ساده تر ما احساس کردیم برجام نیاز به یک جراحی دارد و قرص‌های مسکن یک ساله کافی نبوده است. این جراحی برای نجات برجام است نه برای نابودی برجام.

ف ۱۱۰

 

نوشته شده در تاریخ:چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۴:۲۷ب.ظ

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظر سنجی

به نظر شما مهمترین موضوع در راستای توسعه اقتصادی اجتماعی منطقه گدام می باشد؟

Loading ... Loading ...
آخرین اخبار پربازدیدترین